Jak to się mówi

Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
podcasty po hiszpańsku
Hiszpański,  Języki

Podcasty po hiszpańsku

Idziesz na spacer z psem, sprzątasz kuchnię albo przygotowujesz obiad? Podcasty po hiszpańsku będą idealnym tłem do codziennych, automatycznych już czynności. Osłuchiwanie się i otaczanie językiem, którego się uczysz to niezwykle ważny element procesu przyswajania wiedzy. Nawet jeśli na początku nie rozumiesz wiele, z czasem zaczniesz wyłapywać pojedyncze słówka, a potem całe zdania. Przyzwyczaisz się do melodii języka i zobaczysz, jak pozytywnie to wpłynie na Twój proces nauki. Zaczynamy!

Uwaga! W tym wpisie skupiam się na głównie na podcastach z Hiszpanii i tylko kilka z nich oferuje hiszpański z Ameryki Łacińskiej.

Jak maksymalnie skorzystać z podcastów?

Osłuchiwanie się z nimi podczas wykonywania codziennych czynności to jedna ze strategii. Jeśli jesteś już na bardziej zaawansowanym poziomie, proponuję Ci jednak podkręcić swoją naukę, notując ciekawe wyrażenia i słówka, czy to w telefonie, czy na skrawku papieru. Możesz też nagrać je na dyktafonie w telefonie, a później ponownie odsłuchać lub sprawdzić znaczenie. W ten sposób nie tylko będziesz osłuchiwać się z językiem, ale poznasz też nowe słówka, wyrażenia i hiszpańskie powiedzenia.

Podcasty po hiszpańsku dla początkujących

Coffee Break Spanish

Format krótkich lekcji oferujących naukę od najbardziej podstawowych zagadnień. Trudność podcastu wzrasta z każdym odcinkiem. Jest czas na powtórzenie słówek po lektorze, który zadaje pytania, tak by słuchacz mógł aktywnie uczestniczyć w lekcji. 

Wymagania: znajomość języka angielskiego i brak awersji do szkockiego akcentu, jako że prowadzący jest Szkotem. 😀

Hiszpański od podstaw

Ola wyjaśnia podstawowe zwroty i wyrażenia dla osób, które zaczynają swoją przygodę z hiszpańskim lub chcą na przykład podłapać trochę języka przed wyjazdem na wakacje. Ola tłumaczy wyrażenia w spokojny i przystępny sposób.

Notes in Spanish 

Znów podcast, który wymaga znajomości angielskiego, jako że podcaster jest Anglikiem. Niestety nie są już produkowane nowe odcinki, ale z tych dostępnych sporo się nauczysz! Nie jest do jednak podcast dla osób zupełnie początkujących, a takich, które mają już za sobą kilka miesięcy nauki. 

Agata uczy – hiszpański online

Agata uczy w swoim podcaście wyrażeń związanych z wieloma różnymi, codziennymi sytuacjami. Podcasty do nauki słówek są przeplatane z podcastami na temat lepszej organizacji procesu nauki i radami, jak z nauki wyciągnąć jak najwięcej. Jeśli akurat wyjeżdżasz do Hiszpanii na wakacje, możesz odsłuchać interesujący Cię odcinek, np. o tym, jak zamówić rachunek, czy jak zamówić kawę. 

Podcasty po hiszpańsku dla średniozaawansowanych

Duolingo Spanish Podcast

Chylę czoła nad jakością tego podcastu. Jestem pod wrażeniem samej idei, jakości dźwięku i dostosowania tempa do uczniów języka hiszpańskiego. Wymagana jest znajomość angielskiego, gdyż produkcja opowiada prawdziwe historie, żonglując językiem angielskim i hiszpańskim. Mamy więc sporo wartości dodanych: możliwość ćwiczenia dwóch języków naraz, a także poznania ciekawych historii z ich kulturowo-politycznym tłem dotyczących hiszpańskojęzycznego świata. 

Hoy Hablamos – Podcast diario para aprender español

To już klasyka gatunku. Jeśli jeszcze nie znasz tego podcastu, to aż Ci zazdroszczę, że wszystkie odcinki dopiero przed Tobą. Podcast nie tylko nauczy Cię nowych zwrotów, ale wprowadzi także w tematy społeczno-kulturowe. Paco i Roi tworzą świetny, zgrany duet i co najważniejsze, mają rozbrajające poczucie humoru! 

Intermediate Spanish Podcast – Español Intermedio (Spanish Language Coach)

Cesar porusza w swoim podcaście zarówno życiowe tematy skłaniające do przemyśleń (np. rozwój osobisty, relacje), jak i tematy kulturowe związane z Hiszpanią i Anglią, gdzie Cesar mieszka. Prowadzący dostosowuje tempo mówienia do średnio-zaawansowanych uczniów hiszpańskiego, a także tłumaczy trudniejsze zwroty i wyrażenia. Cesar zadaje ciekawe życiowe pytania, dlatego oprócz nauki hiszpańskiego, dostaniesz dawkę inspiracji i refleksji nad życiem. Dodatkowo, do każdego odcinka możesz pobrać za darmo transkrypcję oraz fiszki. 

Andalusian Spanish to go (Spanish with Antonio) 

Hiszpański niejedno ma imię! Każdy region Hiszpanii zaskoczy Cię wymową lub typowymi dla danej wspólnoty autonomicznej wyrażeniami. Trzeba przyznać, że to właśnie akcent z Południa budzi najwięcej ciekawości i kontrowersji. Jeśli planujesz wypad do Andaluzji, koniecznie przesłuchaj kilka odcinków podcastu. Zaprzyjaźnisz się w ten sposób chociażby z aspirowanym “s”, które zaskoczy się już w słówku “Buenos días”. Poza możliwością osłuchania się z akcentem andaluzyjskim, będziesz mógł/mogła lepiej poznać hiszpańską kulturę, gdyż Antonio często porusza tematy społeczno-kulturowe. 

Podcast para aprender español (Spanish with Vicente)

Vicenta znam przede wszystkim z jego YouTubowego kanału, który również bardzo Ci polecam. Materiały oferowane przez Vicente obejmują wiele zagadnień: od słownictwa i wyrażeń kolokwialnych, poprzez zagadnienia gramatyczne po wywiady z ciekawymi osobami. Ja szczególnie lubię odcinki o słówkach z życia codziennego. Dzięki Vicente przy pierwszym wyjeździe do Hiszpanii zrozumiesz o czym mówią Hiszpanie na ulicach. 

Easy Spanish 

Kolejna produkcja, która kontynuuje sukces kanału YouTube Easy Spanish, który przy okazji gorąco Ci polecam. Tym razem podcast da Ci możliwość porównania hiszpańskiego z Półwyspu oraz hiszpańskiego z Ameryki Łacińskiej. Większość odcinków nagrywana jest w duetach łączących nativów z różnych hiszpańskojęzycznych krajów. Poruszane tematy dotyczą mnogości zagadnień, więc jestem pewna, że uda Ci się znaleźć coś dla siebie. 

Español con Juan

Juan to świetny, charyzmatyczny nauczyciel. W pierwszej kolejności polecam Ci zapoznać się z jego kanałem YouTube. Odcinki podcastu są też często dostępne w formie wideo. Jako że Juan jest mistrzem gestykulacji, wideo pomoże Ci lepiej zrozumieć treść. Gdy zaznajomisz się już z jego formą nauczania, możesz też od czasu do czasu korzystać z podcastów, gdy akurat jesteś w drodze. 

Aprende español con Ania y Julio

Tym razem chcę polecić Ci polsko-hiszpański duet. Ania jest nauczycielką hiszpańskiego i wraz ze swoim hiszpańskojęzycznym partnerem Julio oferuje ciekawe rozmowy, zarówno w duecie, jak i z zaproszonymi gośćmi. Poruszana tematyka na pewno będzie Wam blisko, jako że Ania i Julio często rozprawiają się z polsko – hiszpańskimi kulturowymi podobieństwami i różnicami. 

Anita gada po hiszpańsku

Ania jest nauczycielką hiszpańskiego, która w swoim podcaście porusza tematy lajfstajlowe. To tak jakby słuchać kumpeli, opowiadającej Ci o swoich doświadczeniach i przemyśleniach, a wiele zagadnień i dylematów, którymi dzieli się Ania, będzie bliskich młodszej publiczności. Również ja miałam przyjemność spotkać się z Anią i nagrać odcinek podcastu o podróżach, studiach za granicą i szukaniu własnej drogi. Tutaj możecie go odsłuchać. 

Handy Spanish

W solowych odcinkach Sara uczy słownictwa, tłumaczy przydatne różnice pomiędzy często mylonymi czasownikami, opowiada o kulturze i miejscach które warto odwiedzić. Solowe odcinki mają od kilku do kilkunastu minut, więc idealnie można je wkomponować do swojej codziennej rutyny. Sara zaprasza też do podcastu gości. Co ciekawe, oprócz nativów, jej gośćmi są uczniowie hiszpańskiego, którzy dzielą się swoją drogą i sposobami na naukę.

Podcasty po hiszpańsku dla zaawansowanych

Podcasty po hiszpańsku dostosowane do uczniów:

Advanced Spanish Podcast – Español Avanzado (Spanish Language Coach)

Cesara przedstawiłam już powyżej, przy okazji opowiadania o Intermediate Spanish Podcast. Tym razem coś dla bardziej zaawansowanych uczniów. To podcast, w którym Cesar stara się mówić w sposób jak najbardziej naturalny i przybliżony do tego, w jaki rozmawiałby ze swoim przyjacielem z Hiszpanii. Nawet jeśli czujesz, że to może być dla Ciebie za dużo, daj podcastowi szansę! Do każdego odcinka możesz pobrać za darmo transkrypcję oraz fiszki, co na pewno wspomoże Twój proces nauki i w pełni pozwoli Ci skorzystać z podcastu.

Fluent Spanish Express

Diego promuje swój podcast jako szybkie pigułki wiedzy i audycja dla osób, które nie chcą tracić czasu. Odcinki mają od kilku do kilkunastu minut i nauczysz się z nich mnóstwa przydatnych wyrażeń. 

Podcasty po hiszpańsku tworzone z myślą o hiszpańskojęzycznych słuchaczach:

Estirando el chicle

Tym podcastem otwieram ostatnią już grupę podcastów i jeśli to ta część budzi Twoje największe zainteresowanie, gratulacje! Oznacza to, że przebył@ś już długą drogę w nauce hiszpańskiego. Ten podcast to zabawna, pełna ironii, żartów i śmiechu rozmowa prezentująca kobiecy punkt widzenia. Victoria, Karolina i ich gościnie opowiadają o swoich spostrzeżeniach w bardzo luźnej formie, dodając zabawne anegdoty i wytykając społeczne przywary. Nie ma tematów tabu i granic. Ten podcast będzie wymagał od Ciebie znajomości kolokwialnych wyrażeń i zwrotów. To świetna praktyka przed wyjściem z grupą hiszpańskich znajomych. Podcast przybliży Ci dynamikę rozmów w grupie i reakcji na czyjeś opowieści i opinie.

Informativo matinal Ángel Martín 

Ángel wziął pod uwagę, zmniejszającą się z każdym rokiem umiejętność skupienia uwagi słuchacza i oferuje dwuminutowe odcinki informacyjnego dziennika. Może brzmieć to mało interesująco, ale sposób w jaki robi to Ángel zatrzyma Twoją całą uwagę! To zdecydowanie jeden z moich ulubionych podcastów. Poczucie humoru prowadzącego, ciekawe fakty i dostępne na Spotify wideo sprawiają, że jest to dla mnie jeden z najbardziej wyczekiwanych podcastów. Uwaga! Jedzie pociąg z daleka i Ángel na nikogo nie czeka. 😀 Ekspresowe tempo! Pamiętaj jednak, że możesz je zwolnić w ustawieniach aplikacji.

Entiende Tu Mente

Popularny w Hiszpanii podcast o psychologii. Produkcja dobrej jakości, nowsze odcinki zawierają wideo, a pod każdym odcinkiem znajdziesz pytania do słuchaczy i ich odpowiedzi, co pomaga lepiej zrozumieć treść. Nie ukrywam, że jest to jednak dosyć trudny podcast, gdyż zrozumienie niektórych zagadnień jest już wystarczająco skomplikowane w naszym ojczystym języku. Daj mu jednak szansę, bo dzięki temu podcastowi nie tylko podszkolisz się w hiszpańskim, ale też dowiesz się więcej o sobie i innych. 

