Jak to się mówi

Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
Bali_ubud
Bali,  Podróże

Bali Ubud – co warto zobaczyć?

Ubud to zielone tarasy ryżowe, zajęcia jogi, warsztaty, kolorowe acai bowls, markety z owocami i warzywami, ale też zgiełk i tłok na ulicach. Zjechałam prawie całe Bali i to Ubud okazał się dla mnie idealną bazą wypadową. Chociaż zgiełk centrum może czasem przytłoczyć, wystarczy wskoczyć na skuter i po 3 minutach znajdziesz się wśród zieleni, obserwując pracę rolników. Wokół Ubud czekają też na Ciebie wodospady i świątynie do odkrycia. Jeśli jeszcze nie znasz dobrze regionów Bali, zapoznaj się najpierw z ogólnym zarysem każdego z nich w TYM wpisie. Jeśli natomiast czujesz, że energia Ubud Ci odpowiada, czytaj dalej! 

Gdzie jest Ubud?

Ubud położone jest w centrum wyspy. Co to oznacza? Nie znajdziesz plaży w pobliżu (ochłodzisz się za to w licznych wodospadach). Oprócz tego warto wziąć pod uwagę, że pogoda jest tutaj nieco chłodniejsza i bardziej zmienna niż w innych częściach wyspy. Niebo jest częściej zachmurzone niż na południu, częściej też pojawiają się przelotne opady (również w porze suchej).

Bali Ubud
Źródło: Google Maps

Bali Ubud – jak dojechać?

Jeśli masz dużo bagaży, skorzystaj z taksówki. Możesz skorzystać z lokalnych taksówek lub użyć aplikacji takich jak Grab czy Gojek. Jeśli podróżujesz z plecakiem i chcesz obniżyć koszty wyprawy, możesz też wynająć skuter na początku swojej wyprawy na całą długość pobytu. W ten sposób będziesz niezależny od taksówek. Musisz jednak być wprawionym kierowcą, by poruszać się po całej wyspie. TUTAJ przeczytasz, jakie dokumenty są wymagane, by legalnie prowadzić skuter na Bali. 

Bali Ubud – jak długo zostać?

Ze względu na ogrom możliwości wypadowych z centrum Ubud polecam zostać w Ubud przynajmniej dziesięć dni (naturalnie, jeśli dysponujesz takim czasem). Dla osób, które przyjeżdżają na dłużej, interesują się jogą i chcą wypróbować liczne knajpy, polecałabym zostać nawet 3 tygodnie – miesiąc. Można wtedy wynająć pokój/willę na dłuższy termin, dzięki czemu cena będzie nieco niższa.

Bali Ubud – co warto zobaczyć?

Tegalalang Rice Fields 

Czym byłby pobyt na Bali bez odwiedzenia tarasów ryżowych? Mimo że tarasy ryżowe Tegalalang są jednymi z bardziej turystycznych tarasów na wyspie, wciąż uważam, że warto je odwiedzić. Szczególnie, jeśli wybierzesz się tam wcześnie rano. Wschód słońca jest idealnym momentem na podziwianie zielonych krajobrazów, ale pomiędzy godziną 7 i 9 tarasy wciąż są dosyć puste, a słońce nie jest jeszcze zbyt agresywne. Po zaparkowaniu skutera udaj się w stronę tarasów i za chwilę zostaniesz zawołany przez kogoś z pobliskiego warunga czy huśtawkowego biznesu, by uiścić opłatę za wejście. Ta nie jest wysoka i waha się pomiędzy 10 – 20 000 idr (3 – 6 zł).

Na terenie tarasów znajduje się kilka huśtawek, bambusowych serduszek etc., na których można zrobić zdjęcie za opłatą. Koszt takiej atrakcji to około 60 – 80 000 idr, czyli 18 – 24 zł.


Wodospady wokół Ubud

Powodem, dla którego Ubud jest świetną bazą wypadową jest bliskość wielu wodospadów i świątyń. Dojazd do nich skuterem zajmuje od 20 minut do godziny. Chociaż na Bali zobaczyłam dziesiątki wodospadów, nigdy mi się one nie znudziły, każdy z nich był inny i w pewien sposób wyjątkowy. 

