Jak to się mówi

Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
kanały youtube po niemiecku
Języki,  Niemiecki

Kanały YouTube po niemiecku – TOP 5

Ostatnio zauważyłam, że język niemiecki, mimo że używam go w pracy, jest przeze mnie w życiu codziennym marginalizowany. Szala przechyliła się w ostatnich miesiącach na rzecz hiszpańskiego i to właśnie hiszpańskojęzyczne źródła przyciągały moją uwagę. Postanowiłam jednak odbudować moją pasję do niemieckiego i w ostatnim tygodniu chłonęłam niemiecką muzykę i odkrywałam kanały Youtube po niemiecku. I wiecie, co stwierdziłam? YouTube kryje w sobie świetnych niemieckojęzycznych twórców. Dzięki nim odkryłam na nowo przyjemność obcowania z językiem niemieckim. Ponadto dowiedziałam się kilku nowych rzeczy, które wzbogaciły mój światopogląd i skłoniły mnie do przemyśleń.

Mam dla was kilka kanałów YouTube po niemiecku, które zasubskrybowałam na dobre, i które ze mną zostaną. Od nauki, poprzez lifestyle i jedzenie, aż po filozofię. Jetzt fangen wir an.  

Kanały YouTube po niemiecku – rekomendacje

maiLab

Mai ma doktorat z chemii i niesamowitą zdolność do tłumaczenia skomplikowanych zagadnień krok po kroku. Kanał Mai to nie tylko wyjaśnianie naukowych pytań, ale także branie na tapetę codziennych dylematów i analizowanie ich okiem naukowca. Treści maiLab są ugruntowane badaniami i twardą logiką, jednak niech was to nie zmyli. Mai emanuje energią, poczuciem humoru, a jej filmiki przekazują wiedzę w bardzo przystępny i wysokojakościowy sposób. Mai rozprawia się z mitami krążącymi w społeczeństwie i odpowiada na pytania nurtujące widzów. A jest ich już ponad 600 tysięcy! Od Mai dowiecie się na przykład, jak działa dieta ketogeniczna, jak to jest z tymi szczepionkami, czy niebezpieczne są mikrofalówki albo światło naszych smartfonów, a także opowie o jodze z punktu widzenia badań naukowych. To i wiele innych tematów lifestylowych znajdziecie tutaj. A teraz mały teaser od Mai:

—————————————————————————————

Pia Kraftfutter

Naturalnie nie mogło zabraknąć kanału foodowego. Może tego jeszcze o mnie nie wiecie, ale jedzenie to ważna część mojego życia, uwielbiam inspirować się przepisami, słuchać i czytać o jedzeniu. Polecam wam kanał Pia Kraftfutter, gdzie znajdziecie wegańskie inspiracje, a także przemyślenia o życiu, relacjach, zrównoważonym rozwoju, etycznej modzie, weganizmie czy naturalnych kosmetykach. 
Pia jest sympatyczna, naturalna i bardzo przyjemnie się jej słucha. Podoba mi się, że kanał porusza tak wiele tematów. Możecie też znaleźć jej przepisy i przemyślenia na blogu. Wybrałam dla was przypadkowy, przegadany filmik z Q&A, żebyście mogli bliżej poznać Pię. Zajrzyjcie tutaj po więcej filmików.

—————————————————————————————

Karakaya Talk

Talkshow, który nie owija w bawełnę i daje głos tym, którzy na co dzień nie dochodzą do głosu w społeczeństwie. Karakaya wybiera tematy, które dotykają różne społeczności, a często są marginalizowane. Dużo tematów porusza problem rasizmu i daje głos mniejszościom, które nie są wystarczające reprezentowane. Prowadząca Esra nadaje programowi niesamowity luz, humor i dawkę empowerment. Ma niezwykłą zdolność do moderowania trudnych rozmów tak, by były one przystępne dla słuchaczy i tak, by ani goście, ani słuchacze nie czuli się nieswojo. Świetne treści skłaniające do przemyśleń podane z humorem i dystansem. 

——————————————————————————————————–

Galileo

Galileo to program telewizyjny oferujący widzom infotainment (information plus entertainment). Pewnie wielu z was kojarzy go z polskiej telewizji. Powiedziałabym, że Galileo oferuje więcej entertainment niż information i niektóre treści należy przyjmować z przymrużeniem oka. Galileo robi całkiem ciekawe wyzwania, eksperymenty i testy, ale nie powiedziałabym, że zawsze są one miarodajne z naukowego punktu widzenia. Jednak, jeśli trochę zmienimy naszą perspektywę i spojrzymy na filmy z pinch of salt, Galileo będzie stanowić ciekawą rozrywkę. Osobiście najbardziej polecam ich filmy o życiu w różnych państwach, o różnych stylach życia, kulturach i naturalnie, o jedzeniu. Dziś proponuję wam mini dokument o obecnej sytuacji w Wenezueli:

—————————————————————————————————–

Streetphilosophy – Arte TV

Streetphilosophy to całkiem ciekawa propozycja w youtubowym świecie. Program oferuje krótkie filmy dokumentalne w luźnym formacie. Właściwie nigdy nie wiadomo co z nich wyniknie. Niektóre odcinki cierpią na przerost formy nad treścią, inne zawierają ciekawe spostrzeżenia, które skłaniają do refleksji. Ulicami Berlina przechadza się Jonas lub Ronja w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania nurtujące ich oraz generację Y, do której przynależą. Na początku programu stawiają filozoficzną tezę lub zajmują etyczne stanowisko. By dociec prawdy, spotykają się z ludźmi o różnych poglądach, doświadczeniach, pochodzącymi z różnych grup społecznych. Program nie odpowie nam na duże, życiowe pytania, ale pomoże nabrać nowej, świeżej perspektywy.


To już wszystkie kanały Youtube po niemiecku, które udało mi się odkryć w ostatnim czasie. Mam nadzieję, że dobrze wykorzystujecie czas, który przyszło nam spędzić w domach. Mi naturalnie pomagają książki, filmy i podcasty we wszystkich kolorach tęczy (czyli we wszystkich czterech językach, których się uczę). Zapraszam was tutaj, jeżeli potrzebujecie filmowych rekomendacji hiszpańskiego kina, tutaj posłuchacie fajnej muzyki po niemiecku, a tu znajdziecie kanały Youtube po hiszpańsku, które polecam. Jakie rekomendacje z niemieckojęzycznych treści by wam się jeszcze przydały? Dajcie znać.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *