Bali,  Podróże

Ceny na Bali 2022 – koszty życia i podróży 

Czy życie na Bali jest dużo tańsze od życia w Polsce? Ile kosztują nocleg, jedzenie i transport, a ile dodatkowe atrakcje? Dziś ujawniam przed Tobą dokładne ceny na Bali. Są to ceny, których doświadczyłam w sezonie trwającym od maja do końca września 2022 roku. Ceny poza sezonem (od października), szczególnie za nocleg oraz wynajem skutera powinny być nieco niższe. 

Ceny na Bali

Nocleg 

To największy ze wszystkich wydatków. Naturalnie wszystko zależy od standardu na jaki się zdecydujesz. Ceny za standardowy pokój w rodzinnym guesthousie zaczynają się od około 140 000 idr (45 zł) za noc. Ja zazwyczaj wybierałam właśnie guesthouses prowadzone przez balijskie rodziny. To nie tylko niskie ceny, ale też możliwość obserwacji lokalnego życia i poznania Balijczyków. 

Większości z nas Bali kojarzy się jednak z boho noclegami w bambusowych chatkach z niesamowitymi widokami na tarasy ryżowe. I takich, bardziej luksusowych noclegów, jak najbardziej warto na Bali doświadczyć. Ich ceny wciąż będą nieporównywalnie niższe od cen nietypowych hoteli w Europie. Za takie noclegi zapłacimy około 200/300zł za noc. Naturalnie, jeśli chodzi o balijskie hotele “sky is the limit”. Osoby z większym budżetem mogą pozwolić sobie na prywatne wille z basenem “infinity” i widokiem na ocean lub kurorty oferujące masaże, zajęcia jogi i pyszną kuchnię. Ceny takich noclegów zaczynają się od 600 złotych wzwyż. 

Tak, jak wspominałam we wpisie: Bali – co musisz wiedzieć przed wyjazdem, polecam nie bukować noclegów przez booking (szczególnie tych tańszych opcji) i napisać bezpośrednio do właścicieli. Ja kontaktowałam się właścicielami przez aplikację Whatsapp. Noclegi rezerwowane bezpośrednio z właścicielem będą tańsze (booking pobiera prowizję). Jeśli zostajesz dłużej niż kilka dni, warto ponegocjować cenę. 

Poruszanie się po wyspie

Skuter

Skuter to podstawowy środek transportu. Cena za dzienny wynajem waha się od 50 do 70 000 idr (15 – 23 zł) za dzień. Jeśli wynajmujesz skuter na miesiąc, warto negocjować cenę. 

Paliwo na Bali nie jest drogie. Możesz tankować na dużych stacjach lub w małych osiedlowych sklepikach, które albo mają niewielkie dystrybutory, albo sprzedają paliwo w butelkach. Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej korzystać z oficjalnych stacji paliw. Paliwo, które tankowałam “na osiedlu” dziwnym trafem nie starczało mi na długo. Cena paliwa to około 4zł za litr

Taksówki

Dodatkowo, czasem będziesz zapewne korzystać z usług taksówek. Przejazd skuterową taksówką to koszt około 3 zł za 1 – 2 kilometry (zabukujesz je za pomocą aplikacji Gojek). Na dłuższych trasach cena za kilometr będzie stosunkowo niższa. 

Często jedyną opcją, by dostać się z jednego miasta do drugiego (szczególnie jeśli masz ze sobą walizkę i jazda skuterem nie jest rozwiązaniem) jest skorzystanie z taksówki. Możesz zarezerwować taksówkę za pomocą aplikacji Gojek, Grab czy BlueBird. Na Bali istnieje spór pomiędzy lokalnymi, tradycyjnymi taksówkarzami, którzy próbują utrzymać wyższe ceny i taksówkarzami z aplikacji typu Gojek, oferującymi konkurencyjne ceny. Możesz zapytać lokalnych taksówkarzy o cenę i porównać z ceną proponowaną w aplikacji. Jeśli chcesz wesprzeć lokalnych taksówkarzy, postaraj się wynegocjować kompromis pomiędzy lokalną ceną a ceną z aplikacji. 