Oto kilka wodospadów, które polecam zobaczyć:

  • Suwat Waterfall (15 km od Ubud) – 15 metrowy wodospad w zacienionym wąwozie, można tu popływać. 
  • Kanto Lampo Waterfall (11 km od Ubud) – ten wodospad różni się od pozostałych szeroką kaskadą wód opadających na skały. Jest chętnie odwiedzany przez turystów, dlatego polecam Ci pojechać tam wcześnie rano, by uniknąć tłumów. Miejsce nie nadaje się do pływania.
  • Tukad Cepung Waterfall (28 km od Ubud) – to prawdopodobnie najbardziej znany wodospad w regionie, dlatego równie polecam Ci wybrać się tam wcześnie. Położenie wodospadu w jaskini i wpadające przez szczeliny promienie światła odbijające się w wodzie sprawiają, że to ulubione miejsce fotografów.
  • Nungnung Waterfall (35 km od Ubud) – potężny, 50 metrowy wodospad, do którego nie dociera zbyt wielu podróżników. Wspaniałe miejsce, by zaszyć się w naturze. Warto wybrać się na jednodniowy wypad z Ubud. 

Pamiętaj, że wstęp do wodospadów jest płatny. Opłata wynosi od 10 000 idr (3 zł) do 50 000 idr (15 zł), czasami można spotkać wstęp za dowolną opłatę. 


Świątynie wokół Ubud 

Ubud to też świetne miejsce do poznawania balijskiej kultury. W okolicy Ubud znajduje się kilka znanych świątyń, do których możesz dojechać skuterem w 20 – 30 minut. Pamiętaj jednak, że świątynie są na Bali na każdym rogu i również w Ubud znajdziesz wiele malutkich świątyń do eksploracji. Pamiętaj, by zawsze nosić ze sobą sarong i zakładać go przed wejściem do świątyni. 

Jakie świątynie wokół Ubud polecam?

  • Saraswati Temple w centrum Ubud – staw z liliami wodnymi przed jej wejściem wygląda magicznie.
  • Goa Gajah – sama świątynia jest niewielka, jednak rzeźby wykute w skale i pokryte mchem robią wrażenie. Sarong jest wliczony w cenę biletu. Na parkingu najlepiej zignoruj natarczywe sprzedawczynie i udaj się od razu do kasy biletowej. 
  • Tirta Empul Świątynia Świętego Źródła – jedna z najważniejszych świątyń na Bali. Wyznawcy hinduizmu wierzą, że źródła wody na jej terenie mają magiczną moc. Balijczycy przyjeźdżają tutaj, by dokonać rytuału oczyszczenia, również turyści mogą do niego przystąpić. Świątynia jest dosyć zatłoczona. Sarong jest wliczony w cenę. 
  • Pura Gunung Kawi Sebatu – mała i klimatyczna świątynia ze stawem z karpami brokatowymi, zielenią i niedużą ilością turystów. Można odpocząć od tłumów. Sarong jest wliczony w cenę biletu. Świątynia leży nieopodal tarasów ryżowych Tegalalang.

Chcesz lepiej poznać Bali?

Ebook "Bali"

„Bali – jak to się zwiedza?” już w sprzedaży! Najbardziej aktualny przewodnik po Bali, dzięki któremu poznasz wyspę od podszewki. Powiem Ci, jak zorganizować podróż, jakie miejsca odwiedzić w każdym regionie, gdzie zjeść, i które przereklamowane miejscówki lepiej omijać z daleka. Zajrzyj tutaj, by otrzymać pierwszy rozdziały Przewodnika za darmo i dowiedzieć się więcej!

Spacery

To, co zachwyciło mnie w Ubud to jego zielone zaułki i zakamarki, które zachęcają do spacerów. Czasem wystarczy zboczyć z ruchliwej drogi, by nagle znaleźć się wśród cichych tarasów ryżowych. Polecę Ci dziś 3 miejsca spacerowe.

Nastaw nawigację na Café Pomegranate, a pokieruje Cię ona do odrębnego, cichego świata, który sprawia wrażenie małej wioski wśród tarasów ryżowych. Jeśli nie czujesz się pewnie na skuterze, lepiej zamów Gojek’a, gdyż dróżka która prowadzi do Café Pomegranate jest bardzo wąska i wyminięcie się z drugim skuterem wymaga nieco wprawy. Podaję nazwę kawiarni jako punkt odniesienia, jednak jest to również idealne miejsce, by obejrzeć zachód słońca w tym regionie (konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, miejsce jest zazwyczaj pełne).

Kolejne miejsce na spacer wśród tarasów ryżowych nosi nazwę Juwus Manik i dojazd tam jest dużo prostszy. Znów wystarcza odbić minutę z głównej drogi, by znaleźć się w cichym, zielonym świecie. Należy skręcić w uliczkę prowadzącą do świątyni Saraswati. Tutaj podaję Ci dokładne współrzędne miejsca w Mapach Google, w którym zaczyna się spacer. 

Na koniec zostawiłam najbardziej znane miejsce spacerowe w Ubud, czyli Campuhan Ridge Walk. Jest to całkiem przyjemne miejsce na spacer ścieżką wśród zieleni (przyjemne, ale nic specjalnego). 


Zajęcia, warsztaty i eventy 

Urok Ubud polega też na czekającym tu na Ciebie community osób zainteresowanych szeroko pojętym zdrowiem i rozwojem osobistym. Czeka tu na Ciebie mnogość zajęć i warsztatów. Na jogę/medytację wybierz się do legendarnego już Yoga Barn, który oferuje zajęcia jogi w prawie wszystkich możliwych stylach, a także organizuje eventy takie jak taniec ekstatyczny. Inne szkoły jogi, które możesz wypróbować to Radiantly Alive oraz Ubud Yoga House z pięknym widokiem na tarasy ryżowe. Koszt jednorazowych zajęć to około 140 000 idr (42 zł). 

Jeśli interesuje Cię aktywna medytacja inspirowana Osho, muzyka na żywo, ceremonialne picie kakao, warsztaty kuchni wegańskiej to śledź na Facebooku Sayuri Healing Food. To wegańska knajpa, która organizuje wiele warsztatów i zajęć i ma przyjemną przestrzeń. Koncerty na żywo są bezpłatne, natomiast cena innych zajęć waha się od 100 000 do 200 000 idr (30 – 60 zł). 

Pyramids of Chi to miejsce o niezwykłym designie. Sale znajdują się w domkach o kształcie piramid, które mają generować szczególną energię. W tym ośrodku znajdziesz leczenie dźwiękiem, zajęcia z medytacji i oddechu. Spotkania są dosyć kosztowne i wynoszą od 150 000 do nawet 750 000 idr (od 45 zł do 240 zł).

Polecam Ci podczas pobytu śledzić profile tych miejsc na Instagramie. Będziesz na bieżąco z organizowanymi eventami i promocjami. 

Kecak Dance Performance

Spektakl Kecak opowiada historię hinduskich bóstw przy użyciu śpiewu, tańca, kolorowych masek, strojów oraz ognia. Polecam Ci dokładnie przeczytać opowiadaną historię przed spektaklem (dostaniesz ją wraz z biletem), ponieważ nie jest łatwo nadążyć za fabułą. To świątynia w regionie Uluwatu ze względu na położenie nad oceanem jest najlepszym miejscem na oglądanie tego spektaklu. Jeśli jednak Uluwatu nie jest Ci po drodze, śmiało możesz skorzystać z pokazów tańca w Ubud. W centrum Ubud z pewnością zostaniesz zaczepiony przez ulicznych sprzedawców biletów na spektakl. 

Spa 

Bali to też idealne miejsce by rozpieścić swoje ciało. Na całej wyspie znaleźć można małe salony masażu w przystępnych cenach, jak również luksusowe SPA. Kilka salonów masażu, które były mi polecane to: Karsa, Candi Beach Resort & Spa, Cantika Zest w Ubud, Lyang lyang spa.

Zakupy 

Ubud to bez dwóch zdań najlepsze i najtańsze miejsce na wyspie na zakupy. Znajduje się tutaj duży market z ubraniami, a także wiele sklepów z rękodziełem, sztuką, ubraniami i żywnością. Warto zarezerwować kilka godzin na zakupy. Pamiętaj, żeby negocjować ceny na targu – te podane jako pierwsze zawsze są zawyżone.

Monkey Forest

Tym razem miejsce, które odradzam. Mając wcześniej możliwość obserwacji małp w ich naturalnym środowisku, park nie zrobił na mnie dobrego wrażenia. Na głównym placu w parku pracownicy Monkey Forest pomagają zwiedzającym zrobić sobie zdjęcie z małpą siedzącą na ramieniu, co, jak uważam, wskazuje na to, że małpy są tresowane i dalekie od życia w naturalnym środowisku. Pamiętaj jednak, że to wciąż dzikie stworzenia, które mogą przenosić wiele chorób. Nie podchodź do nich zbyt blisko ani nie patrz im prosto w oczy (to je podobno prowokuje do ataku). Pamiętaj też, by na teren parku pod żadnym pozorem nie wnosić jedzenia ukrytego w plecaku, gdyż małpy są w stanie to wyczuć i chętnie sprawdzą, co przed nimi ukryłeś/ukryłaś.


Który region Bali zdobył Twoje serce? A może pominęłam inne ciekawe atrakcje regionu? Daj mi znać w komentarzu. 🙂

Title photo: Timur Garifov on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *