Liczby otaczają malucha w jego codziennym życiu od urodzenia.
Raz, dwa, trzy i sprzątamy zabawki. – powie mama
I hop, dwie rączki do góry, ściągamy bluzeczkę. – powie tata
No, zjedz jeszcze dwie łyżeczki zupy. – powie babcia
Masz tu jeszcze trzy klocki. – powie brat.
Nauka liczb i oswajanie dziecka z nimi może przebiegać w zupełnie naturalny sposób już w pierwszych latach życia. Nauka liczb obok praktycznych korzyści w dalszej edukacji dziecka, rozwija jego zdolności poznawcze, koordynację wzrokowo-ruchową oraz pobudza dziecko intelektualnie.
Spraw, żeby nauka cyferek była dla malucha zabawą. Już w najmłodszych latach, a nawet miesiącach możesz wprowadzać liczby po angielsku oraz po polsku. Możesz uskuteczniać zaproponowane zabawy raz po polsku, a raz po angielsku. Naturalnie, nauka powinna być dostosowana do dziecka i jego rozwoju. Zainteresowanie zabawami będzie dla każdego dziecka różnie wyglądać, inny będzie też czas jego koncentracji. Ważne jest, żeby wprowadzając liczby, stosować się do kilku zasad.
Trzymaj się tych zasad
- Wiemy, że powtarzamy się trochę jak zdarta płyta, ale nauka przez zabawę to naprawdę złota zasada nauki u maluchów. Dziecko nie będzie nawet zdawało sobie sprawy, że przyswaja wiedzę, gdy przedstawimy liczby po angielsku w formie gier z elementami muzyki i ruchu.
- Wykorzystuj elementy z najbliższego otoczenia. Dużo łatwiej będzie dziecku zrozumieć ideę liczb, jeśli liczby będą otaczać go w jego codziennych czynnościach.
- Używaj takich samych elementów do pokazania mnogości przedmiotów. Chcemy wykluczyć wszystkie inne cechy, którymi elementy mogłyby się różnić (kształt, kolory, wielkość) i pokazać dziecku najprościej, jak się da, że chodzi o ilość. Używajmy na przykład kilku takich samych piłeczek lub plastikowych kubków.
- Bierz pod uwagę zainteresowania dziecka – jeżeli kocha pieski, niech liczy pieski. Jeżeli kocha lalki, niech liczy lalki. Możesz do wielu zabaw sam/sama wydrukować ilustracje.
- Otaczaj dziecko liczbami w różnej formie – w książeczkach, interaktywnych zabawkach, ilustracjach, piosenkach, plakatach, nawet na ubrankach. Dzięki takiemu zróżnicowaniu dziecko nie znudzi się szybko, bo liczenie będzie mu się kojarzyło z wieloma świetnymi zabawami.
- Pamiętaj, żeby dostosowywać tempo zabawy do potrzeb dziecka i Twoich czasowych możliwości. Nie zakładaj zbyt ambitnego planu, który będzie niewykonalny na dłuższą metę. To też dobry pomysł, żeby kończyć zabawę, zanim dziecko będzie chciało ją skończyć. Mając lekki niedosyt, twoje dziecko dużo chętniej wróci do zabawy następnym razem.
- Chwal dziecko za dobrze wykonane zadania i zaangażowanie. Emanuj pozytywną energią, bądź radosny i uśmiechnięty.
Metoda Domana
Jeżeli interesują was ciekawe metody nauczania, to bardzo możliwe, że słyszeliście już o metodach Domana. Glenn Doman to amerykański fizjoterapeuta, który postuluje, że u małych dzieci poniżej 3 roku życia nauka liczb komplikuje się z powodu wprowadzania symboli liczb. U małego dziecka dużo lepiej sprawdzi się skojarzenie danej liczby z odpowiednią ilością wizualnych wrażeń (np. kropek) niż z symbolem danej liczby. Dzięki temu dziecko najpierw poznaje pojęcie ilości, a dopiero później poznaje odpowiadające konkretnej wartości symbole.
Według Domana dzieci charakteryzuje „nieograniczony głód wiedzy połączony z łatwością przyswajania sobie nowych informacji”. Łatwość ta będzie jednak zmniejszać się wraz z wiekiem. Oswajanie dziecka z liczbami można zacząć, gdy dziecko ma sześć miesięcy.
Mama ze strony Mądry Bobas dzieli się jej spostrzeżeniami co do metody i opisuje, jak wprowadzić ją w życie.
Liczby po angielsku – domowe zabawy
Przy każdej z zaproponowanych zabaw, kluczem do sukcesu i nauki jest powtarzanie angielskich słówek, interakcja z dzieckiem i pozytywne nastawienie. Zabawy sprawdzą się też do nauki liczb po polsku!
Zabawa z balonem
Nadmuchaj balon. Zadaniem malucha będzie utrzymanie balona w powietrzu przez odbijanie go rękoma lub stopami. Licz na głos, ile razy uda mu się odbić balon, zanim balon dotknie ziemi.
