Jako dorośli odróżniamy pracę od zabawy i starannie rozdzielamy czas pomiędzy obie aktywności. Jakie szczęście mają dzieci, że nie muszą tego robić! Dla dzieci nauka oznacza zabawę, a zabawa naukę. Liczne badania udowodniły, że zabawa aktywuje emocjonalną część mózgu, co wspomaga zapamiętywanie. Granie w odpowiednio dobrane gry po angielsku wspomaga ogólny rozwój dziecka i pozwala na naukę w bezstresowym środowisku.
Gry powinny być naturalną częścią każdego planu nauczania, by pozwolić dzieciom poznawać świat w naturalny dla nich sposób. Dziś chcemy pokazać ci, w jaki sposób możesz wprowadzić gry po angielsku do nauczania twojego dziecka w codziennym życiu. Zobaczysz jakie to proste. Wszystko czego potrzebujesz to pozytywne nastawienie oraz odrobina wyobraźni.
Dlaczego gry po angielsku są efektywne?
Jak już wspomnieliśmy, pozytywne emocje pomagają dzieciom w procesie nauki i poprawiają ich pamięć. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Zachodniej Macedonii udowodniły, że plan lekcji, który zawiera gry przynosi lepsze rezultaty w porównaniu z tradycyjnym planem nauczania (2010). Granie w gry po angielsku pozwala twojemu dziecku nie tylko na naukę języka, ale także rozwija jego zdolności poznawcze, społeczne i emocjonalne! Oprócz tego, poprawia motywację dzieci i kreuje pozytywne skojarzenia z językiem obcym. Pozytywne postrzeganie języka obcego przez dzieci jest niezwykle ważne. Jeżeli uda ci się wszczepić pozytywne uczucia wobec angielskiego w młodym wieku, twoje dziecko będzie chętne do nauki przez całe życie. Jeśli sprawisz, że język obcy będzie naturalną częścią życia twojego dziecka od samego początku, będzie to także zupełnie naturalne dla twojego dziecka, by kontynuować naukę w przyszłości.
Jak to możliwe, że gry są tak efektywne? Gry i zabawy są naturalnym sposobem eksploracji świata dla dzieci. Bawiąc się, dzieci odgrywają różne role i testują nowe umiejętności. Nauka języka powinna opierać się właśnie na prawdziwej komunikacji i zabawie. Lata doświadczenia utwierdziły nas tylko w przekonaniu, że nauczanie języka wymaga dobrze zaplanowanego kontaktu z językiem obcym. Polecamy, by granie w gry po angielsku było skomponowane w plan nauczania, tak aby twoje dziecko mogło osiągnąć najlepsze efekty.
Wybranie odpowiedniej gry dla twojego dziecka
Istnieją dwa główne czynniki przy wyborze odpowiedniej gry po angielsku dla twojego dziecka: wiek/faza rozwoju twojego dziecka oraz umiejętności językowe.
1. Wiek/faza rozwoju twojego dziecka
W każdym wieku twoje dziecko musi zmierzyć się z różnymi wyzwaniami w otaczającym go środowisku. Gry i zabawy powinny pozwolić mu na przetestowanie własnych umiejętności i zdobycie nowych. Należy być jednak uważnym, by nie przytłoczyć dziecka nadmiarem odpowiedzialności. Należy zwracać uwagę na jakiekolwiek sygnały zdenerwowania i stresu. Jako opiekun, powinieneś zadbać o “rusztowanie” dla swojego dziecka, by czuło się bezpiecznie w procesie odkrywania świata.
Przejdźmy przez kilka faz rozwoju opisanych przez Family Education i zobaczmy, co jest ważne w zabawie w każdym wieku:
Niemowlęta:
- Ciało twojego dziecka to jego najważniejsze narzędzie do odkrywania świata. Pomóż mu wykorzystać je w procesie poznawczym.
- Wdrażaj proste interakcje.
- Wykorzystuj różne zmysły: gry powinny zawierać dotykanie przedmiotów, patrzenie na obrazki, różne dźwięki oraz smakowanie/wąchanie produktów.
- Używaj zabawek takich jak grzechotki, pluszaki, zestawy do układania.
- Unikaj elektronicznych zabawek.
Dzieci raczkujące:
- Gry powinny pozwolić dziecku na poruszanie się.
- Używaj różnych przedmiotów i pozwalaj twojemu dziecku przejmować nad nimi kontrolę.
- Ćwicz u dziecka zrozumienie istnienia obiektów, mimo że ich nie widać (na przykład poprzez zabawy w chowanego).
- Pracuj nad symbolicznymi grami.
- Pozwól na więcej interakcji, powoli wprowadzaj swoje dziecko w bycie częścią społeczności.
Przedszkolaki:
- Wzmocnij ich interakcje z rówieśnikami.
- Rozwijaj gry symboliczne.
- Uwzględniaj ruch w zabawach.
- Pozwól im na eksplorację idei, że poprzez celowe działanie mogą osiągnąć zamierzone efekty w kontaktach z ludźmi, jak i w obejściu z przedmiotami.
Dzieci w wieku szkolnym (do ośmiu lat):
- Ucz umiejętności przebywania w grupie.
- Gry mogą zawierać więcej reguł.
- Używaj symboli – liter i cyfr.
- Zwracaj uwagę na zainteresowania dziecka i pomagaj mu rozwijać hobby.
Dzieci w wieku szkolnym (od ośmiu lat):
- Stosuj bardziej skomplikowane gry.
- Pozwól dziecku na niezależne myślenie.
- Wspieraj rozwój zdolności poznawczych, jak rozwiązywanie problemów.
- Pomóż dziecku formować osobiste opinie.
- Uwzględniaj ruch.
Naturalnie, należy wziąć pod uwagę, że każde dziecko przechodzi przez proces nauki w inny sposób i musi być traktowane indywidualnie. Obserwuj swoje dziecko i dostosowuj poziom trudności zabaw do możliwości dziecka.
2. Umiejętności językowe
Nie martw się, jeżeli twoje dziecko jeszcze zupełnie nie zna angielskiego. Wybierz łatwe gry oparte na muzyce i powtarzalności i ćwicz razem z dzieckiem. Śpiewajcie piosenki, ruszajcie się i powtarzajcie aktywności jak najczęściej. Pozwól, by twoje dziecko wchłaniało język osadzony w kontekście. Wczesny kontakt z językiem obcym, to najlepszy prezent, jaki możesz sprawić twojemu dziecku. To inwestycja w przyszłość i w rozwój twojego malucha.
Jeżeli twoje dziecko już uczy się angielskiego, biorąc udział w zajęciach/kursie, zwracaj uwagę na to, co przerabia na lekcjach. Jeżeli twoje dziecko właśnie nauczyło się kolorów, znajdź grę, by pomóc mu przećwiczyć to słownictwo. Pamiętaj, że powtarzalność i systematyczność to klucz do nauki języka obcego.


Gry po angielsku – nasze rekomendacje
Chcemy zaproponować ci kilka świetnych gier dostosowanych do wieku twojego dziecka. Gry nie wymagają wiele przygotowania i możesz sięgać po nie zawsze wtedy, gdy masz kilka wolnych minut. Wiele z nich idealnie nadaje się także do zabawy w trakcie podróży, gdy twoje dziecko jest znudzone. Nie martw się, nie musisz mieć idealnego akcentu, nie popadaj w pułapkę perfekcjonizmu. Wciąż jesteś w stanie pomóc twojemu dziecku osłuchać się z językiem i nauczyć go nowych słówek, dodatkowo świetnie się wspólnie bawiąc.
Zaangażujemy wiele zmysłów twojego dziecka i będziemy uczyć się przez zabawę w bezstresowej atmosferze. Gry podzielone są na różne grupy wiekowe, żeby łatwiej było ci znaleźć gry odpowiednie dla twojego dziecka. Możesz jednak śmiało szukać inspiracji w różnych grupach wiekowych.
Gry dla niemowląt
Kilka wskazówek
Nigdy nie jest za wcześnie by wprowadzić język obcy do życia twojego dziecka. Do dwunastego miesiąca życia dzieci są w stanie rozpoznać, a następnie wyartykułować dźwięki wszystkich języków świata. Brak kontaktu z językiem obcym w pierwszym roku życia sprawia, że ta zdolność stopniowo zanika, a umysł skupia się na wszechobecnym języku ojczystym. Dzięki wczesnemu wprowadzeniu języka obcego do życia twojego malucha, będzie w stanie zachować tę umiejętność, a co za tym idzie, proces nauki będzie dla niego dużo łatwiejszy.
Umysł dziecka rozwija się bardzo intensywnie w pierwszych miesiącach życia i codziennie powstają nowe połączenia między komórkami. To kluczowy okres rozwoju mózgu, który warto wspierać odpowiednio dobranymi bodźcami.
Gry po angielsku powinny być dostosowane do wieku dziecka i holistycznie wspierać jego rozwój. Dzieci mają biologiczną potrzebę uczenia się i są zainteresowane otaczającym je światem. Możemy zatem zastosować gry, których intuicyjnie używamy do zabaw z dziećmi i dodać do nich element obcego języka. W tym wieku ważne jest dla dziecka osłuchiwanie się z językiem obcym. Jako że interakcja z rodzicem jest nieoceniona w tym wieku, wymaga to od ciebie niejako przejęcia roli mentora i nauczyciela. To za twoim głosem i wzrokiem podąża twoje dziecko i to ty jesteś dla niego motywatorem i wzorem. Wystarczy, że do każdej z poniższych zabaw przygotujesz kilka słówek i zwrotów.
Zobacz sam, jak może to wyglądać w praktyce.
Nasze rekomendacje
Zabawa z lustrem
Dzieci uwielbiają przeglądać się w lustrze. Już niemowlęta w wieku trzech miesięcy, pozytywnie reagują na swoje odbicie. Możesz wykorzystać tę grę do wprowadzenia części ciała po angielsku. Pokazuj maluszkowi poszczególne części jego ciała w lustrze i powtarzaj słówka. Możesz też odtworzyć piosenkę o częściach ciała po angielsku i podążać za jej tekstem. Twoje dziecko będzie zaintrygowane swoim odbiciem, a przy okazji będzie osłuchiwać się z językiem.
Możesz też dodatkowo zastosować zabawki sensoryczne (piłeczki z wypustkami, wałeczki do masażu, miękkie ściereczki itp.) i masować różne części ciała dziecka.
Zabawa w chowanego
Dzieci uwielbiają zabawy w chowanego i dzięki nim uczą się dostrzegać, że przedmiot, który jest częściowo ukryty, jest tam nadal. Znajdź miejsce w domu, gdzie możesz się za czymś schować i wystawiaj zza kryjówki różne proste przedmioty, tak aby dziecko je widziało. Mogą to być zabawki, proste przedmioty, a także ty i twoje części ciała. Za każdym razem odpowiednio nazywaj przedmioty i mów do dziecka, np. What is it? Do you know? It is a teddy bear! Dla twojego malucha wprowadzi to duże zróżnicowanie.
Zabawa w naśladowanie
Usiądźcie z maluchem naprzeciwko siebie, na podłodze i poproś, aby naśladował Twoje gesty: stukaj palcami w podłogę, wystaw język i wydawaj śmieszne dźwięki, załóż czapkę, otwieraj i zamykaj pięści, kiwaj głową i podnoś ręce do góry. Przez cały ten czas mów do dziecka, wprowadzaj proste angielskie słówka i zachęcaj, aby powtarzało twoje ruchy. Interakcja może wyglądać następująco: Now tap your fingers! Show me your tongue. Can you raise your arm? Now make this sound, etc. Pamiętaj, żeby zachęcać i chwalić swoje dziecko.
Piosenki po angielsku z pantomimą i ruchem
W Internecie znajdziemy wiele piosenek dla najmłodszych po angielsku. Ważne jest jednak, żeby nie tylko biernie słuchać piosenek, ale wprowadzać do aktywności ruch, gesty i angażować zmysły. Jeśli słuchacie piosenki o owocach, pokazuj twojemu dziecku owoce, śpiewaj razem z wideo i wygłupiaj się. Twoje dziecko będzie zaintrygowane takim spektaklem. Jeżeli słuchacie piosenki o zwierzętach, wydawaj dźwięki, jakie robią poszczególne zwierzęta, żeby pomóc dziecku odszyfrować kontekst. Przykładów jest całe mnóstwo. Tutaj znajdziesz wiele inspiracji muzycznych dla dzieci oraz wskazówki, jak używać piosenek do nauki z dzieckiem.
Sortowanie i segregowanie
Sortowanie przedmiotów to świetna zabawa edukacyjna, dzięki której dziecko rozwija funkcje motoryczne i poznaje świat. Przygotuj kilka miseczek różnej wielkości oraz kilka odpowiednio dużych piłeczek, nakrętek lub innych przedmiotów (muszą być odpowiednio duże, by dziecko ich nie połknęło). Zadaniem malucha będzie wkładanie przedmiotów do pojemników. Pomagaj dziecku, jeśli jeszcze sobie nie radzi z zadaniem. Teraz czas na wprowadzenie elementu języka obcego. To świetny moment na zastosowanie techniki TPR (Total Physical Response), która polega na reagowaniu ciałem na polecenia w języku obcym
Możesz wprowadzić zatem czasowniki takie jak: throw, put, place; rzeczowniki takie jak: ball, toy, teddy bear (w zależności od używanych przedmiotów) i koniecznie wyrażenie takie jak: well done, good job, you are doing so well!
Jeżeli szukasz sposobu na naukę angielskiego z twoim maluchem, sprawdź nasz kurs dla dzieci od 3 do 18 miesięcy. Nauka przez zabawę to nasze motto!
Gry po angielsku dla 2-3 latków
Kilka wskazówek
Twoje dziecko jest w ekscytującym i ważnym okresie jego rozwoju. Maluch coraz lepiej poznaje świat i buduje swoją autonomię. Każdego dnia przyswaja bardzo dużo informacji i eksploruje otoczenie za pomocą wszystkich zmysłów. Uczy się także empatii i wyrażania własnych uczuć.
To świetny moment, by wprowadzić do jego życia język obcy. Twój maluch jest niezwykle ciekawy świata, chłonie wszystkie dźwięki i świetnie sobie radzi z ich kopiowaniem.
Jak wspomóc twoje dziecko w nauce przez zabawę? Sposobów jest wiele! Możemy sami przygotować proste zabawy, wspierając się dostępnymi materiałami, a także użyć gier planszowych, zręcznościowych czy komputerowych. Dziś chcemy zaproponować ci kilka prostych gier, które pokażą ci, w jaki sposób angielski może stać się naturalną częścią waszej codzienności. Gry nie wymagają wiele przygotowania. Możesz sięgać po nie zawsze, gdy masz kilka wolnych minut.
Pamiętaj, że jako rodzic jesteś najważniejszym wzorem dla swojego dziecka i nic tak bardzo nie angażuje jego uwagi jak twój głos. Niektóre zabawy wymagają trochę przygotowania, ale jesteśmy pewni, że warto. Takie zabawy nie tylko rozwijają umiejętności językowe dziecka, ale pobudzają też jego twórcze myślenie. Oprócz tego, jest to świetna okazja do wzmocnienia więzi uczuciowej pomiędzy tobą i twoim dzieckiem.
Złote zasady:
- Zachęcaj, ale nie zmuszaj. Każde dziecko rozwija się w innym tempie i ma inną osobowość. Każdemu dziecku trzeba zapewnić tyle czasu, ile potrzebuje na oswojenie się z językiem obcym i aktywny udział w zabawach.
- Dużo się uśmiechaj! Bezstresowa atmosfera to klucz do aktywacji procesu nauki.
- Zamiast tłumaczyć zasady gry, pokaż je w trakcie zabawy.
- Wykorzystuj nieskomplikowane aktywności, proste rymowanki, piosenki i opowiadania. Język wspieraj użyciem gestów i mimiki.
- Chwal swoje dziecko i to najlepiej po angielsku: Well done! Good job! You are doing so well! To wzmocni w nim motywację i poczucie własnej wartości.
- Modyfikuj gry, dostosowując je do twojego dziecka. Nie bój się wypróbowywania własnych pomysłów.
- Uzbrój się w cierpliwość. Często chcemy jak najszybciej zobaczyć efekty, a przynajmniej zdobyć potwierdzenie, że dziecko zapamiętuje i się uczy. Uwierz nam, że mózg twojego dziecka pracuje w szalonym tempie i chłonie mnóstwo informacji z otoczenia. Nie każde dziecko będzie jednak od razu to uzewnętrzniać.
Nasze rekomendacje
Gry w naśladowanie
Każdy przekonał się już pewnie o tym, że dzieci obserwują dorosłych i lubią ich naśladować. W ten sposób uczą się nowych umiejętności i testują różne role. Takie gry wydają się być banałem, ale naprawdę świetnie się sprawdzają – dzieci dobrze się bawią i nawet nie zdają sobie sprawy, że właśnie się uczą! Zabawy w naśladowanie możemy zastosować do wielu różnych tematów. Są świetne do wprowadzenia elementów ruchowych. Możesz ćwiczyć z dzieckiem nazwy części ciała, nazwy prostych przedmiotów w domu i proste czasowniki. Na przykład: I shake my head, I raise my hand, I touch the wall, I grab a toy… etc. Inspiruj się tym, co masz pod ręką. Nie musisz mieć zaawansowanych umiejętności językowych. Wystarczy, że przed zabawą sprawdzisz znaczenie kilku słówek, których chcesz użyć.
I spy with my little eye something…
Kolejna gra, w której tylko wyobraźnia stanowi limit. Nie potrzebujesz żadnych rekwizytów, a przygotowanie polega tylko na sprawdzeniu słówek po angielsku. Gra oznacza dosłownie “Moim okiem szpieguję coś …”. Główna zasada jest taka, że rzecz, którą opisujemy znajduje się w polu widzenia wszystkich graczy. Na przykład I spy with my little eye something green – może to być drzewo, roślina, trawa, warzywo lub I spy with my little eye something that makes the sound: muuuuu. W grę możecie grać w domu, na spacerze, w samochodzie, tam gdzie najdzie was ochota i gdzie twoje dziecko jest znudzone. Nie martw się, jeżeli twoje dziecko początkowo nie odpowiada. Każde dziecko potrzebuje innej ilości czasu, żeby oswoić się z językiem obcym. Podpowiadaj mu, zachęcaj i emanuj pozytywną energią!
Sortowanie i segregowanie
Segregowanie przedmiotów daje maluchom dużo satysfakcji i rozwija ich funkcje motoryczne. To świetna okazja, by wprowadzić elementy języka obcego. Możesz zacząć od segregowania rzeczy pod względem kolorów, niech będą to proste kolory, takiej jak niebieski, czerwony czy żółty. Przygotuj kilka przedmiotów w tych kolorach oraz pojemniki/kartony również w tych kolorach, gdzie dziecko ma wrzucać przedmioty. Najpierw dokładnie obejrzyjcie każdy przedmiot, a ty powtarzaj jego nazwę i kolor, na przykład a red ball, a blue spoon, a yellow banana. Przygotuj takie rzeczy, które twoje dziecko zna z życia codziennego. Pamiętaj, że powtarzalność to klucz do nauki języka obcego. Powtarzaj nazwy kolorów i zadawaj pytania dziecku (na przykład: Is it blue?, Do you think that it’s red?), nawet jeśli twoje dziecko nie jest jeszcze w stanie na nie odpowiedzieć. To pobudza jego mózg do pracy. Pomagaj dziecku przy sortowaniu przedmiotów i chwal go za każde dobrze wykonane zadanie.
Zabawa z fiszkami
Kolejna zabawa, którą z łatwością możesz przygotować w domu. Wystarczy ci kawałek papieru, kredki i chęci do rysowania. Przygotuj fiszki z 3 – 4 słówkami. Wybierz proste słówka, które dziecko zna w języku polskim, na przykład: lalka (a doll), jabłko (an apple), łyżka (a spoon). Z jednej strony napisz angielskie słówko, a z drugiej narysuj przedmiot. Najpierw pokaż dziecku fiszki i powtórz słówka kilka razy. Potem możesz odwrócić kartki obrazkiem do góry i zapytać się dziecka po angielsku, np. gdzie jest lalka? (where is the doll?). Dla uatrakcyjnienia zabawy możesz też rozłożyć kartki w różnych częściach pokoju i zachęcić malca do ich odnalezienia. Za każdym razem powtarzaj słówka i pytaj się malucha, co właśnie udało mu się znaleźć.
Choreografie i sekwencje ruchowe do muzyki
Ruch jest nieocenionym elementem wspomagającym zapamiętywanie oraz osadzanie języka w kontekście. Do dyspozycji jest wiele piosenek po angielsku, które zawierają instrukcje do wykonywania poszczególnych ruchów. W ten sposób możecie ćwiczyć czasowniki, nazwy części ciała oraz prostych przedmiotów. Tutaj znajdziesz piosenki po angielsku, które polecamy do nauki z dzieckiem.
Możesz także użyć swojej wyobraźni i sama wydawać polecenia. Włącz muzykę i ruszaj się razem z dzieckiem, a najlepiej zaangażuj całą rodzinę!
Szukasz sposobu na naukę angielskiego z twoim maluchem? Sprawdź nasz kurs dla dzieci od 18 do 42 miesięcy, który opiera się na muzyce, grach, zabawach i czytankach!
Gry po angielsku dla 4-5 latków
Kilka wskazówek
Twoje dziecko na tym etapie rozwoju formułuje już własne opinie i ma coraz większą potrzebę autonomii. Bawiąc się, dziecko powinno znaleźć przestrzeń do samodzielności i odkrywania swoich emocji. Gry muszą być bardziej skomplikowane niż dla młodszych dzieci, by w pełni pozwolić dziecku na rozwinięcie funkcji poznawczych i sprawdzenie własnych limitów. Gry powinny mieć jednak wciąż proste i jasne zasady. Dodatkowo, zabawy powinny być jak najbardziej kreatywne i angażować ruch, by pomóc dziecku znaleźć ujście dla niespożytych pokładów energii. Warto organizować zabawy na świeżym powietrzu.
Rekomendujemy także angażowanie do zabawy innych członków rodziny oraz przyjaciół dziecka. Nawiązywanie relacji z innymi dziećmi sprzyja socjalizacji.
Kreatywne zabawy z 4-latkiem pozwalają mu znaleźć ujście dla niespożytych pokładów energii i nauczyć się samokontroli. Co więcej, dają szanse na zwiększenie zdolności intelektualnych, które we wczesnym dzieciństwie rozwijają się szczególnie intensywnie.
Zanim zaczniemy jeszcze tylko kilka wskazówek do pracy z dziećmi w tym wieku:
- Zachęcaj, ale nie zmuszaj. Pozwól twojemu dziecku oswoić się z językiem obcym. Każde dziecko może potrzebować innej ilości czasu, zanim powie swoje pierwsze słowa w obcym języku. Naszym zadaniem jest stworzenie bezstresowej i przyjaznej dziecku atmosfery.
- Pozwalaj dziecku na mieszanie języków.
- Chwal swoje dziecko i to najlepiej po angielsku: Well done! Good job! You are doing so well! To wzmocni w nim motywację i poczucie własnej wartości.
- Uśmiechaj się, wygłupiaj się i daj się ponieść wyobraźni. Dziecko widząc, jak ty dobrze się bawisz, samo będzie chciało dołączyć do zabawy. Twoje zaangażowanie pozytywnie wpływa na jego motywację.
- Postaraj się dostosować gry do zainteresowań dziecka, tak aby pomagać mu w rozwijaniu hobbies. Nie bój się modyfikowania gier i wypróbowywania własnych pomysłów.
Nasze rekomendacje
Butelka niespodzianka
Do pustej butelki wrzuć karteczki z różnymi czasownikami po angielsku, np. tańczyć, chodzić, uśmiechać się itd. Poproś dziecko o losowanie po jednej karteczce. Czytamy na głos dany czasownik i wspólnie wykonujemy daną czynność.
Gdy gra stanie się za łatwa, możecie ją trochę zmodyfikować i zagrać w kalambury. Tym razem na karteczkach narysuj daną czynność (z czasowników, które już przerobiliście). Dziecko losuje karteczkę i pokazuje wylosowaną czynność, a ty musisz powiedzieć jak nazywa się ta czynność po angielsku. Później zmiana ról. Do gry możecie zaangażować całą rodzinę i podzielić się na zespoły!
Gry, które angażują ruch wspomagają zapamiętywanie, utrzymują zainteresowanie dziecka oraz pomagają w osadzeniu słów w kontekście. Metoda TPR (Total Physical Response), która zakłada reagowanie całym ciałem na polecenia językowe przynosi świetne efekty i angażuje dzieci do nauki.
Kolorowa sztuka w szklance
Obserwowanie farb, pięknie rozchodzących się w wodzie zapewne spodoba się nie tylko dzieciom. Przygotuj kilka szklanek z wodą, farby i pędzelki. Dodatkowo możesz przygotować kilka karteczek z nazwami kolorów po angielsku. Wspólnie losujcie kartkę i przeczytajcie, jaki kolor wylosowaliście. Dziecko ma za zadanie znaleźć odpowiedni kolor i pędzelkiem wpuścić trochę farby do szklanki. Naturalnie wspomagaj dziecko, jeśli nie potrafi odnaleźć odpowiedniego koloru i postaraj się naprowadzać go odpowiednimi pytaniami.
Słówka na żabkach
Nie martwcie się, żadne zwierzęta nie ucierpią. Mowa oczywiście o żabkach do bielizny (drewnianych). Na każdej żabce napiszcie po jednej literce alfabetu. Następnie napiszcie na kartce jakieś proste słowo po angielsku. Zadaniem twojego malucha będzie przyczepienie żabek z właściwymi literkami do literek napisanych na kartce.
Wybierz słowa, które już ćwiczyłeś z dzieckiem lub wytłumacz znaczenie nowych słów w trakcie zabawy.
Bubbles count
Kto nie lubi baniek mydlanych? Tym razem zabawa polega na robieniu baniek mydlanych i rozbijaniu ich, przy jednoczesnym liczeniu po angielsku. Jeśli twoje dziecko dopiero poznaje cyfry, wypowiadaj je na głos za niego. Jeżeli gra stanie się waszym rytuałem, po jakimś czasie dziecko na pewno do ciebie dołączy w liczeniu.
Fiszki hide-and-seek
Zabawa w chowanego z fiszkami. Przygotuj kilka kart z angielskimi słówkami, które twoje dziecko już wcześniej słyszało. Na karcie narysuj przedmiot oraz podpisz go po angielsku. Rozłóż fiszki w różnych częściach pokoju, a nawet domu, ale tak żeby dziecko cię widziało. Włącz muzykę. Kiedy zatrzymasz piosenkę, wypowiedz słówko z jednej fiszki. Zadaniem twojego malca będzie odnalezienie danej fiszki. Aby urozmaicić zabawę, możesz wprowadzić element napięcia i czasami zamiast wypowiadać słówko z kart, powiedzieć freeze. Wtedy oboje musicie zamrozić ciało w jakiejś pozie.
Kalendarz nastrojów
Gra, którą podpowiedziano nam na stronie Dzieci są ważne jest świetnym sposobem na zachęcenie dzieci do rozmawiania o emocjach. Potrzebujemy tablicy podzielonej na dni tygodnia. Najlepiej zrobić to na tablicy kredowej, tak abyście mogli co tydzień zmywać nastroje i zaczynać od nowa. Dodajcie legendę, czyli buźki wyrażające uczucia. Mogą być wraz z opisem po angielsku, np. I am happy, I am sad, I am excited, I am tired. Każdego dnia poproście dziecko, aby narysowało buźkę w danej rubryce. Zachęćcie je, żeby powiedziały jak się czują. Sami opowiedzcie także o swoich uczuciach. Pod koniec tygodnia możecie wspólnie omówić tablicę i porozmawiać o kończącym się tygodniu. A później zetrzyjcie tablicę i zacznijcie od nowa!
Chcesz wprowadzić język angielski w życie twojego dziecka? Sprawdź nasz kurs dla dzieci od 3,5 do 5 lat. Uczymy przez zabawę!
Gry po angielsku dla starszych dzieci (od 6 lat)
Kilka wskazówek
Gry dla starszych dzieci muszą stanowić dla nich wystarczające wyzwanie, ale powinny wciąż zawierać jasne reguły, by nie przytłoczyć dziecka nadmiarem informacji. Znalezienie gier, które utrzymają zainteresowanie małego odkrywcy przez dłuższy czas to także nie lada wyzwanie. W tym wieku ważne jest dopasowanie gier do zainteresowań i upodobań dziecka. Nie bój się modyfikować gier i dostosowywać ich do twojego dziecka. Śmiało próbuj różnych rozwiązań i nie bój się wypróbowywać nowych pomysłów.
Spraw, by zabawy były jak najbardziej kreatywne i angażowały wiele zmysłów twojego dziecka. Niektóre z zabaw możesz zorganizować na świeżym powietrzu, a także zaprosić przyjaciół twojego dziecka lub zaangażować do zabawy całą rodzinę. Pomoże to w rozwoju społecznym i emocjonalnym twojego dziecka.
Jeszcze kilka wskazówek zanim zaczniemy:
- Pozwalaj dziecku na mieszanie języków.
- Zachęcaj, ale nie zmuszaj do wypowiadania się po angielsku. Ważne jest stworzenie bezstresowej atmosfery, pełnej akceptacji i wsparcia.
- Chwal swoje dziecko i to najlepiej po angielsku: Well done! Good job! You are doing so well! To wzmocni w nim motywację i poczucie własnej wartości.
- Uśmiechaj się, wygłupiaj się i daj się ponieść wyobraźni. Dziecko widząc, jak ty dobrze się bawisz, samo będzie chciało dołączyć do zabawy. Twoje zaangażowanie pozytywnie wpływa na jego motywację.
- Obserwuj, jak dziecko reaguje na daną grę i nie bój się jej zmodyfikować, jeśli zauważysz, że dziecko jest znudzone lub wręcz przeciwnie, przeciążone.
Nasze rekomendacje
Bingo
To już kultowa gra, która dzięki elementowi rywalizacji podoba się osobom w każdym wieku. To także świetny sposób do nauki słówek, który można dostosować pod każdy poziom językowy. Potrzebujemy kartek i kredek. Przygotowujemy kilka plansz. Na czystej kartce rysujemy 16 kratek podzielone na cztery czwórki. Możemy odróżnić od siebie cztery części np. kolorem kratek. W polach rysujemy (lub dla starszych dzieci zapisujemy) różne proste obrazki, np. lalka, serce, miś, oko, piłka itp. Dajemy dziecku kartkę i mówimy na głos zdania, np. It’s a teddy bear. It’s a ball. Za każdym razem dziecko zakreśla kratkę z danym przedmiotem. Gdy zakreśli cztery obrazki w jednej grupie krzyczy Bingo! Do gry warto zaangażować całą rodzinę.
Głuchy telefon
Czemu by nie wykorzystać tego imprezowego klasyka również do nauki angielskiego? Chyba każdy z nas, kiedyś grał w głuchy telefon. Zaangażuj do gry innych członków rodziny albo przyjaciół dziecka. Ważne jest, żeby zdania nie były zbyt skomplikowane. Zacznij od prostych słów po angielsku i oceń, jak bardzo możesz podbić trudność. Żeby utrzymać zainteresowanie dzieci daj się ponieść wyobraźni. Używaj śmiesznych i abstrakcyjnych zdań, np. A blue cow is flying in the sky. Pozwól też twoim dzieciom wymyślać zdania i nie przejmuj się, jeżeli będą mieszać różne języki.
Twister
Twister to ponadczasowa gra. Niezwykle interaktywna, zręcznościowa i odpowiednia dla całej rodziny. Do tego, idealnie nadaje się do ćwiczenia słówek z części ciała. Gracz losuje na tarczy w jakim miejscu ma położyć rękę lub nogę utrzymując przy tym swoją równowagę i cały czas zmieniając pozycję w jakiej stoi na planszy. Kto utrzyma się na macie do samego końca wygrywa. Grajcie w grę, używając angielskich słówek. Left hand, right hand, left leg, right leg.
Gra w skojarzenia
Gra w skojarzenia po angielsku wymaga już nie lada zdolności językowych i kreatywności. Będzie wyzwaniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zacznijcie od prostych idei i zjawisk, np. słońce, lato, śniadanie. Pozwalaj też twojemu dziecku na używanie języka polskiego lub pomagaj w znalezieniu odpowiednich słówek. Gra w skojarzenia jest świetnym sposobem na zabicie czasu w podróży czy w oczekiwaniu w kolejce.
Poszukiwanie skarbów
Schowaj jakiś przedmiot (najlepiej coś słodkiego lub drobny prezent) w jakimś miejscu w domu lub na podwórku. Zadaniem twojego dziecka będzie odnalezienie tego przedmiotu poprzez podążanie za twoimi podpowiedziami po angielsku. By wydłużyć grę i obudzić w dziecku małego odkrywcę, w różnych miejscach domu możesz też pozostawić wskazówki. Podpowiedzi mogą wyglądać następująco: Go straight ahead, then turn left. Pass the kitchen and look for the first hint in the wardrobe in the corridor.
Sky is the limit! Przygotuj wyprawę, na którą masz właśnie czas. Za każdym razem możesz modyfikować grę i używać innych słówek.
Ruletka aktywności
Naturalnie w grach dla dzieci nie może zabraknąć ruchu! Ruletka online to świetny sposób na urozmaicenie codziennych ćwiczeń. Tutaj możesz stworzyć taką ruletkę sam. Możesz też skorzystać z naszej propozycji. Jeśli nie znasz jakiegoś ćwiczenia, sprawdź najpierw jak wygląda, by móc zaprezentować je twojemu dziecku. Pozwól twojemu dziecku kręcić ruletką i losować kolejne ćwiczenia. Zaangażuj do zabawy całą rodzinę!
Zajęcia angielskiego dla najmłodszych
By osiągnąć efekty w nauce języków, trzeba podejść do procesu nauki z systematycznością. Pamiętaj, żeby gry po angielsku były jednym ze źródeł kontaktu z językiem. Jeżeli szukasz sposobu na naukę, dostosowaną do wieku twojego dziecka, zajrzyj do naszego innowacyjnego kursu dla najmłodszych. Nauka opiera się na muzyce, grach, zabawach i holistycznie podchodzi do rozwoju twojego dziecka. Nie musisz nawet wychodzić z domu! Lekcje odtwarzasz z dzieckiem w domu w dogodnym dla ciebie czasie. Przekonaj się jak to działa i pobierz darmową lekcję próbną.
Źródła:
Geladaria A., Grivaa E., Semogloua K. (2010). Early foreign language learning: Implementation of a project in a game –based context. Procedia Social and Behavioral Sciences, 2, 3700–3705.
2 komentarze
Włodek
Super pomoc w procesie rozwoju dziecka.Zabawa i nauka w jednym.Polecam.
Anna Wroniecka
Dziękuję, mam nadzieję, że gry już wypróbowane! 🙂