Jak to się mówi

Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
Nauka języka - prezenty
Angielski,  Hiszpański,  Języki,  Niemiecki

Nauka języka – prezenty pod choinkę. TOP 20.

Święta już do nas tuptają. Na razie wciąż powolutku, paso a paso, step by step, czy też Schritt für Schritt. Jeśli co roku odkładasz zakup prezentów do ostatniej chwili, zrób sobie w tym roku przysługę i uniknij gorączkowego biegania po sklepach. Jeśli tym, co cieszy Twoich przyjaciół jest nauka języka – prezenty pod choinkę kupią się wręcz same! Dam Ci 20 pomysłów na trafiony prezent, który wywoła uśmiech u Twoich najbliższych. Jeśli w tle gra świąteczny jazz, a wokół palą się lampki, to jesteś gotowy/gotowa na lekturę.

Spis treści

Nauka języka – prezenty dla książkowych moli (i nie tylko)

 • Książki dwujęzyczne
 • Adaptacje książek
 • Tomiki poezji 
 • Książki dla dzieci i bajki 
 • Książki o kulturze i historii kraju
 • Książki do nauki gramatyki 

Nauka języka – prezenty do nauki online

 • Lekcje online lub kurs online
 • Konwersacje z native speakerem
 • Subskrypcja aplikacji do nauki języków 
 • Subskrypcja platform streamingowych 

Nauka języka – prezenty dla podróżników

 • Wyjazd za granicę
 • Przewodnik turystyczny
 • Mapa zdrapka
 • Produkty spożywcze typowe dla danego kraju 

Nauka języka – gadżety 

 • Fiszki
 • Notatniki, notesy i planery
 • Kubki i filiżanki 
 • Kalendarze ścienne ze zdjęciami  
 • Torby bawełniane z nadrukami
 • Ubrania, piżamki, kapcie i skarpetki

Nauka języka – prezenty dla książkowych moli (i nie tylko)

Chociaż wiele osób pomyśli, że książki to oklepany pomysł na prezent, dziś zaprezentuję Ci kilka ciekawych kategorii książkowych, o których prawdopodobnie nie pomyślałeś/pomyślałaś wcześniej. Mogę Cię zapewnić, że te książki są ekscytującym prezentem dla językowych fanów! Sama pisząc ten artykuł i sprawdzając dostępne pozycje, ledwo mogłam się odciągnąć od buszowania po internetowych księgarniach i już sięgałam po mój portfel. Dopiero po jakimś czasie przypomniałam sobie, że nie miałam w planach kupowania sobie prezentu, a chciałam pomóc Tobie! 🙂

1. Książki dwujęzyczne

Świetnym wyborem, szczególnie w pierwszych fazach nauki, są książki, które na jednej stronie mają tekst w języku polskim, a na stronie przeciwległej tekst w języku obcym. Jeśli Twój przyjaciel uczy się angielskiego to świetnie. Sporo takich książek jest w wersji polsko-angielskiej. 

Jeśli natomiast uczy się hiszpańskiego, angielskiego lub francuskiego, dobra znajomość angielskiego byłaby przydatna. Większy wybór książek jest właśnie z tłumaczeniem angielsko – hiszpańskim/francuskim etc. Sama posiadam książkę z wydawnictwa Penguin Books: Parallel Text Short Stories in Spanish z tekstami po angielsku i hiszpańsku, którą polecam miłośnikom języka hiszpańskiego o zaawansowanej znajomości języka.

Mam też jednak pomysł dla osób rozpoczynających przygodę z językiem obcym – dwujęzyczne książki dla dzieci! Tych jest całkiem sporo i dzięki powtórzeniom i rymowankom wspaniale wpływają na zapamiętywanie. 

Uwaga! Jeśli nie możesz znaleźć interesującej Cię książki w dwujęzycznym wydaniu, możesz też kupić dwa egzemplarze tej samej książki, jedną po polsku, a drugą w wybranym języku.

Polecam Ci podejść do tematu na dwa sposoby:

 

  • wybierz znanego klasyka, jak Harry Potter, Zmierzch, Igrzyska śmierci, Opowieści z Narni czy Mały Książę. Bez problemu znajdziesz do kupienia wersję w drugim języku. 

  • wybierz książkę, którą Twój przyjaciel lubi, i którą ma w domu. Wtedy dokup tylko obcojęzyczną część. 

2. Adaptacje książek

Adaptacje książek, które są dostosowane do danego poziomu językowego to również świetny pomysł na prezent, szczególnie dla osób, które są na początku językowej ścieżki. Możesz wybrać książkę, którą Twój przyjaciel lubi, tyle że w uproszczonej obcojęzycznej wersji lub sięgnąć po nieznane Ci adaptacje. Takie książki zawierają często dodatkowy słowniczek, pytania i ćwiczenia, więc są bardzo dobrym narzędziem do nauki. Musisz jednak mniej więcej orientować się, na jakim poziomie nauki jest obdarowywana osoba. 

3. Tomiki poezji 

Uwielbiam czytać poezję w obcych językach! Poezja w każdym języku brzmi inaczej. Trudno jest przy tłumaczeniu utrzymać magię metafor, gier słów i rymów. Sama z niecierpliwością czekałam na moment w nauce, kiedy będę w stanie zrozumieć obcojęzyczne wiersze. Obecnie rozkoszuję się w tomikach poezji hiszpańskiej. Obcojęzyczna poezja to dobry pomysł dla średniozaawansowanych i zaawansowanych miłośników języków. 

Jeśli sam należysz do miłośników wierszy koniecznie zajrzyj do wpisu z wierszami Pablo Nerudy, które przetłumaczyłam z języka hiszpańskiego na język polski. 

4. Książki dla dzieci i bajki 

Książki dla dzieci wcale nie muszą być dla dorosłych nudne, szczególnie te w językach obcych. Język i słownictwo, jakie zawierają, nie są bynajmniej podstawowe, dlatego warto o tym pomyśleć przy wyborze książki. Uważam, że świetnym pomysłem na prezent jest ładne wydanie klasycznych bajek w języku obcym: Śpiąca Królewna, Kopciuszek, Brzydkie Kaczątko etc. Historię już w większości znamy, łatwiej więc będzie się nam odnaleźć w obcojęzycznych treściach.

5. Książki o kulturze i historii kraju

Językowi entuzjaści na pewno ucieszą się też z książek, które poszerzają ich wiedzę na tematy kulturowo – społeczne, a także w przystępny sposób przedstawiają historię.

Dobrym pomysłem są też nowele po polsku, których akcja rozgrywa się w danym kraju i opisuje życie mieszkańców czy architekturę miast, tak jak “Cień wiatru” autorstwa Carlos Ruiz Zafon, której akcja rozgrywa się w Barcelonie.

6. Książki do nauki gramatyki  

Polecam zakup książek do gramatyki dla osób, które wiesz, że są takimi książkami zainteresowane. Obiektywnie patrząc, nie jest to niestety najbardziej ekscytujący prezent pod choinkę. Mogę Ci jednak polecić ćwiczenia z gramatyki z wydawnictwa Preston Publishing: Angielski w tłumaczeniach lub Hiszpański w tłumaczeniach, z którymi nauka gramatyki jest wręcz ekscytująca. W książce znajdziesz polskie zdanie do przetłumaczenia po jednej stronie, a po drugiej stronie odpowiedź z wytłumaczeniem. Zdania zawierają przykłady z życia wzięte i skupiają się na unikaniu językowych kalek. 

Nauka języka - prezenty

Nauka języka – prezenty do nauki online

7. Lekcje online lub kurs online

Przejście przez proces nauki trzech języków obcych wiele mnie nauczył. Jedną z najważniejszych lekcji jest to, by korzystać z pomocy nauczycieli języka. Wielu rzeczy możemy nauczyć się sami, jednak warto zadbać o to, by ktoś nadzorował nasze postępy, poprawiał błędy i wytłumaczył ważne zagadnienia. W ten sposób, zamiast błądzić po stronach internetowych i czeluściach Youtube, mamy konkretną ścieżkę rozwoju, którą sami możemy podążać do następnej lekcji. Z autopsji wiem, że to najbardziej efektywny sposób nauki. Dzięki temu unikamy przyswojenia błędnych struktur i utrwalenia błędów wymowy, co w innym razie może ciągnąć się za nami przez lata. 

Lekcje online możesz znaleźć na grupach na Facebooku lub na platformach Italki, Preply, a jeśli interesują Cię zajęcia języka hiszpańskiego już niedługo ruszy nabór do nowych grup. 

8. Konwersacje z native speakerem

Jeśli Twój przyjaciel już uczęszcza na zajęcia językowe lub regularne zajęcia odpadają, możesz wykupić mu pakiet konwersacji z native speakerem. Takie zajęcia umożliwiają luźniejszą rozmowę i osłuchanie się z melodią języka. Pobudzają motywację do nauki i przybliżają kulturę danego kraju.

Konwersacje najłatwiej możesz znaleźć na platformach takich jak Italki lub Preply.

9. Subskrypcja aplikacji do nauki języków 

Coś dla zapalonych samouków. Nauka z aplikacją może być świetnym uzupełnieniem kursu językowego, poszerzającym zasób słownictwa oraz utrwalającym struktury gramatyczne. Jak do tej pory nie korzystałam jednak dłużej z żadnej aplikacji, dlatego research aplikacji muszę pozostawić Tobie. 

10. Subskrypcja platform streamingowych 

Chociaż platformy streamingowe nie kojarzą nam się zbyt produktywnie, to mogą być świetnym narzędziem do osłuchiwania się z językiem, a także narzędziem do aktywnej nauki jego nauki. Mowa tu o platformach, takich jak Netflix, HBO, Disney Plus czy Amazon Prime. Przodującą platformą jest wciąż Netflix, szczególnie jeśli chodzi o hiszpańskojęzyczne produkcje. 

Do korzystania z Netflixa warto zainstalować bezpłatną wtyczkę Language Reactor, dzięki której można czytać napisy wraz z ich tłumaczeniem oraz poznać znaczenie słów, używając słownika typu “pop-up” bezpośrednio na stronie Netflixa. Tutaj dowiesz się, jak zainstalować wtyczkę.

Nauka języka – prezenty dla podróżników

11. Wyjazd za granicę

Jeśli w tym roku Mikołaj przeznaczył na prezenty większy budżet, to możesz pomyśleć o weekendowym city-break za granicą. Możesz wybrać się na wycieczkę wraz z Twoim przyjacielem lub wysłać go samego i postawić mu bilety lotnicze. Możesz podarować komuś voucher do wykorzystania w liniach lotniczych lub zrobić ryzykowną, lecz ekscytującą niespodziankę i postawić kogoś przed faktem dokonanym.

Taka wycieczka nie musi być bardzo kosztowna. Jeśli uda Ci się dorwać tanie bilety lotnicze, na miejscu możecie skorzystać z darmowego noclegu w ramach couchsurfingu. W tym artykule dowiesz się więcej o idei spania za darmo w czyimś domu. 

12. Przewodnik turystyczny

Dobrze wiemy, że w Laponii obecnie inflacja jest całkiem sporo i Mikołaja prawdopodobnie nie stać na wypad do Barcelony czy Londynu. Mam jednak dobrą nowinę. Snucie planów i marzeń jest darmowe! Możesz wspomóc przyjaciela w tworzeniu planów, podarowując mu przewodnik po wymarzonej destynacji. Jeśli tak się składa, że Twój przyjaciel marzy o Wyspach Kanaryjskich, szczęśliwym trafem mój elf sporządził już prezent dla Twojego przyjaciela – przewodnik “Teneryfa – jak to się zwiedza?”

13. Mapa zdrapka 

Mapy zdrapki to dla zapalonych podróżników świetna motywacja do planowania kolejnych wypadów. Taką mapę można zawiesić na ścianie i zdrapywać odwiedzane regiony. Zamiast mapy całego świata polecam Ci jednak znaleźć mapę konkretnego państwa, którego języka uczy się Twój przyjaciel. W innym wypadku, kraj ten zajmie tylko niewielki procent całej mapy i niewielki odsetek zdrapanych miejsc może działać raczej demotywująco. 

14. Produkty spożywcze typowe dla danego kraju 

Jeśli wypad za granicę nie wchodzi w grę, to może by tak zadbać o namiastkę innego kraju w Polsce? Obecnie mamy wręcz nieograniczony dostęp do produktów spożywczych z różnych części świata. Możesz je zamówić online, kupić w hipermarketach, a nawet ba sezonowych półkach w Lidlu czy Biedronce. 

Dla osób uczących się języka angielskiego kup brytyjską, czarną herbatę, ciasteczka Digestive lub inne biscuits, czekoladę Cadbury, słodycze Maltesers, chipsy o smaku octowym i tradycyjne, świąteczne Nutcrackers,

Dla osób uczących się hiszpańskiego polecam kupić hiszpański nugat o nazwie turron, chlebek figowy, cukierki “polvorones”, dobry ser, oliwki i hiszpańskie wino. Możesz też zaszaleć i kupić maszynę do robienia churros.

Dla osób uczących się języka niemieckiego polecam oczywiście pierniki, czekoladę Ritter Sport lub Schogetten, grzane wino lub cały zestaw do robienia grzanego wina (Feuerzangenbowle), likier jajeczny czy niemieckie piwo. 

Nauka języka - prezenty

Nauka języka – gadżety 

15. Fiszki

Choć fiszki można zrobić sobie samemu i choć istnieją do tego różne aplikacje, myślę, że w zimowe wieczory idealnie sprawdzą się ładnie wydrukowane fizyczne fiszki, które ułatwią zapamiętywanie słówek. Jeśli lubisz kreatywnie się wykazać, przygotowując prezenty dla najbliższych, możesz też takie fiszki wykonać samodzielnie. Musisz jednak znać język, którego uczy się Twój przyjaciel. Przygotuj ładny sztywny papier, dobre nożyce, kredki, flamastry i daj się ponieść. Zaletą takich fiszek jest możliwość spersonalizowania prezentu. Możesz przygotować słownictwo z ulubionego serialu, filmu, piosenek ulubionego wykonawcy osoby obdarowywanej lub z tematu, którym ta osoba się interesuje. 

16. Notatniki, notesy i planery

Ze sprawdzonego źródła informacji wiem, że słówka zapisane w wyjątkowym notatniku dużo lepiej wchodzą do głowy. Możesz wybrać notes z motywem danego państwa lub wybrać inny, piękny notatnik, który spodoba się osobie obdarowywanej. Zapisz w środku specjalną dedykację i wyraź nadzieję na językowy cel spożytkowania notatnika.  

17. Kubki i filiżanki 

Nieważne jak wiele kubków ma się w domu, miejsce na jeszcze jeden na pewno się znajdzie. Szczególnie, jeśli będzie to wyjątkowy kubek z motywem danego kraju czy napisem w języku obcym. 

18. Kalendarze ścienne ze zdjęciami 

Żaden fan Hiszpanii nie oprze się spoglądaniu codziennie na urokliwe uliczki Barcelony, a fan języka niemieckiego zapewne nie będzie miał nic przeciwko podziwianiu bawarskich jezior. Jeśli Twój przyjaciel sam odbył podróż po danym kraju, dobrym pomysłem jest dobranie się do jego zdjęć z podróży i wykonanie spersonalizowanego kalendarza z jego zdjęciami.

19. Torby bawełniane z nadrukami

Bawełniane torby zawsze przydadzą się na zakupy. Czemu by nie używać w tym celu wypasionej torby z fajnym nadrukiem zamiast nosić te, które przypadkowo trafiają do naszych domów? Chyba że to tylko ja wciąż znajduję u siebie torby z logo przypadkowych firm. W każdym razie torba z nadrukiem mapy kraju, napisem w obcym języku będzie świetnym prezentem samym w sobie lub dodatkiem do prezentu. Jeśli chcesz sprawić, by prezent był nawet bardziej wyjątkowy, możesz zamówić spersonalizowaną torbę z ręcznie wykonanym malunkiem.

20. Ubrania, piżamki, kapcie i skarpetki

No kto nie lubi słodkich skarpet pod choinkę? Osobiście takiej osoby nie znam i myślę, że Twoi przyjaciele też nie należą do tej grupy. Jeśli wznosisz jednak skarpetowy sprzeciw, zawsze zostają Ci koszulki, bluzy i piżamy z motywem danego kraju lub elementami pop – kultury. Pamiętaj, żeby w przypadku takiego prezentu zachować paragon na wypadek, gdybyś nie trafił z rozmiarem (bądź też w czyjś gust). 

Nauka języka - prezenty


Moje szare komórki aż podskakują po całej tej kreatywnej burzy mózgów (a raczej burzy mózgu). Będzie mi bardzo miło, jeśli napiszesz mi w komentarzu, który z pomysłów Cię zainspirował. Jeśli masz inny pomysł, bardzo chętnie dodam go do listy. Koniecznie daj znać. Życzę Ci powodzenia w wybieraniu prezentów i szerokich uśmiechów u wszystkich Twoich znajomych przy otwieraniu świątecznych paczek. 

Title photo by Ben White

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *