Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
Co warto zobaczyć na Teneryfie
Podróże,  Wyspy Kanaryjskie

Teneryfa atrakcje – co warto zobaczyć na Teneryfie?

Na pytanie: co warto zobaczyć na Teneryfie, nie ma jednej prostej odpowiedzi. Teneryfa jest dla mnie naturalnym parkiem rozrywki. Atrakcji jest co niemiara, a każda część wyspy przypomina odrębną sekcję z innym typem zabaw. W jednej części parku górskie szlaki, w kolejnej spacery po innej planecie, w jeszcze kolejnej podwodny świat, w następnej relaks, a w ostatniej camping w lesie. Każdy znajdzie w tym parku sekcję dla siebie. Dzisiaj mam dla Ciebie mój osobisty ranking i podzielę się z Tobą siedmioma highlightami Teneryfy

Co warto zobaczyć na Teneryfie?

Wujka Teide

Park Narodowy Teide to miejsce o krajobrazie tak specyficznym, że trudno jest go opisać słowami. Wydaje się, że otaczające człowieka zewsząd olbrzymie skały w różnych odcieniach beżu, brązu i pomarańczy nie mogą zrobić na nim aż tak wielkiego wrażenia. A jednak. Jest coś w tym krajobrazie, co sprawia, że wszystko to wydaje się być abstrakcją, snem lub inną planetą. Człowieka zaczyna wypełniać poczucie, że owszem, istnieje we wszechświecie coś większego od niego, i że natura to siła, którą zbyt często lekceważymy w zachodnim świecie.

Co warto zobaczyć na Teneryfie

Informacje praktyczne:
Obecnie autobusy na teren parku nie kursują, dlatego konieczne jest dostanie się tam autem. Uważam że sam Park Narodowy robi ogromne wrażenie i nie jest konieczny wjazd kolejką linową na wyższy punkt. Park znajduje się na wysokości około 2200 m n.p.m., natomiast kolejką można wjechać na punkt widokowy na 3500 m n.p.m. Nie jest to jednak równoznaczne ze zdobyciem szczytu. Szczyt wulkanu to kolejne 200 metrów w górę, ale aby go zdobyć trzeba uzyskać pozwolenie na tej stronie. Pozwolenie jest bezpłatne jednak trzeba bukować ze sporym, około miesięcznym wyprzedzeniem. Opcją dla osób, które marzą o wspięciu się na szczyt, jednak nie zdobyły pozwolenia na czas, jest wędrówka nocą, wtedy nikt pozwoleń nie sprawdza. 

Temat Teide, wędrówki, a także co robić w samym Parku rozwinę w e-booku o Teneryfie, który dla Was przygotowuję. Zapisz się na listę zainteresowanych, żeby otrzymać pierwsze rozdziały e-booka, jak tylko będzie gotowy.

Zielony wąwóz Masca

masca Teneryfa

Dalej jesteśmy na Teneryfie czy przenieśliśmy się już w peruwiańskie Andy? Trudno powiedzieć. Kontrast pomiędzy parkiem Teide a wąwozem Masca nie mógłby być wyraźniejszy. Zapomnij o piasku i wulkanicznych skałach. Czas na soczystą zieleń, palmy i pnące się wysoko w górę aloesy. W wiosce mieszka około 100 osób, a drogę do niej wybudowano dopiero około 60 lat temu! Dzięki temu wciąż możemy tam podziwiać dobrze zachowaną, tradycyjną kanaryjską architekturę. Jest jedno ale! Dojazd do wioski nie jest dla osób o słabych nerwach. To pełna adrenaliny przejażdżka krętą i bardzo wąską drogą, dlatego rajdowcy, szykujcie bieg numer jeden i dużo wewnętrznego spokoju. 

Informacje praktyczne: 

Dojazd do wioski jest też możliwy autobusem miejskim nr 355 z miejscowości Santiago del Teide. Jedną z większych atrakcji wąwozu jest szlak prowadzący w dół do plaży, który był zamknięty przez dwa ostatnie lata, a teraz można przejść szlakiem po uprzedniej rezerwacji na tej stronie. Uwaga! Trzeba mieć dobrą kondycję fizyczną, żeby pokonać tę trasę z powrotem pod górę. 

Zaczarowany las Anaga 

Teneryfa anaga

Jeżeli chciałbyś spotkać elfa, to park Anaga jest Twoją najlepszą opcją na poszukiwania. Najbardziej dziewicze obszary lasów wawrzynowych przypominają świat baśni. Drzewa pokryte są gęstym mchem, w powietrzu unosi się lekka mgła, a Ty kroczysz po ścieżce usłanej paprociami. Park Anaga zajmuje potężną część północnej Teneryfy i można by się tam zaszyć na cały tydzień, żeby odkryć jego piękno i różnorodność. Jednak nawet jeden dzień wędrówki po lesie pokaże Ci jego niepowtarzalny klimat. 

Informacje praktyczne:

Dojazd do parku jest możliwy autobusem miejskim, jednak auto da Ci dużo więcej możliwości w odkrywaniu Anagi. Park ma bardzo dużą ilość szlaków i jeżeli masz czas, polecam Ci udać się na kilkugodzinny hiking. To najlepszy sposób na odkrycie roślinność Anagi i zmieniających się warunków klimatycznych. Koniecznie zabierz ze sobą bluzę, a nawet kurtkę przeciwdeszczową i przygotuj się na spadek temperatury. 

Basen wykuty przez naturę

charco teneryfa

Nie znoszę zapachu chloru, sztywnych torów do pływania i o zgrozo, czepków na włosy. Baseny w naszym rozumieniu nie mają na szczęście nic wspólnego z basenami Teneryfy. To baseny wykute przez naturę lub dostosowane przez człowieka do pływania w całkowicie naturalnym środowisku. Ocean to potężna moc i na większości plaż, duże fale uniemożliwiają pływanie przeciętnemu Kowalskiemu, stosującemu rekreacyjną żabkę. Baseny naturalne są świetnym rozwiązaniem, pozwalającym bezpiecznie pływać w morskiej wodzie z widokiem na ocean z jednej strony i często z górskim tłem z drugiej strony. 

Informacje praktyczne:

Również w przypadku basenów naturalnych, trzeba uważać na przypływ i odpływ. Podczas mocnego przypływu baseny zostają zalane falami oceanu i wejście do nich jest wtedy niewskazane. Moje ulubione baseny naturalne to El Caleton w Garachico, Piscinas naturales w Bajamar czy Charco Los Chochos.

Czarne plaże

czarne plaże Teneryfa

Rok na Teneryfie sprawił, że to czarne plaże stały się dla mnie standardem. Wciąż wspominam czarny piasek i jego diamentowe drobinki połyskujące w słońcu, a także dzieci biegające po plaży, całe pokryte czarnym pyłem. Wiele czarnych plaż północnej Teneryfy to spektakl natury, w którym biorą udział klify, skały, górskie tło i dzikie fale. To nie tylko miejsce relaksu, ale też aktywna przestrzeń dla surferów, ludzi uprawiających acro jogę czy grających w siatkówkę plażową. Każdy może znaleźć swój sposób, by cieszyć się pięknem plaż Teneryfy.

Informacje praktyczne:

Jedne z moich ulubionych plaż to el Benijo i playa el Bollullo. Warto zaplanować sobie obejrzenie zachodu słońca na jednej z nich lub z górujących nad nimi restauracji. 

Lokalne jadłodajnie 

Guachinches to tradycyjne restauracje, serwujące lokalne potrawy i wino domowej roboty.  Nie licz na eleganckie nakrycia stołu i nienaganny serwis. Będzie głośno, trochę chaotycznie, ale autentycznie, smacznie i tanio. Kanaryjczycy udają się tam na obiady całą rodziną i potrafią tam spędzić kilka dobrych godzin. Guachinches znajdziesz głównie w północnej części wyspy. W e-booku podzielę się z Tobą moimi ulubionymi guachinches (gdzie również wegetarianie znajdą coś dla siebie).

Żółwie, wieloryby, delfiny i podwodny świat

los Gigantes Teneryfa

Teneryfa oferuje mnóstwo atrakcji do obserwacji podwodnego świata. Nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę, zapisując się na kurs nurkowania. Możesz wybrać się na rejs katamaranem z obserwacją wielorybów i delfinów lub na spływ kajakowy, połączony ze snorkelingiem.

W szczególności polecam Ci wyprawy z firmą Atrakcyjna Teneryfa. Tutaj możesz przeczytać o trzygodzinnym rejsie katamaranem w celu podziwiania wielorybów i delfinów. Tutaj dłuższa opcja wycieczki z możliwością podziwiania ogromnych klifów Los Gigantes z bliska. Polecam rejsy z tą firmą, bo jako jedyna polska firma daje gwarancję zobaczenia przynajmniej jednego gatunku tych niezwykłych morskich ssaków. Jeśli tak się nie stanie, dostaniesz zwrot kosztów lub kolejny rejs gratis. To niezwykła okazja do zobaczenia morskich zwierząt w ich naturalnym środowisku, a także podziwiania piękna Teneryfy z niecodziennej perspektywy. Podczas rejsu docenisz głębię turkusowych wód oceanu, poznasz innych podróżników, a także będziesz miał okazję wykąpać się w krystalicznie czystej wodzie.

Ostrzegam, że po takiej wyprawie możesz uzależnić się od magii oceanu Wysp Kanaryjskich. Na szczęście czeka na Ciebie więcej sposobów na jego odkrywanie. Możliwości są nieograniczone. Surfing, nurkowanie, a może Flyboard?

To już wszystkie atrakcje Teneryfy, które dziś dla Ciebie przygotowałam. Jest to tylko mały wycinek z tego, co Teneryfa ma do zaoferowania w swojej różnorodnej ofercie. Zajrzyj do mojego przewodnika o Teneryfie, gdzie pokażę Ci całe bogactwo wyspy, a także udzielę praktycznych wskazówek do zaplanowania wakacji na Teneryfie.

Jeżeli natomiast chcesz poczytać o mojej przeprowadzce na Teneryfę, poszukiwaniu mieszkania, poruszaniu się po wyspie i pierwszych wrażeniach, zajrzyj tutaj.

Title photo by Iancu Voinovan on Unsplash

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *