Jak to się mówi

Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
Sri Lanka
Podróże,  Sri Lanka

Sri Lanka – jak wyjechać? Restrykcje, koronawirus i pierwsze kroki na wyspie.

Pewnego dnia obudziłam się i poczułam nieokiełznaną chęć wyjazdu. Plan, który tlił się w mojej głowie delikatnym płomieniem przez wiele miesięcy nagle nabrał wyrazistych kolorów. Odsunęłam na bok listę rzeczy, które chciałam dokończyć przed wyjazdem. Postanowiłam bez większego zastanowienia kupić bilet na jeden z najbliższych lotów w ciepłe, egzotyczne miejsce. Sri Lanka okazała się być najbardziej otwartą na turystów destynacją. Tydzień później wylądowałam na wyspie, o której nie miałam bladego pojęcia. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem? Jak przygotować się do wyjazdu?

Loty

Na Sri Lankę dostaniesz się liniami Lot, flyDubai oraz Emirates. Linia flyDubai ma najtańsze połączenia, jednak polecam rozważyć dopłatę do bezpośredniego lotu Lotem. W 9 godzin jesteś na miejscu! Lot flyDubai trwał 15 godzin i miał przesiadkę w Dubaju.

Dokumenty i wymagania  – przed wyjazdem 

Wymagane dokumenty 

Potrzebujesz ważnego przez kolejne 6 miesięcy paszportu, a także wizy turystycznej. O wizę zaaplikujesz na tej stronie. Jej koszt to około 30$. Upoważnia Cię do 30-dniowego pobytu na wyspie. Możesz przedłużyć wizę online. Cena przedłużenia jest zależna od Twojej narodowości i czasu pobytu.

Testy 

1 marca 2022 roku zniesione zostały wymagania dotyczące testu na COVID-19 dla osób w pełni zaszczepionych  (2 dawki szczepionki). Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy nic w tej kwestii nie uległo zmianie. Można to zrobić na stronie lankijskich linii lotniczych TUTAJ.  

Informacje są tam aktualizowane co kilka dni. Warto zajrzeć też na stronę polskiego rządu, jednak przed moim wyjazdem było tam kilka nieścisłości. W razie wątpliwości polecam zadzwonić na infolinię ambasady Sri Lanki w Polsce. Ja tak zrobiłam przed wyjazdem i moje wątpliwości co do wykonania testów zostały rozwiane. 

Obowiązkowe ubezpieczenie

Dodatkowo, należy wykupić ubezpieczenie w przypadku zachorowania na koronawirusa na tej stronie.  

Miesięczne ubezpieczenie kosztuje 12$, jest na ten moment obowiązkowe (znajdziesz to tutaj, w opisie restrykcji dotyczących wjazdu na Sri Lankę).

Formularz online

Wymagane jest również wypełnienie formularza dotyczącego stanu zdrowia i styczności z COVID-19 oraz załączenie wszystkich dokumentów związanych ze szczepieniami. Zrobisz to TUTAJ. Potwierdzenie mailowe wystarczy pokazać na lotnisku po wylądowaniu. 

Sytuacja na lotnisku

Po przylocie na Sri Lankę dokumenty były sprawdzone bardzo pobieżnie. Przygotuj je, jednak nie stresuj się procedurami, zajmie to kilka chwil. Urzędnicy nie podchodzą do sprawdzenia dokumentów zbyt restrykcyjnie. 

Sri Lanka a koronawirus

Obowiązuje nakaz noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach: sklepach i środkach transportu. Lankijczycy poważnie podchodzą do restrykcji i noszą maseczki również na zewnątrz, w każdym miejscu, gdzie interakcja z drugim człowiekiem jest możliwa. Nie ma takiego obowiązku, jednak warto zawsze mieć maseczkę pod ręką. Turyści traktowani są z taryfą ulgową i jest możliwe, że w miejscach turystycznych nikt nie zwróci Ci uwagi, jednak uważam, że z szacunku do Lankijczyków warto stosować się do restrykcji.

W większości miejsc, restauracji, również tych przydrożnych i przy plaży stoją umywalki z mydłem, Lankijczycy starają się dbać o higienę i bezpieczeństwo gości. 

Oprócz obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych, w codziennym życiu nie odczuwa się wpływu pandemii na życie.

Sri Lanka – pierwsze kroki po przylocie

Karta SIM

Od razu po wylądowaniu można na lotnisku kupić kartę SIM od jednego z tutejszych operatorów. Najbardziej polecane są Mobitel i Dialog. Nie kupuj karty w pierwszej budce przed kontrolą paszportową. Po wyjściu z bagażem w hali przylotów znajdziesz więcej ofert. Jedną z nich jest oferta Mobitel z nieograniczonymi danymi do korzystania z social media. 

Wymiana pieniędzy

Na lotnisku warto wymienić pieniądze tylko na najbliższe kilka godzin, by dostać się do kolejnego miejsca na mapie podróży. Można to zrobić zaraz po wyjściu z kontroli paszportowej. Walutą na Sri Lance jest rupia lankijska (LKR). 1 złoty to około 60 rupii lankijskich (naturalnie wciąż się to zmienia, więc trzeba sprawdzić kurs przed wyjazdem). Należy przywieźć ze sobą euro lub dolary do wymiany na rupie. Można też wypłacić pieniądze z bankomatu. Ja używam w podróży karty Revolut. Bank of Ceylon nie pobiera prowizji przy wypłacie.

Jak widzisz, wyjazd na Sri Lankę nie wiążę się ze skomplikowanymi procedurami. Wszystkie dokumenty można zorganizować w 2 dni. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić restrykcje przed wyjazdem, dobrze wiemy, jak dynamicznie potrafi rozwijać się sytuacja. Co chciałbyś wiedzieć na temat Sri Lanki? Atrakcje, praca zdalna, kultura, jedzenie? Daj mi znać. 😉

Jeśli publikowane przeze mnie treści w jakiś sposób Ci pomagają, będzie mi miło, jeśli wspomożesz moją inspirację i postawisz mi kawę. 🙂

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *