Jak to się mówi

Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
surfing na Teneryfie
Podróże,  Wyspy Kanaryjskie

Surfing na Teneryfie i inne wodne atrakcje

Teneryfa jest dla mnie naturalnym parkiem rozrywki. Natura zapewniła idealne warunki do wędrówek, wycieczek rowerowych, uprawiania sportów wodnych i ekstremalnych doznań, jak loty paralotnią. Nawet najszybsze roller-coastery nie zapewnią Ci takich wrażeń, jak naturalny plac zabaw Teneryfy. W dzisiejszym wpisie chcę przybliżyć Ci bogatą ofertę wodnego świata. Powiem Ci między innymi, jak wygląda surfing na Teneryfie, dokąd udać się kajakami oraz jakie zwierzęta morskie czekają na Ciebie podczas wyprawy katamaranem.

Surfing na Teneryfie

Wyspy Kanaryjskie są idealnym miejscem do surfingu, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych surferów. Do dyspozycji mamy duży wybór szkół, instruktorów i campów, a każda z wysp oferuje inne krajobrazy. Nie można nie wspomnieć o pięknej wiosennej pogodzie, która umożliwia uprawianie sportów wodnych przez okrągły rok. Jeżeli surfing jest głównym powodem Twojego wyjazdu i chcesz większość czasu spędzić na surfowaniu, polecałabym Ci obozy na Fuerteventure lub Lanzarote. To te wyspy archipelagu mają piękne, ciągnące się kilometrami plaże i bogatą ofertę campów. 

Jeśli chcesz połączyć surfing z innymi aktywnościami, to Teneryfa będzie Twoją najlepszą opcją, bo jest to najbardziej różnorodna wyspa archipelagu. Jeżeli jesteś początkującym surferem, polecam Ci najpierw wykupić jedną lekcję z instruktorem (np. w małej grupie), żeby przekonać się, czy to sport dla Ciebie. Koszt takiej lekcji to około 35€ . 

Chociaż jestem fanką północnej Teneryfy, to jeśli odwiedzasz wyspę w miesiącach zimowych, polecałabym Ci surfing na południu wyspy ze względu na niemal gwarantowane słońce i wyższą temperaturę. Jest tam też więcej szkół dla początkujących surferów. Główne surf spots południa to: La Fitenia (La Playa de las Américas), Las Galletas, La Tejita czy uwielbiana za wyluzowaną atmosferę plaża El Medano. 

Jeśli jesteś bardziej doświadczonym surferem, możesz odwiedzić widowiskowe plaże północy z pięknym tłem klifów, jak Almáciga, Playa del Socorro czy La Caleta.    

Kitesurfing

Jeżeli kitesurfing to wspomniana wyżej zatoka El Médano. Zatoka me świetne warunki dla kite i windsurfingu, bo położona jest niejako “w cieniu” wulkanu Teide. Jego bliskość w połączeniu z kierunkiem wiatru powoduje, że jest on tutaj silniejszy i bardziej przewidywalny niż w innych miejscach wyspy. Szkoły oferują najczęściej kurs dla początkujących, zawierający 9 godzin zajęć rozłożonych na 3 lub 4 dni. W grupie dwuosobowej to koszt około 300€ za osobę. El Médano to miejsce o fajnym klimacie, dokąd warto się udać choćby na spacer, by popodziwiać wirujących w powietrzu kitesurferów, a także do jednej z wielu pobliskich knajp.

Nurkowanie

Teneryfa to także raj dla miłośników nurkowania, który zachwyca swoim podwodnym światem. Możesz natknąć się na płaszczki, żółwie, moreny, ławice ryb, a także wraki statków. Jeśli nie jesteś doświadczonym nurkiem, możesz skorzystać z lekcji nurkowania dla początkujących. Warto poznać podwodny świat trochę bliżej i zanurkować pod okiem instruktora, zanim zdecydujesz się na kilkudniowy kurs. Polecam Ci nurkowanie z firmą Atrakcyjna Teneryfa, która współpracuje ze świetną ekipą polskich nurków. Tutaj możesz zobaczyć ofertę nurkowania dla początkujących, a tutaj dla zaawansowanych. 

Moja rada: jeżeli nurkowanie to główny powód Twojej wyprawy, wycieczkę na Teneryfę możesz połączyć z wypadem na inną wyspę archipelagu – El Hierro. Ta wyspa jest uważana za jedno z najlepszych spotów nurkowych świata. Zajrzyj do niezwykłej miejscówki o nazwie El Bajón – to schowana w oceanie góra, której opadające pionowo ściany zamieszkałe są przez wiele gatunków ryb. Wygląda to widowiskowo!

Siam Park

Siam Park to największy park wodny Europy, znajdujący się na południu wyspy. Coś idealnego dla fanów adrenaliny i nie tylko. Obszar parku to 185 km2, więc śmiało możesz tam zaplanować cały dzień. Możesz skorzystać z ogromnych zjeżdżalni, poleżeć na plaży albo pouczyć się surfingu na sztucznych falach, dochodzących do trzech metrów wysokości. W parku znajdziesz nie tylko ekstremalne atrakcje, ale też strefę relaksu i strefę dla rodziny. Co ciekawe, stylistyka parku nawiązuje do architektury Tajlandii, możesz więc podziwiać tajskie świątynie i tropikalną roślinność. Koszt to 38€ za osobę dorosłą i 26€ za dziecko. 

