Jak to się mówi

Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
Piosenki dla dzieci po angielsku
Angielski,  Języki

Piosenki dla dzieci po angielsku

Muzyka jest nieodłącznym elementem wychowania i dorastania naszych maluchów. Zazwyczaj jest używana przez nas instynktownie do komunikacji z naszymi dziećmi, do zabawy i do nauczania ich o otaczającym nas świecie. Nasz instynkt nie mógłby mieć więcej racji! Muzyka to nieocenione narzędzie w nauce, które przynosi globalne korzyści dla całego mózgu. Piosenki dla dzieci po angielsku to świetne źródło nauki połączonej z zabawą!

Liczne badania skupiają się na wpływie muzyki na rozwój dzieci. Pozwól, że zabierzemy cię na naukowy spacer po nauczaniu opartym o muzykę. Pokażemy ci, co sprawia, że muzyka jest ważna w nauczaniu języków i polecimy ci najlepsze piosenki dla dzieci po angielsku.

Dlaczego muzyka jest efektywna w nauce języków?

Muzyka może być postrzegana jako oddzielny język, który opiera się na wysokości dźwięku, rytmie i tempie. Nauczenie się rozpoznawania struktury i wzorów w muzyce może być porównane do nauki obcego języka. I zgadnij, kto bardzo szybko potrafi odnajdować schematy w muzyce. Tak jest, dzieci! Jest to umiejętność, która powinna być ćwiczona i rozwijana, gdyż pomaga w produkcji mowy i w jej odbiorze (Kuhl, Zhao, 2016; Sterling, 2004). Niemowlęta używają muzycznych cech języka (takich jak rytm, kontur melodyczny) jako rusztowania do zrozumienia znaczenia i struktury języka.

Pomyśl o tak zwanej mowie matczynej, czyli specjalnej formie mowy, której instynktownie używamy zwracając się do dzieci. Nie mając nawet takiego zamiaru, aplikujemy do naszej mowy dużo większy stopień muzykalności. Mowę matczyną cechuje wyższy ton, większa rytmiczność, przesadne akcenty, a także nadmierna gestykulacja i mimika twarzy. To pozwala dzieciom przyswoić informacje o najważniejszych cechach języka (Brandt et al., 2012). Naturalnie pobudza to także ciekawość dziecka i utrzymuje jego zainteresowanie.

Kiedy muzyka i głos łączą się w śpiewie, do pracy pobudzone są dwie półkule mózgu (Israel, 2013). Muzyczny trening wpływa na działanie kilku obszarów mózgowych i wpływa między innymi na produkcję mowy, umiejętności czytania i pisania, umiejętności matematyczne i zdolność koncentracji. Muzyka pomaga także w rozwoju społecznym i komunikacji z innymi.

Ważną cechą muzyki jest jego odstresowujący charakter. Muzyka tworzy odstresowujące warunki i sprawia, że dzieci czują się bezpieczne. Piosenki dla dzieci po angielsku oznaczają zabawę językiem i sprawiają, że komunikacja przychodzi z łatwością.

Jak używać muzyki do nauki angielskiego dla dzieci?

Słuchanie muzyki powinno angażować dziecko. Aby zmienić słuchanie muzyki w aktywne sesje, możesz wybijać rytm stopami czy grzechotkami. Śpiewaj i ruszaj się razem z twoim dzieckiem.

Muzyka jest tak wspaniałym narzędziem, ponieważ pozwala na zaaplikowanie technik sprzyjających zdobywaniu wiedzy przez dzieci. Do takich technik zaliczamy włączenie ruchu, sensoryczność, powtarzalność i interakcję społeczną.

Postaraj się zaangażować wiele zmysłów dziecka w muzyczne zabawy poprzez użycie dodatkowych rekwizytów. Wykonuj gesty, aby zademonstrować kontekst piosenki i pozwól dziecku na poruszanie się. Odtwarzaj piosenki wielokrotnie, aby dziecko miało czas na przyswojenie lingwistycznych cech tekstu. Zaangażuj całą rodzinę, śpiewajcie i ruszajcie się razem. Ludzka interakcja jest nieoceniona w procesie nauki. Samo odtworzenie piosenki i zostawienie dziecka sam na sam z komputerem nie wystarczy. Dodatkowo, wspólne śpiewanie buduje pozytywne skojarzenia z językiem i sprawia, że angielski staje się naturalną częścią życia twojego dziecka. Pozytywne skojarzenia z językiem będą procentować przez całe życie dziecka. Język obcy będzie zakodowany w jego mózgu i jego nauka będzie mu przychodzić naturalnie.

Nie martw się, jeżeli twoje dziecko nie włącza się do śpiewu. Pozwól dziecku oswoić się z językiem obcym i zaabsorbować jego cechy. Każde dziecko rozwija się w inny sposób i potrzebuje innej ilości czasu, by zacząć mówić w obcym języku. Ważne jest, by nauka była bezstresowa i sprzyjała integracji.

Pamiętaj jednak, że piosenki dla dzieci po angielsku powinny być zintegrowane z planem nauki języka. Muzyka powinna być używana równolegle z innymi źródłami językowymi, by osiągnąć najlepsze efekty. Dzieci potrzebują odpowiedniej ilości kontaktu z językiem obcym.

Piosenki dla dzieci po angielsku – nasze rekomendacje

Internet pełen jest angielskich piosenek dla dzieci. Jak wybrać jednak tę właściwą? Na początek ważne jest, żeby piosenka nie była zbyt trudna i ilością informacji sensorycznych nie przerastała dziecka. Liczy się powtarzalność, proste słownictwo, które dzięki odpowiednim animacjom osadzone jest w kontekście. Piosenka musi być rytmiczna i przyjemna dla ucha. Polecamy też dobór piosenek w zależności od zainteresowań i osobowości dziecka.

Piosenki o kolorach

I See Something Blue

Kanał Super Simple Songs to gigant na rynku piosenek dla dzieci po angielsku. Ich kanał YouTube ma prawie 25 milionów subskrypcji. Piosenki Super Simple Songs są godne polecenia właśnie ze względu na ich prostotę, piękne animacje i zachęcenie do ruchu. Są idealne dla dzieci z dopiero rozwijającymi się umiejętnościami językowymi.
Piosenka o kolorach przypomina bardziej zabawę i zachęca dziecko do interakcji. Możesz kontynuować tę zabawę w domu lub na spacerze. Pytaj swojego dziecko po angielsku, jakie kolory widzi. Pamiętaj, że interakcja jest bardzo ważna w nauce i samo odsłuchiwanie piosenek nie wystarczy. Staraj się brać udział w procesie nauki twojego dziecka.

Możesz też zajrzeć na stronę Super Simple Songs, gdzie znajdziesz różne materiały, takie jak strony do kolorowania, fiszki czy zadania do piosenek. Możesz wyszukiwać materiały po nazwie lub tematyce piosenek.

Piosenki o cyfrach

Five Little Ducks

Kolejna propozycja kanału Super Simple Songs. Piosenka opowiada o pięciu małych kaczuszkach pod opieką mamy. Co chwila jedna z kaczuszek się gubi i odliczanie zaczyna się od nowa. Spokojny rytm i urocza animacja. Po kilku odsłuchaniach kaczuszki na pewno staną się faworytem w waszym domu.

Four little doughnuts

Nasza piosenka o uroczych pączkach do nauki liczb po angielsku dla dzieci. Piosenka uczy cyfr od 1 do 4. Zabawna animacja i historia, która poruszy również starszych słuchaczy!

Ten in the bed

Urocza historyjka o dziesięciu misiach w wielkim łóżku, z którego raz za razem któryś z nich wypada. Piosenka ma na celu oswojenie dzieci z cyframi od 1 do 10. Składa się z wielu powtórzeń. Nawet jeżeli twój maluch jeszcze nie do końca rozumie ideę cyfr, na pewno rozśmieszy go wideo z wypadającymi z łóżka niedźwiadkami.

Piosenki o zwierzętach

Old MacDonald had a farm

Dźwięk “eieioo” jeszcze długo będzie rozbrzmiewał w twojej głowie po zakończeniu słuchania piosenki. To klasyczna piosenka uwielbiana przez dzieci. Przyjemna dla oczu animacja, rytmiczność, powtarzalność tekstu i odgłosy wydawane przez zwierzęta sprawiają, że maluchy chcą słuchać piosenki o farmie raz za razem. Przy tym, poprzez zabawę, poznają nazwy zwierząt hodowlanych po angielsku.
By pomóc dziecku zapamiętać słówka, przy następnej przejażdżce poza miasto wskaż dziecku zwierzęta, jakie znajdziecie na łące i spróbujcie wspólnie przypomnieć sobie słówka z piosenki. Pamiętaj, żeby zadawać dziecku pytania i zachęcać do przypominania sobie słówek. Nie zmuszaj jednak malca do odpowiedzi, jeśli czujesz, że nie jest jeszcze na to gotowy.

Let’s go to the zoo

Jesteśmy zwolennikami metody TPR (Total Physical Response), która opiera się na koordynacji języka i ruchu. To świetny sposób nauki dla dzieci. Dzięki użyciu ruchów i gestów dzieci poznają kontekst językowy, dodatkowo świetnie się bawiąc. Metoda ta zapewnia atmosferę bezpieczeństwa, odstresowuje i wspomaga zapamiętywanie. Piosenka “Let’s go to the zoo” świetnie używa ruchu do wyjaśnienia słów piosenki i angażuje dzieci do nauki i zabawy.

A Dragon on the Doorstep

Piosenki dla dzieci po angielsku z kanału Barefoot Books cieszą zarówno uszy, jak i oczy! Tekst piosenki jest dosyć skomplikowany, ale słuchanie jej pomoże twojemu dziecku lepiej poznać melodię języka, oswoić się z jego brzmieniem i polubić język angielski.

Piosenki o częściach ciała

If you’re happy and you know it, clap your hands

Bardzo możliwe, że tę piosenkę już znasz, nawet jeśli nie zagłębiałeś się w temat piosenek dla dzieci po angielsku. Uważaj. Wystarczy ją odsłuchać raz, by nie móc przestać jej śpiewać. Chwytliwy, powtarzalny tekst, piękne animacje z kanału Barefoot Books zachęcają do ruchu z dzieckiem.

Hello, my Body!

To piosenka, do której ciało samo się rusza! Tańcz razem ze swoim dzieckiem, wskazując na odpowiednie części ciała i poruszając nimi.
Nawet jeżeli twoje dziecko jest jeszcze za mało, by powtarzać ruchy z piosenki, możesz zaangażować twojego malucha i pomóc mu zrozumieć tekst. Dotykaj poszczególnych części ciała malucha, w ten sposób pokazując mu kontekst słów.

Head, shoulder, knees and toes

Tekst piosenki jest bajecznie prosty. Piosenka jest stworzona do ruchu. Śpiewaj razem z dzieckiem i bohaterami piosenki, angażując odpowiednie części ciała. Piosenki dla dzieci po angielsku oferują nie tylko naukę języka, ale także wspierają rozwój motoryczny i gwarantują dużo zabawy!

Piosenki o środkach transportu

The wheels on the bus

Kolejny chwytliwy klasyk przepięknie zilustrowany przez Barefoot Books. To klasyczna piosenka, którą kochają dzieci na całym świecie. Przypomina wręcz śpiewaną bajkę, bo tak dużo się dzieje w czasie podróży autobusem do miasta. Zachęcamy cię do obejrzenia klipu razem z dzieckiem i wspólnego śpiewania. Piosenki Barefoot Books posiadają napisy.

https://www.youtube.com/watch?v=9siyDPch-6c&ab_channel=BarefootBooks

Vehicles

Prosta piosenka do nauki nazw różnych pojazdów. Twoje dziecko nauczy się słówek takich jak rower, samochód, pociąg i autobus. Zastosowanie dźwięków poszczególnych pojazdów na pewno pomoże w odszyfrowywaniu kontekstu. Baw się w pantomimę razem z dzieckiem! Pamiętaj, że jesteś dla twojego dziecka największą motywacją i wzorem do naśladowania. Twoje pozytywne podejście pomoże mu zbudować pozytywną relację z językiem obcym.

Piosenki o owocach

Fruit Song for children

Rytm tej piosenki przypomina nasz chwytliwy klasyk o autobusie The wheels on the bus. Piosenka uczy nazw kilku podstawowych owoców, a do tego również kilku kolorów. Dzięki powtarzalności i rytmicznej muzyce, jest ona wspaniałym źródłem nauki dla najmłodszych.

Świetnym pomysłem na osadzenie słów w kontekście będzie pokazywanie dziecku poszczególnych owoców w trakcie śpiewania piosenki. Owoce, które wspomniane są w piosence to wiśnia, jabłko, banan, pomarańcz, kiwi, śliwka, truskawka i arbuz. Kup kilka z nichi urządź z dzieckiem taneczno-owocową zabawę.

Piosenki na dobranoc – kołysanki

Twinkle twinkle little star

Ta klasyczna kołysanka uspokoi i wyciszy nie tylko dzieci, ale i samych rodziców. Odnajdziemy wiele wersji z różnymi animacjami. Tutaj znajdziesz drugą wersję animacji. Zobacz, która bardziej podoba się tobie i twojemu dziecku. Obie wersje zawierają napisy.

Rock a Bye Baby

Animacja z pandami na pewno przekona do siebie zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców, a spokojna muzyka ukoi i ułoży do snu każdego malucha!

Kołysanki po angielsku są świetnym sposobem na naturalną integrację języka obcego w codzienną rodzinną rutynę. Jako że Internet oferuje wiele wspaniałych utworów dla dzieci na dobranoc, przygotowaliśmy dla was osobny wpis z kołysankami Koniecznie zapoznajcie się z wyselekcjonowanymi przez nas utworami.

Piosenki z filmów animowanych Disneya

Hakuna Matata

Czy twoje dziecko ma jakiś ulubiony film Disneya? Jeśli tak to koniecznie poszukaj piosenki z tego filmu w wersji angielskiej. Możecie słuchać na przemian polskiej i angielskiej wersji, żeby lepiej zrozumieć tekst. To wspaniała okazja, żeby wprowadzić język angielski do życia twojego dziecka w naturalny sposób i zadbać o to, by treści odpowiadały jego zainteresowaniom.
My dzisiaj postawimy na klasykę. No bo kto potrafi się oprzeć piosence Hakuna Matata? My na pewno nie!

To już wszystkie propozycje na dzisiaj. Czy pominęliśmy piosenki o tematyce, która was interesuje? Jeśli tak, dajcie nam znać w komentarzach! Jesteśmy też ciekawi, które z zaproponowanych piosenek najlepiej sprawdzają się w waszym domu?

Sięgnij po więcej materiałów do nauki

Jeżeli szukacie więcej źródeł językowych dla najmłodszych, koniecznie zajrzyjcie do naszych wpisów o czytankach, bajkach oraz grach i zabawach dla najmłodszych. Czeka tam na was wiele inspiracji i darmowych źródeł do nauki języka dla dzieci.

Piosenki dla dzieci po angielsku są świetnym sposobem na dodatkową praktykę w domu, ale upewnij się, że są częścią planu nauczania. Jeżeli szukasz sposobów na immersję językową twojego dziecka, sprawdź nasz kurs językowy online dla najmłodszych. Poniżej możesz odebrać darmową lekcję próbną!

Źródła:

Brandt A.,Gebrian M., Slevc R. (2012). Music and early language acquisition. Frontiers in Psychology, 3, 1-17. doi: 10.3389/fpsyg.2012.00327

Israel H. (2013). Language Learning Enhanced by Music and Song. Literacy Information and Computer Education Journal (LICEJ), 2(1), 1360-1366. DOI: 10.20533/licej.2040.2589.2013.0180

Kuhl, P., Zhao, C. (2016). Musical intervention enhances infants’ neural processing of temporal structure in music and speech. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 113(19), 5212-7. doi: 10.1073/pnas.1603984113

Sterling Honi A. (2004). Communicating With Babies through Music. Scholastic EarlyChildhood Today, 18(5), 24-25. Retrieved from: https://search-proquest-com.ezproxy.napier.ac.uk/docview/217925396/fulltext/39939D8B10A44883PQ/1?accountid=16607

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zwierzenia Cyfrowej Nomadki - ebook hiszpańsko polski

PREMIERA • Pobierz darmowy rozdział🎁

Pierwszy taki ebook po hiszpańsku!