Przejazd z Uluwatu do Ubud kosztował mnie 350 000 idr (112 zł).

Przejazd z Canggu do Ubud kosztował około 220 000 idr (70 zł).

fot. Tommy Holt

Jedzenie 

Gotowanie i zakupy spożywcze

Przyjeżdżając na Bali miałam zamiar sama gotować. Byłam zmęczona ciągłym jedzeniem na mieście. Zrobiłam zakupy w pierwszym tygodniu po przyjeździe, by zdać sobie sprawę, że w ogóle się to nie opłaca! Ceny na Bali w supermarketach wcale nie są takie niskie. Produkty na lokalnych marketach są tanie, owszem, jeśli orientujesz się w cenach i jesteś dobry w negocjacjach, bo większość sprzedawców ma zawyżone ceny dla turystów. Do tego dochodzi konieczność zakupu przypraw, oleju, często też przyborów kuchennych, bo kuchnie w mieszkaniach z mojego doświadczenia nie są dobrze wyposażone (no bo kto by gotował na Bali?). Jeśli więc nie masz zamiaru zamieszkać na Bali i jesteś na kilka tygodni, polecam Ci głównie żywić się na mieście. 

Przykładowe ceny w supermarkecie Pepito:

Butelka wody (1,5l) – 6000 idr (1,9 zł)

Dwa smocze owoce – 35 000 idr (11 zł)

Dwa bakłażany – 7000 idr (2zł)

Jedna cukinia – 10 000 (3 zł)

Dwa banany – 5000 idr (1,60 zł)

Kilogram pomidorów – 20 000 (6 zł)

Płatki owsiane (750g) – 28 000 idr (9 zł)

Najtańsze mleko sojowe – 38 000 idr to pln (12 zł)

Najtańszy makaron ryżowy (450 g) – 20 000 idr (6zł)

Tempeh – 8000 idr (3 zł)

Tofu (500g) – 25 000 idr (8zł)

Sos sojowy – 22 000 idr (7zł)

Tip: Owoce i warzywa są tańsze na lokalnym markecie (od cen w supermarkecie). Dobrze jednak wypytać najpierw o ceny zaprzyjaźnionego Balijczyka, bo mi w pierwszych dniach na Bali udało się kupić najdroższe banany w moim życiu. 😀 Poniżej przedstawiam ceny, które jak mi się udało po jakimś czasie ustalić są cenami fair:

Kiść bananów – 10 000 (3 zł)

Papaja – 5000 idr (1,50 zł)

Awokado – 6 do 8000 idr (2 – 3 zł)

1kg limonek – 15 000 idr (5 zł)

Mały ananas – 6000 idr (2 zł)

Mango – 5000 idr (1,5 zł)

1 kg mandarynek – 10 000 idr (3 zł)

Tip: Zawsze lepiej pytać o cenę za kilogram. Z mojego doświadczenia lepiej kupować większe ilości owoców i warzyw. Za 1 mango czy za garść mandarynek zazwyczaj zapłacisz zawyżoną cenę.

Warungi – lokalne restauracje

Warungi to tradycyjne restauracje, w których skosztujesz indonezyjskich potraw. Wiele restauracji nazywa siebie warungami, więc warungi mogą znacząco różnić się standardem i ceną. W tych tradycyjnych, lokalnych warungach zapłacisz około 10 – 15 zł za porządny obiad

Zdecydowanie łatwiej żyje się na Bali osobom, które nie wykluczają mięsa ze swojej diety, bo większość tradycyjnych potraw je zawiera. Na szczęścia nie ma jednak zazwyczaj problemu, by przyrządzić wersję wegetariańską i zastąpić mięso tofu, tempehem i jajkiem. To są podstawowe wegetariańskie źródła białka, których używa się Bali. 

Istnieją warungi w formie bufetu, gdzie możesz wybrać spośród różnych mięs, tofu i tempehu przyrządzanych na różne sposoby, warzyw i sosów. To były moje ulubione restauracje! W innych warungach zawsze możesz postawić na indonezyjskie klasyki czyli Nasi Goreng (ryż z warzywami i jajkiem/mięsem), Mie Goreng (makaron z warzywami i jajkiem/mięsem), a w niektórych miejscach też Nasi Campur (ryż z małymi porcjami innych dań, w tym warzyw, orzeszków ziemnych i jajek). Takie danie kosztują od 25 000 idr wzwyż (8zł)

Uwaga! Tip dla osób jedzących mięso: jeszcze taniej możecie zjeść, kupując jedzenie na wynos na stoiskach na ulicy (pojawiają się one najczęściej rano i później znów wieczorem). Na przykład ryż z mięsem na wynos to koszt około 10 000 idr (3 zł).

Knajpy w zachodnim stylu 

Bali to mekka instagramowych smoothie bowls, sałatek, avo tostów i właściwie czego tylko dusza zapragnie! Nie dość, że jedzenie jest naprawdę dobre (chociaż czasami trzeba się trochę naszukać miejscówek z dobrą kuchnią), to knajpy prześcigają się w tworzeniu estetycznego i oryginalnego designu. Czasami szłam do knajp właśnie ze względu na wykreowaną atmosferę i piękne widoki. W takich miejscach chce się człowiekowi przebywać. 

Ceny w knajpach tego typu są nieco niższe od cen w polskich kawiarniach. Za posiłek zapłacimy od 60 000 wzwyż (od 19 zł). 

Tip: warto szukać kawiarni, które mają śniadaniowe deale. Często do śniadania kawa jest gratis. 

Kawa 

Kawę potraktuję osobno, bo jak wiecie (lub nie) uwielbiam kawę i zawsze poluję na fajne kawiarnie. Kawa balijska, jaką piją mieszkańcy, nie grzeszy smakiem, ale spełnia swoją funkcję, jeśli szukacie mocnej dawki kofeiny. Kawa jest dosyć gorzka i ziemista, ale warto spróbować jej chociaż raz. Za taką lokalną kawę zapłacisz od 10 000 idr (od 3zł).

Jeśli jesteś kawowym smakoszem, to nie masz co się martwić. Ilość kawiarni na Bali jest wręcz przytłaczająca. Najtaniej za espresso zapłacisz 18 000 idr (6 zł), a cena latte i cappuccino zaczyna się od 30 000 idr (10 zł). Napoje wegańskie (sojowe/migdałowe) to na Bali dosyć drogi produkt, dlatego za kawę z mlekiem dairy-free dopłacisz 10 000 idr (3 zł).

Woda i woda kokosowa

Woda z kranu na Bali nie nadaje się do picia. Większość osób odradza nawet mycie nią zębów i używanie tylko wody butelkowanej. Kupowanie wody to była dla mnie prawdziwa zmora! To, ile produkuje się na wyspie plastiku i jak niewiele turystów zawraca sobie tym w ogóle głowę jest naprawdę smutne. 

Dlatego zamiast kupować 1,5l butelki wody za 6000 idr (ok. 2 zł), zachęcam Cię do zakupu dużej butli, z 18 litrami wody, którą możesz później uzupełnić wodą za niewielką cenę. Taką butlę dostaniesz w większości osiedlowych sklepików. Nawet jeśli tylko zdążysz zużyć wodę i nie zostajesz na tyle długo, by uzupełniać jej zapas, cena wciąż jest niższa niż woda butelkowana. Nawet jeśli Twój guesthouse nie ma dystrybutora, by taką butlę na nim postawić, możesz po prostu przelewać z niego wodę do mniejszej butelki.

55 000 (18 zł)  – zakup pierwszej butli 18 litrowej

20 000 (6 zł) – kolejne uzupełnienie wody 18 litrami 

Patrząc na cenę za 1,5 litrową butelkę wody, dużo lepszą opcją jest picie świeżej wody kokosowej! Taki olbrzym mieści w sobie nawet do 1 litra wody. Najtaniej zapłacicie za niego 10 000 idr (3zł). Naturalnie na plażach czy w barach cena będzie wyższa (około 25 000 idr, czyli 8zł). 

Alkohol

Ceny za piwo wahają się od 25 000 do 50 000 idr (8 zł – 16 zł). Jeśli chodzi o koktajle to oczywiście “sky is the limit”. Najtańsze koktajle można znaleźć za około 50 000 idr (15 zł). 

Dodatkowe atrakcje

Surfing

Wiele osób przyjeżdża na Bali właśnie ze względu na możliwości surfingu. Znajdziesz tu miejsca dla początkujących (głównie wokół Canggu) i dla zaawansowanych surferów (głównie Uluwatu). Wypożyczenie deski to koszt 50 000 idr (16 zł)

Indywidualna lekcja surfingu to już droższa impreza. To koszt około 300 000 idr (95 zł). Ceny na Bali są jednak wciąż stosunkowo niskie w porównaniu z cenami lekcji w Europie. 

Wodospady

Bali ma niesamowitą ilość wodospadów, a każdy z nich jest w pewien sposób unikatowy. Mi przez dwa miesiące odwiedzanie wodospadów nie zdążyło się znudzić. Przy większości wodospadów pobierana jest opłata za wstęp. To koszt od 10 000 do 50 000 idr (3 – 15 zł). 

Świątynie

Naturalnie Bali to też mistyczne, piękne świątynie. Wstęp do tych mniejszych, lokalnych świątyń jest bezpłatny. Pamiętaj jednak o konieczności posiadania sarongu (pisałam o tym tutaj). Do większych, popularnych świątyń wstęp jest płatny i to koszt od 20 000 idr do 100 000 idr (6 zł – 30 zł). Trzeba też zaznaczyć, że ceny wstępu rosną coraz bardziej z każdym rokiem. 

Joga

Zajęcia z jogi mają europejskie ceny. To wydatek około 30 – 40 zł.

Nurkowanie i snorkeling

Koszt jednorazowego nurkowania to około 30$, a koszt wypożyczenia sprzętu do snorkelingu to 50 000 idr (16 zł)

Wiza i przedłużenie wizy

Uwaga. Do tych kosztów należy doliczyć cenę miesięcznej wizy (około 150 zł) oraz cenę przedłużenia wizy. Jeśli zdecydujesz się na zostanie o miesiąc dłużej i samodzielne przedłużenie, będzie Cię to kosztować kolejne 150 zł. Natomiast korzystając z usług agencji zapłacisz około 300 zł.

Podsumowanie – koszty życia

Jakie są więc miesięczne koszty życia na Bali? Znasz już ceny na Bali, więc możesz obliczyć przybliżone koszty życia dla Twoich potrzeb. Tutaj pokażę ogólny przykład. Załóżmy minimalną opcję. Mieszkasz w tradycyjnym guesthousie. Jesz dwa razy dziennie w warungach, a raz w kawiarni w zachodnim stylu, pijesz dziennie dwa litry wody. Poruszasz się po wyspie skuterem. Dwa razy w tygodniu odwiedzasz wodospad, a raz w tygodniu wybierasz się do świątyni. 

Miesięczne koszty życia:

Mieszkanie – około 1600 zł/miesiąc

Skuter – około 600 zł

Jedzenie – około 1400 zł/miesiąc

Woda – 115 zł (jeśli kupujesz 1,5 litrowe butelki – zachęcam do zakupu 18litrowych butli, które są dużo tańsze)

Atrakcje – około 100 zł/miesiąc

Razem: 3815 zł/miesiąc

Naturalnie, jeśli dzielisz te koszty z druga osobą, życie będzie dużo tańsze. Możesz też wynająć pokój/mieszkanie na miesiąc (koszt będzie trochę mniejszy) i jeśli zamierzasz zostać dłużej, warto zaopatrzyć się w kuchenne przybory i część posiłków przyrządzać w domu. 

Czy ceny na Bali Cię zaskoczyły? Czy są jeszcze jakieś atrakcje bądź codzienne sprawy, o których cenach nie wspomniałam? Daj znać w komentarzu. Zapraszam Cię do zapoznania się z artykułem o rzeczach, które musisz wiedzieć przed wyjazdem na Bali. Zaoszczędzisz sobie dzięki temu dużo stresu i lepiej zorganizujesz wyjazd. Zapraszam Cię również na mój Instagram, gdzie na co dzień dzielę się wskazówkami do zorganizowania wyprawy na Bali. 

Title photo: Geio Tischler

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.