Jak to się mówi

Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
podcasty po niemiecku
Języki,  Niemiecki

Podcasty po niemiecku

Podcasty to świetny sposób na osłuchanie się z językiem, podłapanie autentycznych wyrażeń i zwrotów przy jednoczesnym zapewnianiu sobie rozrywki. Dziś przygotowałam dla was podcasty po niemiecku, zarówno te dostosowane do osób uczących się języka niemieckiego, jak i te skierowane do osób, które płynnie się nim posługują. Dajcie mi znać, jeśli proponowane treści są zbyt trudne. Zachęcam jednak do wypróbowania swoich sił, niezależnie od poziomu. Jak pisałam tutaj, osłuchiwanie się z obcym językiem przynosi korzyści dla mózgu, których nie widać gołym okiem. Warto jest dbać o jak największe i różnorodne language exposure. Jeśli potrzebujecie jednak treści skierowanych do osób początkujących, dajcie mi znać. Podcasty w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne i jestem pewna, że znajdą się treści dostosowane do różnych poziomów zaawansowania.

————————————————————————————————————

Podcasty do nauki języka niemieckiego

Poziom podcastów: średniozaawansowany – zaawansowany

Wszystkie podcasty znajdziecie na Spotify.

 • Auf Deutsch gesagt 

Robin porusza w swoim podcaście różne tematy, opowiada także o życiu w Niemczech z perspektywy rodzimego mieszkańca. Pod koniec odcinka Robin wyjaśnia najtrudniejsze słówka i robi to w bardzo zrozumiały, opisowy sposób. Słówka, których Robin używa są często używane są w Niemczech, a brakuje ich na lekcjach niemieckiego w szkołach. Super podcast dla średniozaawansowanych.

 • Deutsch mit Schmidt

Podcast służy poszerzeniu zasobu słownictwa. W każdym odcinku Schmidt wyjaśnia dwa słówka, podaje przykładowe zdania, przybliżając konteksty, w których można te słówka zastosować oraz wyjaśnia ich znaczenie. Mówi wolno i wyraźnie, ale słówka, których uczy są dosyć zaawansowane. 

 • DW Top-Thema mit Vokabeln | Deutsch lernen |

Krótkie trzyminutowe podcasty, omawiające aktualne wydarzenia. W każdym odcinku poruszany jest jeden temat. Super sposób, by być na bieżąco, z tym co dzieje się w Niemczech oraz na świecie, a przy okazji poćwiczyć niemiecki. Tempo lektora jest dostosowane dla osób uczących się języka.

 • DW Langsam gesprochene Nachrichten 

Wiadomości dla uczących się niemieckiego, omawiające najnowsze wydarzenia z Niemczech i ze świata. Wolne tempo i wyraźna artykulacja. 

 • DW  Das sagt man so | Deutsch lernen |

W krótkich, kilkuminutowych odcinkach wyjaśnianie są powszechnie używane powiedzenia i przysłowia. W podcaście opowiadane są krótkie historie, które pomagają zrozumieć znaczenie wyrażeń i kontekst, w jakich ich można użyć. Macie 2 minuty na przystanku? Akurat wystarczy, żeby nauczyć się nowego powiedzenia.

 • DW Wort der Woche | Deutsch lernen |

Co tydzień jedno słówko wytłumaczone w 2 minuty. Bardzo ciekawy wybór słów, których znaczenia trudno jest się domyślić bez poznania jego pochodzenia i kontekstu użycia. 

 • DW Deutsche im Alltag – Alltagsdeutsch | Deutsch lernen |

Różnorodne tematy z życia codziennego w Niemczech. Dostosowanie się do osób uczących się polega przede wszystkim na zwolnieniu tempa mówienia. Pojawiają się też jednak wypowiedzi zwykłych ludzi, które nie są tak zrozumiałe jak głos lektora. 

 • DW Sprachbar |Deutsch Lernen| 

W podcastach zebrane są potoczne zwroty językowe, związki frazeologiczne wokół jednego tematu lub słówka. Każdy odcinek trwa kilka minut i opowiada krótką historię, używając różnych wyrażeń.

——————————————————————————————————————

Moje ulubione podcasty po niemiecku

Wszystkie poniższe podcasty znajdziecie na Spotify.

 • Off the path 

Tematyka: podróże 

Żądni przygód goście, obce kraje, nowe doświadczenia i dreszczyk adrenaliny. Sebastian przeprowadza wywiady z podróżnikami, którzy w swoich podróżach idą mniej utartym szlakiem. Posłuchamy na przykład o podróży do Tybetu bez grosza przy duszy, trekkingu przez indonezyjską dżunglę czy podróży dookoła świata na rowerze. Ciekawe rozmowy, które sprawiają, że mam ochotę spakować plecak i wyruszyć w drogę. 

 • Hotel Matze

Tematyka: wywiady, lifestyle

Wywiady z ciekawymi ludźmi, przeprowadzone w przyjaznej, wyluzowanej atmosferze. Matze pyta jego gości o ich historie, powodzenia i porażki. Rozmowy, które przeprowadza spokojny i sympatyczny moderator przypominają bardziej spotkanie starych znajomych niż typowy wywiad. Początkowo nie mogłam się przekonać do podcastu, nie ukrywam, że trochę mnie nudził. Jednak z czasem przyzwyczaiłam się do jego formy i odnalazłam urok i energię płynącą z rozmów. Wiele osób, które pojawiają się w Hotelu Matze są znane dla Niemców, jednak niekoniecznie dla nas. Możemy zastosować więc dwie taktyki: albo zrobić mały research i dowiedzieć się czegoś o ludziach, cieszących się w Niemczech popularnością, albo po prostu wysłuchać podcastu i cieszyć się samą rozmową.

 • Reisen Reisen 

Tematyka: podróże 

Jeżeli siedzisz właśnie w domu z ogromnym wanderlust i tęsknisz za zwiedzaniem, polecam ci posłuchać o podróżach chłopaków. Michael i Jochen swoimi opowieściami sprawiają, że jesteśmy w stanie odczuć atmosferę danego miejsca i poznać jego mieszkańców. Ich podcast łączy swobodną atmosferę i humor z informatywnymi treściami. Chłopaki zdradzają też miejsca, należące do ich subiektywnego rankingu must see. Jest autentycznie i szczerze. Michael i Jochen opowiadają o cechach szczególnych każdej destynacji, o jedzeniu, ludziach, których poznali, kulturze, swoich przygodach i obserwacjach. Podchodzą do podróży z pokorą, otwartym umysłem i dzielą się lekcjami, które dały im podróże. Uwaga! Jest jednak możliwość, że po opowieściach chłopaków, będziecie mieli ochotę rzucić wszystko i wyjechać, więc zastanówcie się, zanim klikniecie Play.

 • Im Namen der Hose 

Tematyka: seks/seksualność

Seks to ważny temat, który wciąż jest spychany do worka tematów tabu. Kevin i Ariane otwierają ten worek i odpowiadają na pytania, które wielu ludzi sobie zadaje, ale boi się zapytać o nie głośno. Robią to z niezwykłym luzem i serdecznością. Chcą edukować i uczyć rozmawiania o seksie bez wywoływania poczucia wstydu lub wzbudzania kontrowersji. Zachęcają, żeby poznać swoje ciało i seksualność, lepiej zrozumieć i fizyczne, i psychiczne aspekty składające się na seksualność. Jak mówi moderator Kevin: “Wierzę, że ciągle jesteśmy konfrontowani z tematem seksu i seksualności (…).. Jesteśmy tym bombardowani, ale co pozostaje w tyle, to pytania, które każdy sobie zadaje sam. O tym nie ludzie nie rozmawiają. Ale my już tak.”

 • Menstruality 

Tematyka: cykl menstruacyjny i wszystko, co z nim związane

Rozprawiamy się z kolejnym tematem tabu. Clara wyjaśnia tajemnice cyklu menstruacyjnego, pomaga kobietom poczuć się lepiej we własnym ciele oraz je zrozumieć. Wiemy, że hormony mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie organizmu, a jednak nasza edukacja na ten temat pozostawia wiele do życzenia. Clara oferuje nie tylko wiedzę na ten temat, ale dzieli się swoim doświadczeniami, radami i poleca źródła dla wszystkich, którzy szukają wiedzy na konkretny temat. Podcast przekazuje ważne treści, a do tego utrzymany jest w tonie pogawędki z przyjaciółką.

Jaki jest Twój ulubiony podcast?

To już wszystkie podcasty po niemiecku na dzisiaj. Dajcie znać, czy potrzebowalibyście podcastów dla początkujących, bo te zaproponowane powyżej do najłatwiejszych nie należą. Jeśli masz swój ulubiony podcast po niemiecku, który powinnam uwzględnić we wpisie, koniecznie daj mi znać! Jeśli szukacie innych źródeł językowych, tutaj znajdziecie świetne kanały YouTube po niemiecku, a tutaj mam dla was kilka niemieckich zespołów, które poprawią wam humor.

Photo credits: www.distel.com

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zwierzenia Cyfrowej Nomadki - ebook hiszpańsko polski

PREMIERA • Pobierz darmowy rozdział🎁

Pierwszy taki ebook po hiszpańsku!