Puszczanie bajek małym dzieciom to wciąż temat nieco kontrowersyjny i znajdziemy zarówno zwolenników jak i przeciwników tej praktyki. Oglądanie bajek po angielsku może być świetnym uzupełnieniem nauki, jeśli podejdziemy do tematu z rozwagą i zastosujemy odpowiednie techniki przy ich oglądaniu.
Idea nauki przez zabawę często przewija się w naszych treściach. Nie bez powodu! To, co dla dorosłych wydaje się tylko rozrywką, dla dzieci stanowi fundamentalną podstawę uzyskiwania informacji o świecie. Bawiąc się, dzieci testują swoje umiejętności i sprawdzają się w różnych rolach. Oglądanie bajek po angielsku to świetny sposób łączenia przyjemnego z pożytecznym. Dzisiaj polecamy bajki po angielsku, które zaciekawią twojego malucha, przekażą mu odpowiednie walory i życiowe lekcje, a do tego będą stanowić autentyczne źródło nauki języka obcego. Zanim przejdziemy do rekomendacji, porozmawiajmy jednak o tym, w jaki sposób oglądać bajki z dzieckiem. Jest kilka złotych zasad, których warto przestrzegać!
Jak oglądać bajki po angielsku z dzieckiem?
Wiek dziecka odgrywa rolę
Według American Academy of Child and Adolescent Psychiatry dzieci do 18 miesiąca życia nie powinny być wystawione na działanie mediów (2020). Mózg takiego maluszka potrzebuje dojrzeć do zrozumienia, że obrazy w telewizorze tylko reprezentują rzeczywistość. Telewizja u tak małych dzieci może prowadzić do przeciążenia sensorycznego, gdyż dla ich rozwijającego się mózgu stanowi to zbyt wiele informacji.
Dla dzieci między 2 a 5 rokiem życia zaleca się korzystanie z mediów elektronicznych maksymalnie jedną godzinę dziennie, najpóźniej dwie godziny przed snem.
Naturalnie wiek powinien być także brany pod uwagę przy wyborze treści, tak aby tematyka bajek obejmowała obszar doświadczeń dziecka. Dla starszych dzieci rekomendujemy także wziąć pod uwagę ich zainteresowania i preferencje.
Interakcja to klucz do sukcesu
Badania udowadniają, że małe dzieci nastawione są na społeczną interakcję i to ona jest kluczem do prawidłowego rozwoju i nauki małych odkrywców. Noworodki preferują twarze ludzkie względem innych bodźców wizualnych oraz głos rodzica względem innych bodźców słuchowych.
Jak wykazały badania przeprowadzone przez Doktor Patricia Kuhl w Institute for Learning and Brain Sciences przy Uniwersytecie Waszyngtońskim, elektroniczne media nie zapewniają tak bogatego doświadczenia jak interaktywna komunikacja (2003). Dlatego do oglądania bajek po angielsku musimy dodać magiczny składnik w postaci interakcji z dzieckiem.
W jaki sposób zadbać o interakcję?
- Oglądaj bajki razem z dzieckiem.
- Zadawaj dziecku pytania, upewniaj się, że dziecko rozumie to, co dzieje się na ekranie.
- Powtarzaj niektóre słówka i wypowiedzi. Twój głos potrafi najlepiej utrzymać zainteresowanie dziecka. Staraj się też zachęcić malucha do powtarzania słówek razem z tobą. Zachęcaj, ale nie zmuszaj.
- Postaraj się zaangażować więcej zmysłów dziecka. W zależności od tematyki możesz wykorzystywać różne rekwizyty w trakcie oglądania. Wiele bajek dla dzieci zawiera także elementy tańca i ruchu. Wykorzystaj to i zachęcaj dziecko do aktywnego oglądania.
- Jeśli nie masz akurat czasu, by obejrzeć bajkę razem z dzieckiem, porozmawiaj z nim później o tym, co obejrzał. Zadawaj mu pytania, staraj skłonić go do myślenia.
Powtarzalność i systematyczność
Każdy, kto uczył się języka obcego wie, że wymaga to konsekwentnego działania. Niech oglądanie bajek po angielsku stanie się dla twojej rodziny rytuałem, częścią waszej codzienności. Wiemy, że wymaga to od was więcej zaangażowania niż oglądanie bajek po polsku. Przypominaj sobie jednak, dlaczego to robisz i jaki większy cel za tym stoi. W ten sposób dajesz swojemu dziecku szansę na naukę języka obcego w okresie najbardziej prężnego rozwoju jego mózgu. Nauka języka już nigdy później nie będzie tak efektywna.
Warto jest także zadbać o dodatkową praktykę. Wystarczą proste czynności, takie jak powtarzanie słówek pomiędzy seansami, zabawy w odgrywanie ról czy rozmowy o bohaterach kreskówki. Naturalnie każdy pomysł się liczy i możesz wybrać aktywność, która będzie odpowiednia dla ciebie i twojego dziecka.
Bajki po angielsku
Bajki przystosowane do nauki angielskiego
Istnieje sporo kanałów i seriali oferujących bajki po angielsku z myślą o dzieciach uczących się języka angielskiego jako języka obcego. Bohaterowie bajek mówią dużo wolniej i wyraźniej, filmy często zawierają napisy, a dodatkowo, używane wyrażenia są przemyślane i zaplanowane, tak by nie przeciążyć dzieci ilością informacji. Jest to świetna forma nauki na początku przygody z angielskim.
Pocoyo
Grupa wiekowa: 2 – 6
Nigdy nie jest za wcześnie na naukę angielskiego. Taka idea przyświecała twórcom kanału telewizyjnego Pocoyo oraz Cambridge English do stworzenia serialu edukacyjnego do nauczania angielskiego. Serial opowiada o Pocoyo, czteroletnim chłopcu, który zawsze jest chętny do zabawy i odkrywania nowych rzeczy. Pocoyo przeżywa przygody razem ze swoimi przyjaciółmi, Pato (kaczka), Elly (słoń) oraz Loula (pies). Kilkuminutowe odcinki wideo zostały stworzone z myślą o najmłodszych widzach i stymulują ich zainteresowanie poprzez proste aktywności i gry. Tutaj znajdziesz pierwszy sezon serialu na YouTube. Zachęcamy również do zajrzenia na oficjalną stronę internetową, gdzie znajduje się więcej informacji o serialu, a także gry online, szablony do wycinanek oraz piosenki.
English Singsing
Grupa wiekowa: 2 – 8 lat
English Singsing to kanał YouTube z materiałami do nauki angielskiego dla dzieci poprzez muzykę, opowiadania, dialogi i bajki. Tempo i poziom mówienia dostosowane są do najmłodszych studentów. Dodatkowo wideo zawierają napisy, które pomogą w nauce starszym dzieciom, a także rodzicom, którzy przygodę z angielskim przeżywają razem ze swoimi pociechami.
Mimo że kanał skupia się głównie na muzyce, znalazło się też miejsce dla kilku form opowiadań i bajek. Naszą ulubioną serią są króciutkie, około 2 minutowe odcinki oparte na klasycznych bajkach, takich jak Kopciuszek, Piotruś Pan czy Czarodziej z Krainy Oz. Każdy z krótkich odcinków skupia się na innym wyrażeniu, słówku lub zagadnieniu językowym. Filmy zawierają napisy, które podświetlają się wraz z kwestiami wypowiadanymi przez bohaterów.
Dodatkowo na kanale znajdziemy też dłuższe, około 10-minutowe bajki, również z podświetlanymi napisami, a także kilkuminutowe dialogi, które skupiają się na nauce konkretnych zagadnień językowych językowych.
Warto również skorzystać z oferty muzycznej kanału. Po więcej inspiracji muzycznych zapraszamy do wpisu o piosenkach po angielsku dla dzieci.
Muzzy in Gondoland
Teraz czas na nieco oldschoolową bajkę. Muzzy to brytyjska sería filmów animowanych przeznaczona do nauki języków obcych, między innymi angielskiego. Dystrybutorem bajki jest brytyjski nadawca BBC. Muzzy in Gondoland był emitowany w TVP1 w roku 1995, więc być może pamiętasz jeszcze przyjacielskiego zielona potwora. Tutaj znajdziecie odcinki Muzzy na Youtube.
Muzzy ląduje swoim statkiem kosmicznym w Królestwie Gondolandu. Nasz zielony potwór zaprzyjaźnia się z ogrodnikiem pary królewskiej, Bobem, który zakochany jest w miejscowej księżniczce. Na drodze Boba do ręki księżniczki stają przeciwności losu, z którymi to pomaga mu się uporać Muzzy. W serialu poznamy też szalonego naukowca Corvaxa. Przygody bohaterów zainteresują zapewne zarówno młodsze, jak i starsze dzieci.
Serial przerywany jest wstawkami edukacyjnymi z objaśnieniem gramatyki i zagadnień językowych.
Naturalnie, oprawa graficzna nie jest tak ekscytująca, jak w przypadku innych współczesnych bajek, jednak uważamy, że Muzzy wciąż zasługuje na szansę. Jako że serial odniósł tak ogromny światowy sukces, jakiś czas temu została przygotowana nowa, odświeżona wersja animacyjna. Tym razem jednak odpłatna. Tutaj możesz zobaczyć dla porównania odcinek nowej wersji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zakupie nowej wersji Muzzy, zapraszamy na oficjalną stronę programu.
Oryginalne bajki po angielsku
Oprócz bajek dostosowanych do osób uczących się języka angielskiego, polecamy również oryginalne bajki angielskie. Dzisiaj podzielimy się z wami naszymi ulubieńcami, którzy nie tylko pomagają w nauce języka, ale przekazują również ważne wartości i pełnią funkcję wychowawczą. Bajki w oryginale będą zawierać nieco trudniejsze wypowiedzi niż bajki dostosowane do osób uczących się. Są jednak świetnym sposobem na osłuchanie się z autentycznym językiem, poznanie jego melodii i na powolne odkrywanie jego struktury. Odcinki seriali, które mają polską wersję językową możecie oglądać naprzemiennie w wersji polskiej i angielskiej.
Pamiętaj! Przy każdej bajce podajemy przybliżoną grupę wiekową, jednak zachęcamy do ich wypróbowania niezależnie od wieku dziecka. To, czy dziecku spodoba się dana bajka zależy od wielu czynników, między innymi jego osobowości, zainteresowań oraz poziomu angielskiego. Jeżeli to pierwsze zetknięcie twojego dziecka z językiem angielskim, śmiało możecie sięgnąć po bajki dla młodszych dzieci.
Daniel Tiger’s Neighborhood
Wersja polska: Tygrysek Daniel i jego sąsiedzi
Grupa wiekowa: 2 – 6 lat
Wspaniałe treści, które wspomagają rozwój społeczno-emocjonalny dziecka, uczą życzliwości i szacunku do innych, a także radzenia sobie z własnymi uczuciami. Serial opowiada o rodzinie tygrysków i ich codziennych przygodach. Twórcy serialu oparli fabułę o pozytywne wzorce oraz zdrowe nawyki. Ze strony językowej serial dba o wystarczającą ilość powtórzeń, by pomóc maluchom w zapamiętywaniu i odszyfrowywaniu znaczenia danych słów.
Serial jest więc godny polecenia nie tylko ze względu na wartościową ekspozycję na język obcy, ale także pozytywne wzorce i morały. Odcinki serialu dostępne są na Netflixie, kompilacje odcinków można również znaleźć na YouTube, na przykład tutaj.
Word Party
Wersja polska: Bal Słówek
Grupa wiekowa: 2 – 5 lat
Główną ideą programu jest nauka i poszerzenie słownictwa młodych widzów. To interaktywny serial, gdzie główni bohaterowie – czwórka małych zwierzaków – uczą się nowych słów poprzez zabawę i codzienną rutynę. Serial jest dostosowany dla najmłodszych dzieci i świetnie łączy zabawę z eksplorowaniem języka oraz nauką innych ważnych umiejętności, takich jak identyfikacja kształtów. Serial przekazuje pozytywne walory i dba o społeczno-emocjonalny rozwój twojego malucha. Urzekające małe zwierzątka rozwiązują konflikty, które dotyczą ranienia uczuć i różnic opinii. Zawsze udaje im się znaleźć rozwiązanie poprzez cierpliwość i wzajemną życzliwość. Dodatkowo, serial zawiera piosenki, które jeszcze bardziej zaangażują uwagę malucha i ułatwią zapamiętywanie.
Serial dostępny jest na Netflixie, a poszczególne odcinki znajdziemy również na YouTube.
Sarah and Duck
Wersja polska: Sara i kaczorek
Grupa wiekowa: 2 – 6 lat
Poznajcie Sarę i kaczorka, którzy wspólnie odkrywają okolicę w trakcie swoich codziennych przygód. Prosta fabuła bajki skupia się głównie na relacji pomiędzy tymi dwoma bohaterami oraz dotyka trzech głównych zagadnień: przyjaźni, wyobraźni i rozwiązywania problemów. Bajka dba o rozwój umiejętności takich jak liczenie, identyfikacja kształtów, rozpoznawanie związku przyczynowo-skutkowego oraz przygotowanie do nauki czytania.
Animacja bajki przywodzi na myśl klasyczne książki obrazkowe dla dzieci. Udział niezależnego narratora, który rozmawia z bohaterami stwarza idealne tempo historii i wzmaga naturalną ciekawość dzieci poprzez zadawanie pytań i podkreślenie kluczowych wydarzeń.
Bajka ma uspokajający i kojący wpływ na dzieci, a także na dorosłych! Sami rodzice przyznają się, że chętnie oglądają bajkę razem z dziećmi. Tych uroczych bohaterów nie da się po prostu nie lubić. Bajka jest przyjemna w odbiorze, zaskakuje i wprowadza magiczny, marzycielski nastrój. To pozycja, którą możesz włączać wieczorem, jakiś czas przed snem. Odcinki o Sarze i kaczorku, a także gry i kolorowanki znajdziemy na oficjalnej stronie serialu. Bajkę znajdziecie także na YouTube.
Postman Pat
Wersja polska: Listonosz Pat
Grupa wiekowa: 3 – 8 lat
Być może niektórzy z was sami pamiętają przygody przyjaznego listonosza, zawsze skorego do pomocy swoim sąsiadom i mieszkańcom miasteczka. Serial przekazuje wartości takie jak przyjaźń, wzajemna pomoc, waga bycia częścią społeczności. To ciepła i lekka opowieść o przyjaźni, bezpieczeństwie i szacunku wobec innych, która zachęci dzieci do odkrywania świata wokół.
Serial używa techniki animowanych kukiełek. Jest to dosyć tradycyjna i urocza technika animacji, która wyróżnia się spośród nowszych bajek. Serial jest produkcji brytyjskiej, dzieci mogą osłuchiwać się zatem z brytyjskim akcentem. Bohaterowie serialu mówią wolno i wyraźnie, szczególnie biorąc pod uwagę, że jest to oryginalna produkcja angielska. Bajka zawiera także wiele powtórzeń, a słówka są dobrze osadzone w kontekście. Odcinki można znaleźć na oficjalnym kanale YouTube serialu. Gwarantujemy, że będzie to przyjemny seans zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka!
Bob The Builder
Wersja polska: Bob Budowniczy
Grupa wiekowa: 3 – 7 lat
Bob Budowniczy to kolejny klasyk, o którym rodzice zapewne już słyszeli lub pamiętają ze swojego dzieciństwa. Akcja serialu rozgrywa się na placu budowy, gdzie Bob pracuje razem ze ze swoimi pomocnymi i sympatycznymi maszynami. Bob Budowniczy jest znany ze swojej proaktywnej postawy do rozwiązywania problemów. Owo podejście do rozwiązywania problemów oraz pokazanie wartości pracy w grupie jest jednym z walorów bajki. Bob i jego wspólniczka Wendy przewodzą pracom, jednak każdy bohater ma prawo głosu i każdy odgrywa ważną rolę w projektach.
Problemy, które wspólnie rozwiązuje zgrana paczka ludzi i maszyn bywają nieco skomplikowane. Postaraj się wspierać dziecko w trakcie oglądania i wspólnie starać się zrozumieć, z jakim problem zmagają się bohaterowie. Nawet jeśli nie znasz angielskiego, jesteś dużym wsparciem i motywacją dla dziecka w trakcie seansu. Rozmawiajcie o tym, co widzicie na ekranie i powtarzajcie słówka po bohaterach.
Odcinki serialu możecie znaleźć na YouTube. Na oficjalnym kanale serialu znajdziemy odcinki z nową animacją. Jeśli chcecie jednak cofnąć się do czasów dzieciństwa i obejrzeć oryginalne odcinki, te również są dostępne w osobno dodanych playlistach, na przykład tutaj.
Blaze and Monster Machines
Wersja polska: Blaze i mega maszyny
Grupa wiekowa: 4 – 8 lat
Wiemy, że nazwa bajki może trochę odstraszać, ale uspokajamy, serial oferuje treści odpowiednie dla dzieci. W polskiej wersji językowej serial emitowany jest na kanale Nickelodeon Polska w bloku Nick Jr. Blaze i mega maszyny kładzie szczególny nacisk na tematykę STEM, a zatem wprowadza małych odkrywców w świat nauki, matematyki i technologii i wyjaśnia zagadnienia z tego zakresu.
Bohaterami serialu są AJ – chłopiec, który doskonale zna się na mechanice i uwielbia wyścigi – oraz jego monster truck Blaze, z którym codziennie przeżywa przygody i rozwiązuje problemy techniczne pojazdu.
Odcinki serialu można znaleźć na YouTube, jednak co jakiś czas zostają usuwane ze względu na naruszenie praw autorskich. Tutaj oraz tutaj znajdziesz playlisty z odcinkami, które są obecnie dostępne. Polecamy zwracać uwagę na widea łączone z kilku odcinków, by nadzorować czas, który dzieci spędzają przed telewizorem. Jak zawsze zachęcamy do interakcji z dzieckiem, rozmów na temat obejrzanych treści oraz wspólne seanse.
Na stronie kanału telewizyjnego można też znaleźć materiały do dodatkowych aktywności i ćwiczeń, np. kolorowanki i wykreślanki.
Szukasz więcej wartościowych materiałów do nauki?
To już wszystkie bajki po angielsku, które dla was wybraliśmy. Anglojęzyczne bajki mogą być świetnym źródłem dodatkowej praktyki w domu i sposobem na osłuchanie się z językiem. Ważne jest jednak, żeby zintegrować oglądanie bajek w ogólny plan nauki i używać zróżnicowanych źródeł językowych. Jeżeli szukasz więcej wartościowych źródeł dla ciebie i twojego dziecka, tutaj znajdziesz piosenki po angielsku dla dzieci, tutaj gry i zabawy po angielsku, a tutaj angielskie czytanki.
Zajrzyj też do naszego kursu języka angielskiego dla najmłodszych i zobacz, w jaki prosty sposób twoje dziecko może uczyć się języka angielskiego w domu.
Źródła:
American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, (2020).
Kuhl, P., Tsao, F., Liu, H. (2003). Foreign-Language Experience in Infancy: Effects of Short-Term Exposure and Social Interaction on Phonetic Learning. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 100(15), 9096-9101. doi: 10.1073/pnas.1532872100