Poco a poco y buena vibra

Tym podcastem trochę zwalniamy tempo. Prowadzącą jest hiszpańska influencer Alicia Revilla. Na swoim Instagramie zajmuje się głównie tematami beauty, jednak podcast porusza tematy rozwoju osobistego, emocji, duchowości i mindfulness. Alicia ma świetną umiejętność skracania dystansu pomiędzy sobą i słuchaczami. Słuchając podcastu, ma się wrażenie, że słucha się długiej wiadomości audio od swojej dobrej przyjaciółki. Ponadto Alicia używa wielu wyrażeń na czasie, przybliżając język generacji Z. 

Esta no te la sabes

Ten podcast w 5 minut opowie Ci o dziwnym i niesamowitym fakcie z zakresu historii, nauki, geografii czy psychologii, którym będziesz mógł zabłysnąć na rodzinnym obiedzie. Zadziwiające historie w kompaktowej formie. Jeśli chcesz dowiedzieć się na przykład, jaki pasożyt sprawia, że osoby stają się bardziej atrakcyjne lub dlaczego białe ubrania świecą się na dyskotekach, leć na Spotify.

Dentrísimo

W tym podcaście dowiesz się o obsesjach i zamiłowaniach hiszpańskich celebrytów. Podcast ma formę wywiadów z dozą dystansu i humoru. Z kulturowego punktu widzenia, to świetna okazja, by lepiej poznać hiszpańskich famosos, bo można powiedzieć, że cotilleo (plotkarstwo) to jedno z narodowych hiszpańskich zamiłowań. 

Criminopatía

Podcast opowiada o realnych zbrodniach i przestępstwach, ich okolicznościach i tajemniczych zagadkach. Ja akurat nie przepadam za tematyką kryminalną, ale osoby, które lubią taką tematykę, polecają ten podcast. 

No te lo habías preguntado

Ten podcast odpowie na wszystkie pytania, których nigdy sobie nie zadał@ś! Dlaczego kobiety idą do ślubu w bieli, dlaczego skarbonka ma formę świnki? Kto wymyślił, żeby do gazet dodać rubrykę horoskopu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w podcaście.

El Podcast de Soycomocomo con Núria Coll 

Popularny w Hiszpanii podcast wokół tematów żywienia, zdrowia i dobrego samopoczucia. Núria Coll jest dietetyczką i specjalistką w swoim fachu. Na Instagramie zebrała ponad 100 milionów obserwujących, a przez swoją audycję chce zapoczątkować żywieniową rewolucję. Kolejny podcast, dzięki któremu upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu (a więc“matarás dos pájaros de un tiro”). Podszkolisz swój hiszpański, a dodatkowo nauczysz się czegoś nowego o żywieniu.


To już wszystkie podcasty po hiszpańsku, które dla Was dziś przygotowałam. Będę ten wpis aktualizować, jak tylko napotkam nową interesującą audycję. Dlatego, jeśli Twój ulubiony podcast się tutaj nie pojawił, koniecznie daj mi o nim znać w komentarzu. 🙂 

Jeśli szukasz więcej inspiracji i źródeł do nauki, zajrzyj do wpisu o polecanych przeze mnie kanałach YouTube.

Zapraszam na zajęcia z hiszpańskiego indywidualne oraz grupowe. Zajrzyj TUTAJ, żeby dowiedzieć się więcej oraz przeczytać opinie uczniów. Żegnamy blokady językowe i otwieramy się na komunikację. Pokażę Ci, że nauka języków to puro placer.

Chcesz wskoczyć na wyższy level hiszpańskiego?

Pobierz darmowy rozdział “Zwierzeń Cyfrowej Nomadki” i ucz się hiszpańskiego, świetnie się przy tym bawiąc! To pierwszy taki e-book!

Zabawne (i prawdziwe!) historie z moich podróży, napisane autentycznym językiem, jakim posługują się Hiszpanie na co dzień. Dzięki temu e-bookowi poznasz kolokwialne zwroty i codzienne wyrażenia, dzięki którym dogadasz się w Hiszpanii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zwierzenia Cyfrowej Nomadki - ebook hiszpańsko polski

PREMIERA • Pobierz darmowy rozdział🎁

Pierwszy taki ebook po hiszpańsku!