Gra w klasy
Narysuj kredą na zewnątrz kwadraty z numerami od 1 do 10. Zadaniem dziecka będzie doskoczenie do wypowiedzianego przez ciebie numeru. Jeżeli twoje dziecko pamięta już niektóre cyfry, możecie później zamienić się rolami. Możesz pomagać mu w wydawaniu poleceń i podpowiadać cyfry.
Sensoryczne poszukiwania
Przygotuj dużą miskę i wsyp tam ciecierzycę/groch/soczewicę. Przygotuj karteczki z cyframi – możesz wykonać je sam/sama lub wydrukować je z tej strony. Porozcinaj karteczki i schowaj w misce z grochem. Możesz zwinąć je w rulony. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie karteczek. Za każdym razem głośno wypowiadaj na głos cyfrę lub pytaj dziecko, co właśnie udało mu się znaleźć.
Pacnij muchę
Potrzebujemy łapki na muchy oraz cyfr od 1 do 10 – mogą być wydrukowane (najlepiej na grubszym papierze). Jeżeli masz zabawki/klocki z cyframi również możesz ich użyć. Porozkładaj cyfry na podłodze. Zadaniem dziecka będzie pacnięcie łapką na muchy odpowiedniej cyfry, gdy powiesz mu, gdzie widzisz muchę. Na przykład:
Look, there is a fly on number eight.
A fly sits on number three!
Później możesz już tylko wypowiadać kolejny cyfry.
Kolorowanki
Kreatywność i nauka zawsze idą w parze. Tutaj znajdziesz przykładowe kolorowanki dla twojego dziecka. Ważna jest interakcja między wami i powtarzanie nazw kolorów. Po skończeniu dzieła możesz porozwieszać rysunki w różnych częściach domu i przypominać dziecku nazwy cyfr.
Zabawa w chowanego
Przygotuj samoprzylepne karteczki i napisz na nich kilka cyfr, a także narysuj przedmioty w takiej ilości (np. 3, 5, 7 jabłek w koszyku). Przyklej karteczki w różnych miejscach pokoju. Następnie poproś dziecko o odnalezienie jakiejś cyfry. Can you find 3 apples in the basket? Can you help me find them? Where is number 7? 7 apples in the basket is hiding somewhere! Let’s find them!
Celowanie do foremek
Potrzebujesz formy na babeczki lub foremek oraz papierowych papilotek. Do każdej foremki włóż papierową papilotkę i napisz na spodzie cyfrę. Przygotuj 10 foremek z cyframi od 1 do 10. Przygotuj miskę z elementami, które będziecie wrzucać do foremek – mogą to być na przykład borówki. Zadaniem dziecka będzie umieszczenie odpowiedniej ilości borówek w foremkach. To świetne zadanie, rozwijające funkcje motoryczne. Ze starszym dzieckiem foremki możesz ustawić trochę dalej i możecie do nich celować.
Przydatne słówka i wyrażenia:
cupcake holder – foremka na babeczki
blueberry – borówka
Now put/throw two blueberries in the cupcake holder. – Teraz połóż/wrzuć borówki do foremki.
How many blueberries are here?
Gra w pary
Potrzebujesz papierowych talerzyków i flamastra. Na każdym talerzyku napisz jedną cyfrę. Przygotuj dwa talerzyki z każdą cyfrą, bo zabawa polega na dopasowywaniu do siebie par cyfr. Następnie połóż talerzyki numerem do dołu. Zadaniem dziecka jest odszukanie par cyfr, odkrywając kolejne talerze. Najpierw dziecko odkrywa jeden talerz, mówi jak to numer i odkrywa drugi talerz. Jeżeli nie jest to para, ponownie odwraca talerze cyfrą do dołu i zaczyna od nowa. Staraj się wprowadzać angielskie słówka, zadając dziecku odpowiednie pytania:
What number is it? – Jaki to numer?
What number are we looking for? – Jakiego numeru szukamy?
Does it look like a …. (number)? – Czy to wygląda jak …. (numer)?
You’ve got it! That’s a match! – Dobrze! To jest para!
Piosenki
Muzyka to świetne narzędzie do nauki, które pozytywnie wpływa na całkowity rozwój dziecka. Śpiewajcie piosenki z lekcji, a także odkrywajcie kolejne, takie jak piosenka o czterech przyjaciołach pączkach, dziesięciu misiach w łóżku, o pięciu małych kaczuszkach i piosenka o pięciu małpach skaczących na łóżku.
Rysowanki z łączeniem kropek
Kreatywne zajęcia z zastosowaniem cyfr to świetna okazja do utrwalenia słówek i nauki liczb. Na tej stronie znajdziesz wiele rysowanek z łączeniem kropek do wydrukowania.
To już wszystkie zabawy na dziś. Daj nam znać, czy udało ci się wypróbować jedną z zabaw z twoim dzieckiem. Jeśli szukasz więcej zabaw i inspiracji, tutaj znajdziesz piosenki po angielsku dla dzieci, tutaj gry i zabawy po angielsku, a tutaj angielskie czytanki.
Zajrzyj też do naszego kursu języka angielskiego dla najmłodszych i zobacz, w jaki prosty sposób twoje dziecko może uczyć się języka angielskiego w domu.