Moja rada: jeśli spędzasz na Teneryfie tylko kilka dni, uważam, że bardziej warte uwagi będą atrakcje, dzięki którym lepiej poznasz naturalne piękno Teneryfy. Jeśli lubisz atrakcje ze szczyptą adrenaliny, możesz pomyśleć o nurkowaniu, surfingu, nocnej wędrówce na szczyt wulkanu albo locie paralotnią. Naturalnie, to tylko moja subiektywna opinia! Po prostu wiem, jak wiele piękna kryje w sobie wyspa i chciałabym, żeby każdy poznał jej naturalny czar.  

Rejsy z oglądaniem wielorybów i delfinów

Zapewne słyszałaś/eś o Loro Parque – ogrodzie zoobotanicznym na północy wyspy, który znany jest z pokazów z fokami, delfinami czy orkami. Jeżeli myślisz o odwiedzeniu parku, by móc z bliska przyjrzeć się tym niezwykłym morskim ssakom, dużo bardziej rekomendowałabym Ci wybranie atrakcji, dzięki której zobaczysz te zwierzęta w ich naturalnym środowisku.* Na Teneryfie znajdziesz wiele rejsów katamaranami z obserwacją wielorybów i delfinów, a także możliwością podziwiania ogromnych klifów Los Gigantes z bliska. Rejsy odbywają się na południu wyspy i są świetną okazją do obserwacji piękna oceanu i zamieszkujących je stworzeń. Wiele rejsów oferuje także kąpiel w krystalicznie czystej wodzie zatoczek niedostępnych dla większości turystów. 

Polecam Ci rejsy z firmą Atrakcyjna Teneryfa, bo jako jedyna polska firma daje gwarancję zobaczenia przynajmniej jednego gatunku tych niezwykłych morskich ssaków. Jeśli tak się nie stanie, dostaniesz zwrot kosztów lub kolejny rejs gratis. 

Photo by Bertrand Borie on Unsplash

*Nie jestem zwolenniczką Loro Parque. Sama nigdy go nie odwiedziłam. Wokół parku narosło sporo kontrowersji po wypadku w 2009 roku, gdy orka zabiła swojego trenera. Park utrzymuje, żebył to wypadek, jednak lekarze potwierdzili, że orka zaatakowała swojego trenera. Orki natomiast atakują, gdy są zestresowane lub chore. Wierzę, że kilka godzin zabawy i obserwowania dzikich zwierząt nie jest warte wspierania ich wyzysku i niewoli. Każdy jednak powinien podjąć tę decyzję sam. O życiu i wyzysku tych ssaków w Loro Parque możecie się dowiedzieć z filmu dokumentalnego „Blackfish”.

Wyprawy kajakami

Najbardziej popularnym miejscem wynajmu kajaków jest miejscowość Los Gigantes. Można wypożyczyć kajaki na kilka godzin i popłynąć w stronę klifów, żeby zobaczyć je z bliska. Z tej perspektywy robią moim zdaniem największe wrażenie. My wypożyczyliśmy kajaki na 4 godziny i to wystarczyło, by dopłynąć do małej plaży – Playa del Eco – i z powrotem. Koszt wynajmu to około 30€ za osobę. Organizowane są też wyprawy kajakami w celu oglądania żółwi. Polecałabym szukać firm, które stoją na straży ochrony tych zwierząt i zrównoważonego rozwoju. Warto jest przeczytać opinie ludzi, a także dowiedzieć się czegoś więcej o firmie, porozmawiać z organizatorem takiej wyprawy. 

surfing na Teneryfie

Snorkeling 

Jeżeli szukasz podwodnej aktywności w wersji light, polecam Ci snorkeling. Na Teneryfie znajdziesz wiele zorganizowanych wycieczek, które oferują snorkeling jako jedną z atrakcji. Możesz też zakupić sprzęt do snorkelingu i próbować szczęścia na własną rękę. W miejscowości La Laguna na północy wyspy jest duży Decathlon, gdzie zakupisz sprzęt do każdego typu aktywności, jaka Ci się zamarzy na Teneryfie.

Jeżeli zapomniałam o jakiejś ważnej wodnej atrakcji na Teneryfie, daj mi znać w komentarzu. Która z atrakcji brzmi dla Ciebie najbardziej zachęcająco? Surfing na Teneryfie, wyprawa kajakami, rejs katamaranem, nurkowanie, a może park wodny?

Jeśli wybierasz się na Teneryfę, koniecznie zajrzyj do wpisu o atrakcjach wyspy, których nie możesz przegapić. Koniecznie zajrzyj też do e-booka o Teneryfie, dzięki któremu dowiesz się o wszystkich lokalnych miejscówkach na wyspie i najpiękniejszych plażach. Poniżej możesz pobrać darmowe rozdziały e-booka. Jeśli marzysz o kilku miesiącach na jednej z Wysp Kanaryjskich lub gdziekolwiek w Europie, może zainteresować Cię program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców, o którym piszę tutaj. To dzięki temu programowi spędziłam niezwykły rok na Teneryfie.

Title photo by Mihály Köles on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zwierzenia Cyfrowej Nomadki - ebook hiszpańsko polski

PREMIERA • PROMOCJA DO 23.04

POBIERZ DARMOWY ROZDZIAŁ 🎁