Jak to się mówi

Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
Chat GPT do nauki języków
Angielski,  Hiszpański,  Języki,  Niemiecki

Chat GPT do nauki języków – 7 sposobów. 

Jak wykorzystać chat GPT do nauki języków? Jeśli już teraz zadajesz sobie to pytanie, to gratulacje! Choć większości z nas chat GPT obił się już o uszy, to wciąż spoglądamy na niego nieufnie, z dozą rezerwy. Jest to narzędzie, które bez wątpienia zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujemy, piszemy teksty, a także uczymy się języków.  

Chat GPT porównałabym do Thermomixu. 😀 Oczywiście, bez problemu poradzisz sobie w kuchni bez niego. Możesz sam pokroić warzywa, użyć patelni, by je podsmażyć, a w międzyczasie ugotować ryż. Zużyjesz więcej kuchennych przyborów, będzie trochę więcej zmywania, ale efekt uzyskasz podobny. Co zmienia się więc z Thermomixem? Czas, który spędzasz w kuchni, ilość potrzebnych narzędzi i stopień trudności. Osiągasz więc cel szybciej i w łatwiejszy sposób. To samo umożliwi Ci chat GPT w nauce języków. Zamiast przeglądać 10 stron internetowych, wyszukując interesujące Cię treści, użyjesz jednej, a sztuczna inteligencja za Ciebie zajmie się wyselekcjonowaniem interesujących Cię zagadnień. ChatGPT ma jedną ważną przewagę nad Thermomixem – jest darmowy!

Dziś przedstawię Ci 7 sposobów na to, jak wykorzystać chat GPT do nauki języków, ale pamiętaj, że sky is the limit. Możliwości są nieograniczone i warto testować i bawić się poleceniami. Najpierw wyjaśnijmy sobie jednak, czym jest chat GPT i jak z niego korzystać.

Co to jest chat GPT?

ChatGPT to interaktywny chatbot oparty na technologii sztucznej inteligencji (AI). Chat jest zaprogramowany tak, aby umożliwić interaktywną rozmowę i pomóc użytkownikom w zadaniach, takich jak tłumaczenie, odpowiadanie na pytania, generowanie tekstu, a także jako wirtualny asystent. Tutaj możesz bezpłatnie stworzyć konto. 

Jak używać chatu GPT? Ważne wskazówki!

Zanim przejdziemy do sposobów nauki języków z chatem GPT, kilka uniwersalnych wskazówek: 

 • polecenia możesz zadawać w dowolnym języku, również po polsku 
 • jeśli efekt nie jest zgodny z oczekiwaniami, edytuj polecenie,
 • zawsze możesz zadać dodatkowe pytanie lub dopisać kolejne polecenie, by zgłębić temat,
 • Twoje instrukcje mogą składać się z wielu poleceń. 
 • Możesz określić swój poziom językowy i poprosić o tekst/słownictwo dopasowane pod Twoje potrzeby lub poprosić o uproszczenie wytłumaczenia 
 • EKSPERYMENTUJ! Zadawaj różne polecenia i zobacz, co z tego wyjdzie.

Uwaga! Na chwilę obecną chat GPT nie ma jeszcze funkcji rozmowy i odsłuchiwania odpowiedzi, jednak to zapewne kwestia czasu. Jeśli jednak chcesz odsłuchać odpowiedź lub zapoznać się z wymową danego tekstu, możesz przekleić treść do innych aplikacji, takich jak Speechify lub LinQ

Chat GPT do nauki języków – 7 sposobów

1. Tworzenie dialogów sytuacyjnych.

Zanim przejdziemy do bezpośredniego ćwiczenia komunikacji z chatem GPT, możesz poprosić chat GPT o wygenerowanie interesujących Cię dialogów i zapoznać się ze słówkami oraz pojawiającymi się pytaniami. Przed wyjazdem na wakacje wygeneruj przykładowy dialog w autobusie i naucz się jak poprosić o bilet lub przeczytaj rozmowę o pracę w Twojej branży, jeśli przygotowujesz się do takiej rozmowy. W kolejnym kroku poproś o przetłumaczenie dialogu na język polski i naucz się głównych struktur i słówek. 

Przykładowe polecenia:

Napisz przykładowy dialog w autobusie, jeśli chcę kupić bilet u kierowcy, jadąc z lotniska w Edynburgu do centrum miasta. Napisz dialog po angielsku. 

Napisz dialog w restauracji w języku hiszpańskim z Hiszpanii. (PS. Pamiętajmy, że świat hiszpańskojęzyczny jest niezwykle bogaty i warto jest uściślić, czy chcemy posługiwać się hiszpańskim z Półwyspy czy z Południowej Ameryki).

2. Roleplay – Chat GPT partnerem do rozmów

Chat GPT to wspaniały partner do rozmów. Ty ustalasz zasady. Może chcesz poćwiczyć dialog w sklepie i restauracji przed wyjazdem na wakacje za granicę? Być może przygotowujesz się właśnie do rozmowy o pracę w obcym języku? A może chcesz być przygotowany/a na randkę z obcokrajowcem? 😀 Poćwicz z czatem GPT. Nie dość, że jest to darmowy korepetytor, to jeszcze ma nieskończone pokłady cierpliwości. 

Najlepiej zadaj mu konkretne i szczegółowe polecenia. 

Przykładowe polecenia:

Wyobraź sobie, że jesteś 30 letnim chłopakiem z Hiszpanii. Masz na imię Juan. Jesteśmy na randce. Będziemy rozmawiać po hiszpańsku. Napisz jedno zdanie jako Juan i czekaj na moją odpowiedź. Na marginesie, proszę poprawiaj mnie, jeśli popełnię błąd.

Chat GPT do nauki języków

Przygotowuję się do rozmowy o pracę jako agent nieruchomości w języku angielskim. Jesteś przełożonym, a ja kandydatem. Zadawaj mi po jednym pytaniu w języku angielskim i czekaj na moją odpowiedź. Jeśli popełnię błąd, proszę zawracaj mi uwagę. Ty zacznij.

Chat GPT do nauki języków

3. Wytłumaczenie zagadnień gramatycznych. 

Choć wiem, że nie brakuje stron internetowych i filmików na YouTube, tłumaczących struktury gramatyczne, daj szansę chatowi GPT. Sztuczna inteligencja ma niesamowitą zdolność selekcjonowania informacji, dlatego odpowiednio zadając pytanie, masz szansę uzyskać dużo bardziej precyzyjną odpowiedź na swoje pytanie. 

Przykładowe polecenia:

Wytłumacz mi różnicę pomiędzy „be going to” i „will”.

Chat GPT do nauki języków

Jaka jest różnica pomiędzy czasem Pretérito Indefinido i Pretérito Imperfecto? Podaj mi przykadowe zdania do użycia każdego z czasów.

Chat GPT do nauki języków

4. Sprawdzanie i korygowanie tekstów. 

Zastanawiam się, jak nauczyciele z publicznych szkół będą radzić sobie z zadawaniem prac pisemnych, tak by nie były one pisane przez chat GPT. Uczniowie mają teraz wspaniałego pomocnika w odrabianiu lekcji. 

Ty też zyskujesz wspaniałego pomocnika i korektora. Ćwicz pisanie po hiszpańsku (lub w innym języku) i poproś chat GPT o sprawdzenie Twojego tekstu. Chat wskaże Ci Twoje błędy, ale jeśli o to poprosisz, dostaniesz również wytłumaczenie zagadnień, które sprawiają Ci trudność lub poprawienie tekstu, tak by brzmiał bardziej naturalnie. 

Przykładowe polecenia:

Popraw błędy w tym tekście.

Chat GPT do nauki języków

Popraw ten tekst, żeby brzmiał lepiej w języku hiszpańskim.

Chat GPT do nauki języków

Uwaga! W tych poleceniach znalazłam kilka “fails”. Chat GPT może powiedzieć Ci, że w tekście jest 1 błąd, a poprawi ich kilka. Dobrze jest zatem samemu przeskanować poprawiony tekst. Z pewnością, stopniowo wraz z rozwojem technologii będzie wzrastać poziom nieomylności urządzenia, jednak na chwilę obecną znalazłam kilka struktur, które nie zostały poprawione, chociaż powinny lub odwrotnie: zostały poprawione, chociaż ich użycie było dopuszczalne. 

5. Tłumaczenia słówek i podawanie przykładowych zdań.

Jeśli chodzi o naukę słownictwa z chatem GPT, Twoje możliwości są nieograniczone. Możesz poprosić o słówka z danego obszaru tematycznego, np. podróży czy biznesu. Możesz poprosić o dostosowanie poziomu trudności do Twojego poziomu językowego. Możesz określić, czy chcesz bardziej kolokwialne wyrażenia, które przydadzą Ci się w codziennym życiu, czy wolisz bardziej formalne określenia, jeśli przygotowujesz się do egzaminu. 

Przykładowe polecenia:

Co oznacza słówko merendar w Hiszpanii? Podaj mi 10 przykładowych zdań. 

Chat GPT do nauki języków

Jaka jest różnica pomiędzy entertaining i funny? Podaj mi przykładowe zdania. 

Chat GPT do nauki języków

6. Nauka słówek z filmów i książek. 

To chyba jedno z moich ulubionych poleceń. Przed obejrzeniem danego serialu czy filmu możesz zapoznać się ze słówkami i wyrażeniami, które są niezbędne do zrozumienia jego fabuły, tak by podczas seansu nie musieć co chwilę zaglądać do słownika. 

Przykładowe polecenia:

Podaj mi najważniejsze słówka z fabuły La casa de Papel po hiszpańsku z ich wytłumaczeniem.

Chat GPT do nauki języków

Podaj mi najważniejsze słówka z fabuły Harry Potter y la Piedra filosofal po hiszpańsku i wytłumacz mi je.

chat GPT do nauki języków

7. Testy i quizy.

Jeśli przerabiasz właśnie temat, który nie do końca rozumiesz i potrzebujesz więcej ćwiczeń, nie musisz przeglądać stron internetowych w ich poszukiwaniu. Przewaga chatu GPT polega na tym, że zdania będą dostosowane do Twojego poziomu (wystarczy, że w poleceniu poprosisz o poziom trudności odpowiedni np. dla poziomu A2 czy B1). Dodatkowo, od razy możesz poprosić o sprawdzenie wykonanych przez Ciebie zadań i o wytłumaczenie przykładów, w których pojawiły się błedy. 

Przykładowe polecenia:

Napisz tekst z lukami do poćwiczenia różnicy pomiędzy czasami przeszłymi w języku angielskim. 

Chat GPT do nauki języków

Mam mnóstwo pomysłów do wypróbowania i na pewno będę Wam dawać znać o kolejnych zastosowaniach chatu GPT do nauki języka. 

Jeśli używasz chatu GPT do nauki języka, koniecznie daj mi znać o swoich sposobach! Będę wdzięczna, jeśli podzielisz się Twoimi pomysłami w komentarzu.

hiszpański online zajęcia

Zapraszam na zajęcia z hiszpańskiego indywidualne oraz grupowe. Zajrzyj TUTAJ, żeby dowiedzieć się więcej oraz przeczytać opinie uczniów. Żegnamy blokady językowe i otwieramy się na komunikację. Pokażę Ci, że nauka języków to puro placer. Zapraszam Cię również do pobrania darmowego Przewodnika – „Hiszpański w 6 krokach”, gdzie znajdziesz wskazówki oraz polecenia hiszpańskojęzycznych, darmowych treści.

Photo by Sanket Mishra on Unsplash

6 komentarzy

  • Anna Wroniecka

   Cześć Marzena. Bardzo się cieszę, że przeczytałaś, i że wpis się przydał. Wciąż trzeba uważać, bo chat nie jest nieomylny, ale w zawodzie nauczyciela, przygotowaniu lekcji i quizzów to prawdziwe zbawienie. 🙂

 • MałgorzataM

  Nie wiem Aniu jak Ci się udało zmusić GPT do podania słówek z fabuły. Wpisywałam kilka książek i filmów i zawsze dostaję odpowiedz, że o nie ma dostępu do treści książek i filmów, więc nie może mi przygotować takiej listy 🙁

  „Przepraszam za zamieszanie, ale niestety nie mam dostępu do konkretnych treści filmów ani seriali telewizyjnych, w tym do fabuły seriali ani do ich skryptów. Dlatego nie mogę dostarczyć ci najważniejszych słów lub zwrotów z tej konkretnego produkcji'”

  Da się to jakoś obejść ?

  • Anna Wroniecka

   Cześć Małgosia! Ja dałam takie polecenie: „Podaj mi najważniejsze słówka z fabuły La casa de Papel po hiszpańsku z ich wytłumaczeniem.” Spróbuj, czy zadziała!

 • Małgorzata

  Cześć Aniu
  Niestety, po wpisaniu dokładnie Twojego zdania, otrzymałam taką odpowiedź:
  Przepraszam, ale nie mogę dostarczać tłumaczeń słów lub fragmentów treści z konkretnych dzieł, w tym z fabuły serialu „La Casa de Papel”, ze względu na prawa autorskie. Mogę jednak pomóc w ogólnym tłumaczeniu słów lub zwrotów z hiszpańskiego na polski, jeśli podasz konkretne wyrazy lub zwroty, które chciałbyś przetłumaczyć.

  Prawdopodobnie już nie będzie możliwości skorzystania z Twojego triku do nauki języka 🙁 ograniczyli dostęp do konkretnych filmów i książek 🙁 a szkoda, bo Twój pomysł był świetny

  • Anna Wroniecka

   Małgosiu, właśnie spróbowałam ponownie z takim poleceniem i serialem „Casa de las flores” i otrzymałam odpowiedź ze słówkami z serialu. Zastanawiam się czego jest to kwestia. Mam podstawową wersję Chatu GPT. Może to kwestia lokalizacji? Nic innego nie przychodzi mi do głowy. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zwierzenia Cyfrowej Nomadki - ebook hiszpańsko polski

PREMIERA • Pobierz darmowy rozdział🎁

Pierwszy taki ebook po hiszpańsku!