Języki. Podróże. Edukacja.

Teneryfa
Podróże,  Wyspy Kanaryjskie

Teneryfa – minusy życia na wyspie

Ocean, góry, plaża i błękit nieba… Teneryfa to przecież jest raj na ziemi! Czy aby na pewno? Po kilkukrotnych przeprowadzkach i mieszkaniu w kilku krajach, mogę z całą pewnością stwierdzić, że żadne miejsce nie jest idealne. Każde miejsce wymaga od nas pójścia na jakiś kompromis i przymknięcia oczu na pewne minusy. Warto określić z góry swoje priorytety. Wyznaję zasadę, że w życiu problemów się nie uniknie, trzeba jednak umiejętnie wybrać z jakimi problemami chcemy się zmagać. 

Chciałabym od razu zaznaczyć, że ten post w żadnym wypadku nie ma na celu zniechęcenia Cię do zamieszkania na Teneryfie. Wpis nie powstał też z mojej potrzeby podzielenia się żalami. Uważam, że Teneryfa to cudowna wyspa. Warto jednak pamiętać, że ideały istnieją tylko w świecie wyobrażeń i wspomnień. Dlatego chcę przygotować Cię na małe niedogodności, z którymi się tam spotkasz. 

Zakupy online 

Na wyspie nie działa Amazon. 70% sklepów online nie wysyła produktów na Wyspy Kanaryjskie. Wyspy mają swój własny system podatkowy, inny od Hiszpanii. Nie są objęte podatkiem VAT, co oznacza, że ​​w praktyce każde nabycie z Wysp Kanaryjskich traktowane jest jako import. Położenie geograficzne, bardzo wysokie koszty wysyłki, a zwłaszcza skomplikowane procedury celne sprawiają, że bardzo niewiele firm i marek decyduje się na dostawę na “Wyspy szczęśliwe”.

Co to oznacza w praktyce? W wielu przypadkach wyższe ceny produktów i konieczność zakupów stacjonarnych lub skomplikowany proces zakupów online. Jest pewien sposób na zakupy przez Amazon, chociaż sama go nie wypróbowałam. Istnieją wtyczki do przeglądarek, które selekcjonują produkty wysyłane na wyspy (PaCanarias). Nie wszystko jest wysyłane, ale ten asortyment jest coraz większy. Czas realizacji przesyłek to już osobna sprawa.

Mi przez ten rok niczego nie brakowało. Dopiero po kilku miesiącach pobytu, gdy chciałam kupić książkę w języku polskim, dotarło do mnie, że jest to właściwie niemożliwe (nie było e-booka). 

Warto zastanowić się przed dłuższym wyjazdem, czy są jakieś produkty, bez których nie możesz żyć i sprawdzić, czy dostaniesz je na Teneryfie. Naturalnie istnieje opcja wysyłki paczki przez rodzinę z Polski. Jak można się już jednak domyśleć, wysyłki pocztowe również nie należą ani do najtańszych, ani do najszybszych. 

Górskie drogi

Przypomnijmy sobie raz jeszcze, że Teneryfa to powulkaniczna wyspa z wulkanem na samym środku i fantazyjnym ukształtowaniem terenu. To sprawia, że dotarcie do wielu miejscowości czy plaż wiedzie wąskimi, krętymi, górskimi drogami. Choć wydaje się, że wyspa nie jest duża, to pokonanie takich tras zajmuje więcej czasu i potrafi być męczące (szczególnie na północy Teneryfy).

Jedną kwestią jest trudny dojazd samochodem, inną kwestią jest to, że bez auta właściwie ani rusz. Nie poznasz dobrze Teneryfy, nie mając własnego środka transportu. Autobusy zdają egzamin na poruszanie się pomiędzy głównymi miejscowościami. Jednak w te najbardziej magiczne, naturalne i dzikie części Teneryfy nie uda Ci się dostać komunikacją miejską.

A może rower?

Przed wyjazdem na wyspę, miałam zabawną wizję (zabawną z perspektywy czasu), jak dojeżdżam do pracy rowerem, a popołudniami jadę do warzywniaka, by uzupełnić zapas pomarańczy. Jak już możesz się domyśleć z poprzedniego punktu, jeżdżenie po wyspie rowerem to opcja dla prawdziwych cyklistów. Szczególnie górzysta północ wyspy nie jest przyjazna rekreacyjnym wypadom rowerowym, a sprzyja wysportowanym poszukiwaczom intensywnych doznań. Na pewno nie sprawdzi się na takich wypadach rower miejski z moich wyobrażeń. Trzeba wypożyczyć lub zakupić odpowiedni sprzęt i przygotować się do wyprawy. Ja po jednym dniu spędzonym na wyspie pożegnałam moje marzenie o rowerowych wycieczkach na Teneryfie.

Kariera

Na Teneryfie można znaleźć pracę w turystyce, jeśli mówi się w języku angielskim i hiszpańskim (plusem będzie też niemiecki). Możliwości są jednak ograniczone. Ja miałam szczęście, bo trafiłam na Teneryfę, dzięki programowi Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców. W ramach tego programu współpracowałam ze świetną szkołą językową, która później zaproponowała mi pracę. Wciąż – była to niewielka firma, gdzie możliwości rozwoju zawodowego i awansu były znikome. 

Jeśli Twoim życiowym priorytetem jest na chwilę obecną kariera i rozwój zawodowy, to nie radzę Ci szukać pracy na wyspie, a przyjechać mając już pracę zdalną. 

Woda z kranu 

W większości miejsc na Teneryfie woda w kranie jest zdatna do picia, pochodzi z galerii i studni głębinowych. Jej smak sprawia jednak, że niewiele osób decyduje się na jej picie. Polecam zaopatrzyć się w filtry do wody lub przygotować się na trening ramion przy noszeniu 8-litrowych butelek z wodą.

Restauracje wege

Na Teneryfie jeszcze bardziej doceniłam ofertę gastronomiczną, jaką oferują większe miasta w Polsce, szczególnie jeśli chodzi o opcje wegetariańskie i wegańskie. Mamy do dyspozycji niezwykłą różnorodność! W Puerto de la Cruz znajdzie się kilka restauracji wegetariańskich, jednak ich oferta gastronomiczna jest co najwyżej poprawna. Dlatego zazwyczaj wybierałam się do tradycyjnych restauracji, oferujących kanaryjskie przysmaki i wybierałam wegetariańskie opcje: pyszne ziemniaczki z mojo, świeże sałatki, zapiekane sery. 

Kalima

Kalima to pył i piasek przenoszony przez wiatr na Wyspy Kanaryjskie aż z Sahary wraz z gorącymi masami powietrza. Temperatura podnosi się wtedy o kilka, a nawet kilkanaście stopni, a widoczność znacząco spada. To szczególnie nieprzyjemna sprawa dla astmatyków, ponieważ trudniej się wtedy oddycha. Punkty widokowe robią w te dni mniejsze wrażenie, wszystko spowite jest mleczną mgłą. Kalima utrzymuje się zazwyczaj przez kilka dni. Można też patrzeć na pozytywną stronę tej sytuacji – jest dużo cieplej. To dzięki kalimie spędziłam ostatnie święta Bożego Narodzenia kąpiąc się w oceanie. 

Służba zdrowia

Nie przekonałam się o tym na własnej skórze, jednak moi znajomi twierdzą, że publiczna służba zdrowia na niewiele się na Teneryfie zdaje, Narzekali na długie oczekiwania najpierw na badania, a później na na wyniki badań. Ja przed wyjazdem wykupiłam prywatne ubezpieczenie z kartą Euro 26 (do 30 roku życia) i byłam zadowolona z udzielonej mi tam medycznej pomocy. 

To już wszystkie minusy życia na Teneryfie, jakie przyszły mi na myśl. Czy któraś z ciemnych stron życia na wyspie zniechęciła Cię do zamieszkania na Teneryfie? Zauważasz inne minusy mieszkania na Wyspach Kanaryjskich? Daj mi znać!

Teneryfa to Twój podróżniczy cel? Koniecznie zajrzyj do mojego przewodnika o Teneryfie, dzięki któremu zobaczysz najpiękniejsze miejsca wyspy, zjesz w lokalnych knajpach i unikniesz turystycznych pułapek. Zapraszam Cię też na Instagram @jaktosiemowi, gdzie dzielę się na bieżąco podróżniczo – językowymi treściami. 🙂

8 komentarzy

 • Ania

  Hej,

  Super post, ze swojej strony dodałabym jeszcze brak drogerii kosmetycznych typu hebe, czy rossman. Wszelkie kosmetyczne zakupy mozna robic jedynie w drozszych drogeriach

  • Anna Wroniecka

   Cześć Ania, to prawda! Zapomniałam o tym. Faktycznie trudno jest dorwać kosmetyki w niższych cenach i w ogóle mały jest wybór.

  • Balfala

   Dzień dobry,
   W sumie i tak pomimo minusów, brzmi zachęcają. Pracuję w branży turystycznej i zastanawiam się, jak kształtują sięceny zakupu nieruchomości? Czy procedury są bardzo skomplikowane dla obcokrajowców?
   Czy można przeżyć fajnie życie, wynajmując np. Apartamenty?

   • Anna Wroniecka

    Dzień dobry, nie orientowałam się nigdy w cenach zakupu nieruchomości. Polecam zapytać na grupie na FB „Polacy na Teneryfie”. 🙂

 • Gregorio

  Cześć, jestem Grzesiu. Miałem zamiar przenieść się ba Teneryfę, ale brak niektórych drogerii mnie załamał.🤣🤣😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *