Jak to się mówi

Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców
Edukacja

Wyprowadzam się z Polski! Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców

Siedzę na tarasie, spoglądając na ukwiecony ogród moich rodziców i rozkoszując się spokojem ostatnich dni. To taki czas “pomiędzy”, czas dla rodziny i okazja, by naładować baterie przed wyjazdem. Trochę ponad tydzień i znajdę się w innym zakątku świata. Z jedną walizką rzeczy i pulsem skaczącym z ekscytacji. Ale zacznijmy od początku… Dlaczego wyjeżdżam i co ma z tym wspólnego Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców?

Dlaczego wyjeżdżam?

Odkąd znów porządnie wzięłam się za szlifowanie hiszpańskiego, ten język zawładnął moją codziennością. Z pracą na etacie, niezwiązaną zupełnie z językiem hiszpańskim, trudno mi jednak było całkowicie poświęcić się językom. 

Wtedy dowiedziałam się o programie Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców i postanowiłam aplikować. 

Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców – na czym polega?

Choć Erasmus kojarzy nam się z okresem studiów, do tego programu mogą zgłosić się osoby w każdym wieku (powyżej 18 lat). Program polega na współpracy pomiędzy młodym przedsiębiorcą i firmą zagraniczną (określenie “praktyki” jest tutaj raczej unikane). Chodzi o relację, współpracę, która ma przynieść korzyści obu stronom. Młodemu przedsiębiorcy pozwala na zyskanie odpowiedniego know-how, a firmie goszczącej daje świeże spojrzenie na biznes, możliwości networkingu i ekspansji na rynki zagraniczne.

Co z kosztami?

Program jest finansowany przez Unię Europejską. Oznacza to, że młodzi przedsiębiorcy otrzymują stypendium na wyjazd, a firmy nie ponoszą żadnych kosztów.

Jaki jest czas trwania programu?

Relację można nawiązać na okres od 1 do 6 miesięcy. 

Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców – jak aplikować?

Warunek? Pomysł na biznes i chęć otworzenia go w przyszłości (lub działanie w niedawno utworzonym biznesie). Aplikacja składa się z biznesplanu oraz odpowiedzi na pytania dotyczące motywacji i oczekiwań wobec program. Aplikacja przebiegła u mnie bardzo sprawnie i w każdej fazie mogłam liczyć na pomoc punktu lokalnego, który prowadził mnie przez cały proces. Więcej o programie przeczytacie tutaj.

Dokąd wyjeżdżam?

Nie trzymam już was w niepewności – wyjeżdżam do krainy wiecznej wiosny obok Afryki, czyli na Wyspy Kanaryjskie!

Dlaczego akurat tam? Najważniejszym punktem programu jest znalezienie odpowiedniej firmy, z którą można nawiązać relację. Odpowiedniej, czyli takiej, która zajmuje się (przynajmniej w pewnym stopniu) tym, czego dotyczy nasz pomysł na biznes.

Jak możecie się domyślić, mój biznesplan kręcił się wokół języków i to właśnie na jednej z wysp – Teneryfie znalazłam firmę o profilu, który najbardziej mi odpowiada. Nigdy nie marzyłam o życiu na wyspie. Przecież ja nawet nie jestem zbytnią fanką plażowania. 😀 Jestem jednak bardzo ciekawa, jak będzie wyglądało tam moje życie i nie mogę się już doczekać nowych wyzwań! Będę się z wami wszystkim dzielić na moim Instagramie

O firmie, do której jadę opowiem wam więcej niedługo. Tymczasem, trzymajcie kciuki, by mój lot odbył się zgodnie z planem. Po dzienną dawkę hiszpańskiego i żeby zobaczyć moje przygotowania do wyjazdu, zapraszam na Insta, a tutaj przeczytacie o moim pożegnaniu z Poznaniem i poznacie nowe wyrażenia po hiszpańsku. 🙂

Photo by Jed Owen on Unsplash

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *