Języki. Podróże. Edukacja.

Filmy po hiszpańsku
Hiszpański,  Języki

Filmy po hiszpańsku

Moja miłość do Hiszpanii została ostatnio na nowo rozbudzona krótkim wyjazdem do Barcelony. Otaczam się hiszpańską muzyką, słucham hiszpańskiego radia, czytam hiszpańskojęzyczne książki, a wieczory umilają mi dodatkowo filmy po hiszpańsku. Jako że świąteczny okres całkiem sprzyja kształtowaniu czasu wolnego według własnych upodobań, udało mi się zebrać dla was kilka filmowych propozycji.

Contratiempo 

Premiera: 2016

Gatunek: kryminał, thriller

Film nie należy na pewno do pozycji o sielskim świątecznym klimacie. Wręcz przeciwnie. Film serwuje nam napięcie w zwiększających się z każdą chwilą dawkach i rozsiewa na naszych wygodnych kanapach klimat niepokoju. Z każdym kolejnym twistem historii czujemy dezorientację i ze zmrużonymi oczami wysilamy zwoje mózgowe, by dotrzeć do sedna sprawy. Obiecuję wam, że ten seans wciągnie was bezpowrotnie.

————————————————————————

Relatos salvajes

(Dzikie historie)

Premiera: 2014

Gatunek: Czarna komedia 

Dzikie historie składają się z kilku odrębnych historii, których bohaterów coś jednak łączy. Wszystkim z nich, na pozór spokojnym ludziom, pewnego dnia puszczają nerwy. Reżyser obnaża ułomności ludzkiej natury w atmosferze groteski. Mimo że protagoniści pełni są złości i agresji, reżyserowi udało się stworzyć antagonistyczny do ich emocji klimat filmu. Film ogląda się lekko i przyjemnie. Fabuła pokazuje jak śmieszne i nielogiczne potrafi być zachowanie ludzi; jak łatwo dajemy się ponieść emocjom. Jeżeli lubicie taki groteskowy humor, to jak najbardziej polecam. Dodam, że jest to argentyńska produkcja. 

————————————————————————

7 años 

Premiera: 2016

Gatunek: dramat, thriller

Z oryginalnym pomysłem i odpowiednim scenariuszem wystarczy jedno miejsce akcji i kilku aktorów, by stworzyć trzymający w napięciu film. Film opowiada o czwórce partnerów biznesowych, którzy w jeden wieczór muszą zadecydować, kto z nich pójdzie do więzienia na siedem lat, a tym samym poniesie odpowiedzialność za przestępstwo, którego się dopuścili. Mimo, że film rozgrywa się w zamkniętej przestrzeni i opiera się na dialogach, doskonale utrzymuje zainteresowanie widza. Dylemat, przed którym stoją bohaterowie filmu to nie lada wyzwanie, obnażające prawdziwe oblicza postaci i poruszające kwestie etyki i moralności. Jest to pierwsza produkcja Netflixa całkowicie w języku hiszpańskim. Oby tak dalej. 

————————————————————————

Mujeres al borde de un ataque de nervios

(Kobiety na skraju załamania nerwowego)

Premiera: 1988

Gatunek: komediodramat 

Almodovara, reżysera filmu, pewnie nikomu nie trzeba przedstawiać. Tak samo jak dwudziestoośmioletniego Antonio Banderasa, który gra jedną z głównych ról. Trudno jest ten film jednoznacznie opisać, biorąc pod uwagę ilość bodźców, jaką dostarcza. Dzieło Almodovora to szalona historia z domieszką absurdu i farsy czasem przytłaczająca wręcz swoim ożywieniem i mnogością wydarzeń. Jest to jednak twórczość, która fascynuje, zaciekawia i wciąga w swój specyficzny świat, pozwalając na odetchnięcie inną barwną rzeczywistością. Film opowiada o aktorce Carmen, która nie może poradzić sobie z niedawnym rozstaniem. Carmen przygotowuje gazpacho ze szczególną zawartością, które ma rozwiązać jej problemy. Lawina wydarzeń, z rodziną jej kochanka oraz przyjaciółką w roli głównej, zmienia jednak jej zamiary. To dla mnie początek podróży po filmografii Almodovara i jestem niezwykle ciekawa, co jeszcze na mnie czeka. 

————————————————————————————–

La llamada 

(Powołanie)

Premiera: 2017

Gatunek: komedia, musical 

No to na koniec mam dla was odmóżdżającą pozycję na wieczór, tylko dla tych, którym niestraszne nastolatkowe klimaty i żenujące momenty. Historia opowiada o dwóch siedemnastolatkach, które spędzają wakacje na katolickim kempingu, jednak w głowie gra im electro latino i marzenia o muzycznej karierze. Pewnego wieczoru jednej z nich, przytrafia się jednak coś, co ma odmienić jej życie. Lekka komedia, która dostarczy wam sporo slangowego słownictwa. 

To już wszystkie filmy po hiszpańsku na dzisiaj. Już niedługo możecie spodziewać się kolejnej serii, bo moja potrzeba kontaktu z hiszpańskim nie ustaje. Jeżeli nie macie czasu na filmy, zerknijcie do kanałów youtube po hiszpańsku lub dajcie się porwać jakiemuś dobremu serialowi.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *