Sri Lanka
Podróże,  Wyspy Kanaryjskie

Życie na Teneryfie – koszty, praca i mieszkanie

Wyjechałeś na wakacje i nie chcesz wracać do Polski? Chcesz zostać na wyspie na dłużej i zastanawiasz się, czy Cię na to stać? Chcesz wiedzieć, jaki jest rynek pracy i zarobki? Dzisiaj życie na Teneryfie w pełnej odsłonie – bez różowych okularów na nosie. Powiem Ci, jakie jest moje doświadczenie, i z jakim budżetem udało mi się zamieszkać na Teneryfie. 

Mieszkanie 

Wynajem długoterminowy

Długoterminowy, czyli jaki? Mi udało się wynająć pokój na 4 miesiące, jednak większość wynajmów długoterminowych zaczyna się od 6 miesięcy. 

Jak znaleźć mieszkanie na Teneryfie? 

Od razu ostrzegam Cię, że nie będzie łatwo. Naturalnie sporo zależy od szczęścia i od ludzi, na których człowiek trafi, jednak ogólnie rzecz biorąc, trzeba mieć sporo determinacji. 

Jeśli szukasz mieszkania/pokoju na dłuższy okres, sprawdź oferty na tych stronach: Milanuncios, Fotocasa, Idealista. Ja zabrałam się za poszukiwania pokoju około 2 miesięcy przed wyjazdem na Teneryfę. Szukałam w regionie Puerto de la Cruz – La Orotava i przyznam Ci, że w ciągu tych 2 miesięcy praktycznie cały czas widziałam tylko garstkę pokoi. Nie było zbyt dużego wyboru, jednak udało mi się trafić na całkiem przytulne mieszkanie w La Orotava.

Jakie są koszty wynajmu?

Za mały pokój w La Orotava płaciłam 250 euro miesięcznie. Mieszkanie współdzieliłam z 3 lokatorami. Okno mojego pokoju wychodziło na ocean, mieliśmy duży salon, 2 łazienki i 2 lodówki w kuchni, zatem warunki były całkiem dobre.

Później przeniosłam się do innego pokoju w tym samym mieszkaniu. Za większy pokój z balkonem i płaciłam 280 euro. W to wliczone były wszystkie rachunki i internet. Mieszkanie było całkowicie umeblowane i wyposażone. 

Koszt wynajęcia kawalerki to co najmniej 500 euro miesięcznie. Dodatkowo, trzeba liczyć się z jednorazową opłatą dla agencji w wysokości kwoty jednego wynajmu. 

Jakie dokumenty były potrzebne do wynajmu? 

Dowód osobisty i kontrakt z pracy. Zatrzymajmy się tu na chwilę. Właścicielka mieszkania koniecznie chciała mieć potwierdzenie moich miesięcznych zarobków. Jako że byłam na Teneryfie w ramach programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców, dostawałam grant z UE w ramach tego programu. Musiałam dosyć mocno postarać się, żeby właścicielka zaakceptowała umowę z programu, bo upierała się, że powinnam mieć kontrakt z pracy na wyspie. 

Naturalnie będzie to zależeć od osoby, która będzie Ci wynajmować mieszkanie, jednak przygotuj się na to, że będziesz musiał/a wykazać swoje miesięczne dochody. 

Pamiętaj też, że musisz mieć konto bankowe, z którego będziesz wysyłać przelewy w euro. Ja na początku korzystałam z karty Revolut. 

Wynajem krótkoterminowy na Teneryfie

Najlepsze opcje wynajmu krótkoterminowego to wciąż Airbnb i Booking. Alternatywnie możesz zapytać rodaków na grupie na FB “Polacy na Teneryfie”, a także sprawdzić opcje wynajmu pokoju w coworking spaces. 

O coworking spaces pisałam w tym poście. To świetna opcja dla osób, które chcą na Teneryfie pracować zdalnie, a wyspę odkrywać po pracy. Korzystając z noclegu czy wynajmując biurko w coworking space, poznasz innych podróżników, wiodących taki sam styl życia. Dodatkowo, możesz skorzystać z atrakcji zapewnianych przez coworking, np. yoga, lekcje surfingu czy wspólne wędrówki. 

Wynajmując mieszkanie krótkoterminowo nie potrzebujesz kontraktu z pracy. 

Wynajem krótkoterminowy jest bardziej kosztowny od wynajęcia mieszkania na dłuższy okres. Jego zaletą jest jednak niewątpliwie łatwość całego procesu.

Życie na Teneryfie – koszty

Główne wydatki na wyspie:

  • mieszkanie
  • samochód
  • komunikacja miejska
  • wyżywienie
  • atrakcje, np. sporty wodne

Samochód

Zakup auta 

Zakup auta na Teneryfie nie jest łatwym procesem dla cudzoziemców. Musisz najpierw zdobyć numer identyfikacyjny NIE i być zameldowanym na Teneryfie. Potrzebujesz również umowę kupna, kopię dokumentów sprzedawcy auta i dokument o nazwie notificación de venta o cambio de titularidad, podpisany przez sprzedającego. Samo uzyskanie numeru NIE potrafi być kilkumiesięczną przeprawą, dlatego zakup auta opłaca się tylko wtedy, jeśli przeprowadzasz się na Teneryfę z długoterminowym planem.  

Wynajem auta

Wynajem samochodu na miesiąc to koszt co najmniej 400 euro. Samochód jest niemal niezbędny do odkrywania wyspy, jednak pamiętaj, że masz kilka opcji. Możesz na weekendy zgadywać się z innymi podróżnikami i wynajmować auto na 1 czy 2 dni, dzieląc koszty. Poznanie innych podróżników jest na Teneryfie bardzo proste, a ilość organizowanych wycieczek i wypadów jest wręcz przytłaczająca. 

Dołącz do grupy na Facebooku “Tenerife Remote Workers & Digital Nomads”. Następnie dołącz do grup na Whatsapp. Istnieją grupy digital nomadów zarówno na północy, południu, jak i grupa dla miłośników górskich wędrówek. Zaproszenia do grup znajdziesz w powyższej grupie na Facebooku. Użyj opcji lupki i wyszukaj “whatsapp”. Tam znajdziesz linki do dołączenia. 

Komunikacja miejska 

Koszt biletu jednorazowego to 1,15 euro (np. z Puerto de la Cruz do La Orotava). Od jakiegoś czasu znów można kupić bilet w autobusie u kierowcy. Dobrze jest mieć ze sobą drobne. Jeśli jesteś na Teneryfie zameldowany, możesz wyrobić sobie miesięczną kartę na komunikację miejską. Taka karta to koszt 35 euro miesięcznie

Autobusy nie są idealnym rozwiązaniem na wyspie. Nie dotrzesz nimi do pięknych, dzikich zakątków i plaż. Musisz też więcej czasu zaplanować na przejazd. Jednak do poruszania się pomiędzy miastami i miasteczkami na wyspie komunikacja miejska w zupełności wystarcza. 

Wyżywienie

Ceny są stosunkowo niskie, jednak wciąż około 20 – 30% wyższe niż w polskich supermarketach. Na wyspie jest wiele supermarketów, m.in. Lidl, Auchan, HiperDino i Mercadona. Owoce i warzywa polecam kupować Ci w lokalnych fruterías, czyli warzywniakach, bo zwykle są tańsze i lepsze w smaku. 

Jeżeli jesteś kawoszem, to na pewno ucieszy Cię fakt, że kawa jest dużo tańsza niż w Polsce. Na Wyspach Kanaryjskich pije się ją zazwyczaj w małych szklaneczkach. Większość Kanaryjczyjów wybiera cortado, czyli espresso z odrobiną mleka (+ często z warstwą mleka skondensowanego). Taka mała kawka to koszt 0,90 euro, a większa kawa z mlekiem kosztuje 1,20 euro. 

Jedzenie na mieście 

W restauracjach ceny są lekko wyższe od cen w Polsce (zależy to naturalnie od rangi restauracji), jednak w guachinches najesz się do syta za kilka euro. Guachinches to tradycyjne jadłodajnie, serwujące kanaryjskie potrawy. Ogólnie rzecz biorąc serwują dużo mięsa, ziemniaków i owoców morza, ale wegetarianie również znajdą tam coś dla siebie. Porcje podawane w guachinches są naprawdę spore, dlatego polecam wybrać się tam ze znajomymi. 

Atrakcje na Teneryfie

Ja nie miałam właściwie żadnych wydatków na atrakcje w wolnym czasie, bo albo chodziłam po górach, albo byłam w lesie, albo na plaży. Na Teneryfie stanowczo nie można narzekać na darmowe sposoby na spędzanie czasu wolnego, bo niezwykłe ścieżki trekkingowe i dzikie fale zapewniają moc wrażeń. 

Będąc na Teneryfie, na pewno warto spróbować sportów wodnych. Jaki to wydatek? Zależy to od tego, czy potrzebujesz lekcji z instruktorem, czy jedynie wypożyczasz sprzęt. Przykładowo, pojedyncza dwugodzinna lekcja surfingu w małej grupie to wydatek około 35 euro. Zapłacisz mniej wykupując pakiet lekcji. Po kilku lekcjach z instruktorem możesz spróbować własnych sił, wypożyczając tylko deskę do surfingu, co stanowi dużo mniejszy wydatek.    

Praca

Nie zaskoczę Cię pewnie, jeśli powiem, że na Teneryfę najlepiej przylecieć, mając własną pracę zdalną. Teneryfa żyje głównie z turystyki, a ostatnie lata z ograniczoną możliwością poruszania się, dały się gospodarce we znaki. By mieć szansę na znalezienie pracy na Teneryfie musisz mówić w języku hiszpańskim, często wymagany jest też angielski i niemiecki. Musisz jednak mieć świadomość tego, że możliwości rozwoju zawodowego są na wyspie ograniczone i raczej na próżno tu szukać pracy marzeń. 

Jak mi udało się znaleźć pracę na Teneryfie? Wyjechałam na Teneryfę w ramach programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców. Krótko o programie napisałam tutaj. Firma, z którą nawiązałam współpracę po zakończeniu programu zaproponowała mi posadę. Program jest finansowany z Unii Europejskiej i podczas jego trwania dostaje się z Unii stypendium, które wynosi od 800 do 1100 euro. W ramach programu można wyjechać do większości państw z Unii Europejskiej. 

Numer NIE

Długo zastanawiałam się, czy poruszać tutaj ten temat z jednego prostego względu. Nawet nie chce mi się wracać wspomnieniami do załatwiania formalności na wyspie. Dużo zależy od szczęścia, jednak dla wielu cudzoziemców uzyskanie numeru NIE to przeprawa, która wystawi na próbę Twoją chęć życia w Hiszpanii. 

NIE to numer identyfikacyjny obcokrajowca w Hiszpanii, który jest potrzebny przy załatwianiu spraw w urzędach oraz przy wszelkich transakcjach finansowych (jak założenie konta bankowego czy zakup domu). Jeśli chcesz mieszkać w Hiszpanii przez dłuższy okres lub chcesz znaleźć tam pracę, numer NIE wcześniej czy później będzie Ci potrzebny. O numerze NIE można by napisać cały osobny wpis, nie będę opisywać dzisiaj szczegółowo całego procesu. Dam Ci jednak jego zarys: 

  • CZAS: zarezerwuj od 3 do 6 miesięcy na formalności. 
  • KOSZT: będzie cię to kosztować około 30 euro i dużo cierpliwości (chyba że chcesz skorzystać z pomocy prawnej, tak aby ktoś zajął się tym procesem, wtedy musisz doliczyć około 50 – 100 euro).
  • DOKUMENTY: paszport, kopię paszportu, kontrakt z wynajmu mieszkania na Twoje nazwisko i jego kopię, wypełniony formularz 790 (z tym wypełnionym formularzem udajesz się do banku i płacisz za wyrobienie numeru NIE, ostatnio było to 9.64 euro), rachunek z opłaconego formularza 790, wypełniony formularz EX-15
  • WIZYTA: musisz umówić się na wizytę na komisariacie policji, która ma oddział zajmujący się wydawaniem NIE, na północy wyspy możesz umówić się w Puerto de la Cruz lub Santa Cruz, a na południu w Las Americas. Zabierz ze sobą przygotowane dokumenty. 

Mówię tutaj o procesie ubiegania się o NIE blanco, który jest łatwiejszy do uzyskania od NIE verde. Nie verde to potwierdzenie rezydentury w Hiszpanii i z jego tytułu na Wyspach Kanaryjskich przysługują nam różne profity, np. zniżki 75% na loty z Hiszpanii na Wyspy oraz na inne wyspy archipelagu. Pierwszym krokiem do uzyskania NIE verde jest najczęściej uzyskanie najpierw NIE blanco. 

Jeżeli temat wyrabiania numeru NIE, jest dla Ciebie ważny, daj mi znać. Jeśli będę miała dobry dzień, to przysiądę do opisania bardziej szczegółowo całego procesu. 🙂

Moje wydatki i zarobki na wyspie

Korzystając z programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców, otrzymywałam miesięcznie 900 euro (po odliczeniu podatków) i z tego się utrzymywałam. Za wynajem pokoju płaciłam 250 euro + 35 euro na transport + wydatki na jedzenie + inne wydatki. 

W drugiej połowie pobytu pracowałam na pół etatu (jako że zajmowałam się rozwojem własnej firmy) i otrzymywałam 600 euro wynagrodzenia. I tak, z taką kwotą też można się na Teneryfie utrzymać, prowadząc proste życie i korzystając z darmowych atrakcji wyspy w wolnym czasie (chwała Bogu, że kawa jest tam tania! ;)) 

Starałam się, w jak najbardziej praktyczny sposób przybliżyć Ci życie na Teneryfie. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w zaplanowaniu wyjazdu na Teneryfę i w podjęciu decyzji długoterminowych. Daj znać, czy jakaś kwestia interesuje Cię w szczególności?

życie na Teneryfie

Wybierasz się na Teneryfę? Koniecznie zajrzyj do mojego przewodnika o Teneryfie, dzięki któremu zobaczysz najpiękniejsze miejsca wyspy, zjesz w lokalnych knajpach i unikniesz turystycznych pułapek. Zapraszam Cię też na Instagram @jaktosiemowi, gdzie dzielę się na bieżąco podróżniczo – językowymi treściami. Jeśli publikowane przeze mnie treści w jakiś sposób Ci pomagają, będzie mi miło, jeśli wspomożesz moją inspirację i postawisz mi wirtualną kawę. 🙂

Zamieszkaj w Hiszpanii za darmo

Szukasz sposobów na wyjechanie za granicę, nie płacąc fortuny za nocleg? Lub nie płacąc zupełnie nic? 🙂 Spędziłam 2 lata za granicą, a 8 miesięcy, podróżując po Hiszpanii, NIE płacąc za nocleg. Zebrałam sposoby na darmowe podróże i opowiedziałam o nich podczas webinaru „Zamieszkaj w Hiszpanii za darmo„, który możesz teraz obejrzeć za niecałe 10 zł! Ja dowiedziałam się o wielu sposobach na tanie podróże od innych osób i teraz podaję to dalej. Sprawdź webinar TUTAJ i przeżyj niezwykłą przygodę w świecie!

17 komentarzy

  • Manuela

    Z numerem NIE wcale nie jest tak … My dostaliśmy termin na spotkanie po tygodniu.( Wielu znajomych miało bardzo szybko ). Nie potrzebujemy umowy na wynajem ( zwykły NIE można wyrobić nawet nie będąc w Hiszpanii) . Za pomoc w załatwieniu NIE średni koszt wynosi 50 e za osobę , a sam numer NIE kosztuje niecałe 10 e. Właśnie jesteśmy w trakcie i mam wszystkie informacje na bieżąco.

    • Anna Wroniecka

      Cześć Manuela @manuela.andrzejak89@gmail.com! Dzięki za up-date. Gdzie wyrabiałaś numer NIE? W jakim komisariacie? U mnie trwało to bardzo długo i niestety nie trafiłam na pomocnych urzędników, wręcz przeciwnie. Dopisałam widełki do średniego kosztu za uzyskanie pomocy prawnej, zapewne zależy to od firmy. Jeśli jesteś w stanie kogoś polecić to byloby super! Na pewno czytelnikom by się przydał kontakt do sprawdzonej osoby. Pozdrawiam!

  • Auto Import Canarias

    Jakby ktoś potrzebował pomocy z zarejestrowaniem samochodu na wyspach, zapraszam!
    Auto Import Canarias
    +34 681973739

    • Ana Puerto

      Działam w Puerto de la Cruz , mogę pomóc z numerem NIE , tłumaczeniem u notariusza itd. Telefon kontaktowy +34 641664271. Pozdrawiam.

  • Kamil

    Te dane to nie wiem skąd wziąłeś życie droższe niż w pl zapomnij ceny w marketach podobne po części tańsze w pl nie stać na restauracje a tu już można sobie pozwolić i to dość często

    • Anna Wroniecka

      Hej Kamil. Post był pisany w tamtym roku i wtedy faktycznie wiele produktów, które kupowałam były nieco droższe niż w Polsce. Teraz wróciłam na Fuerteventura i porównując ceny, widzę, że są bardzo zbliżone do cen w Polsce. Inflacja nie próżnuje..

  • Piotr

    Zastanawiam się nad przeprowadzka z Uk na wyspy
    Przekwalifikowanie biznesu
    Czyli prowadzenie stoisk sklepików z pamiątkami biżuteria ect .. wszystko pod turystów
    Jak to się ma od strony urzędow -prawno-gospodarczej

  • Piotr

    Haj Aniu, Ciekawy jestem jak na wyspach jest z pracą w zawodach technicznych branż instalacyjnych elektrycznej i sanitarnej w tym HVAC jeśli masz wiedzę i możesz się nią podzielić to bardzo proszę

    • Anna Wroniecka

      Cześć Piotr. Dziękuję za komentarz. Nie pomogę niestety z pytaniem, ale polecam napisać na grupie na Facebooku „Polacy na Teneryfie”. Na pewno ktoś pomoże. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *