Jak to się mówi

Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
Graduation w Wielkiej Brytanii
Edukacja

Graduation w Wielkiej Brytanii

Ceremonia zakończenia studiów w Wielkiej Brytanii to nie lada wydarzenie. Początkowo wydawało mi się, że jest do zbędna impreza. Dyplom mogę przecież otrzymać pocztą. Teraz cieszę się jednak, że moja przyjaciółka Karolina namówiła mnie do ponownego odwiedzenia Szkocji i udziału w tej celebracji. Zdałam sobie sprawę, że celebracje, oprócz swojego wymiaru rozrywkowego służą też innemu celowi. Zapewniają one odpowiednie warunki i stan ducha do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia się nad pewnym okresem czy fazą życia, nad sobą i swoją ścieżką. 

Wzniosłe mowy, odświętne stroje i duma unosząca się w powietrzu. Tak pokrótce mogłabym streścić ten dzień. Każdy ze studentów ma szansę poczuć się wyjątkowo, niczym zdobywca Nagrody Nobla.

Uniwersytet: Edinburgh Napier University

Czas rozpoczęcia ceremonii: 11:00

Czas zakończenia ceremoni: 13:00

Lokalizacja: Usher Hall 

Przygotowania

Przygotowania do ceremonii zaczynają się już około 2 miesiące wcześniej. Studenci muszą zgłosić chęć uczestnictwa w imprezie. Następnie czas zarezerwować odświętną szatę, widoczną na zdjęciach. Koszt jej wypożyczenia na kilka godzin to 42£. Należy zaznaczyć, że wypożyczenie stroju jest wymogiem uprawniającym do udziału w ceremonii. 

Następnie student ma prawo zaprosić rodzinę i znajomych, jednak i za to musi sam zapłacić. Jedno miejsce to koszt 15£. Przynajmniej lokalizacja jest niczego sobie. Usher Hall to sala koncertowa, która mieści około 2000 osób. 

Mamy bilety, strój zarezerwowany. Teraz należy już tylko przygotować outfit, który zakłada się pod szatę. Strój jest dowolny i jest to chętnie wykorzystywane przez studentów. Chociaż dominuje elegancja i szyk, pojawiają się kuse sukienki w kwiaty czy różowe garnitury.

Absolutorium

Przed wejściem na salę

W jeden dzień odbywają się dwie ceremonie. Ja byłam w pierwszej puli na godzinę 11. Studenci są proszeni o pojawienie się na miejscu już godzinę przed rozpoczęciem i nie jest to przesada. Należy zgłosić swoją obecność i przy zapisie dostaje się kartkę ze swoimi danymi oraz miejscem na sali. Oprócz tego student otrzymuje lnianą torbę z logo szkoły oraz harmonogram imprezy.

Następnie student udaje się po swoją szatę i dostaje pomoc przy jej założeniu. Na zewnątrz musi odnaleźć rodziców zagubionych w gąszczu innych rodzin. Już wtedy zaczynają się zdjęcia i pozdrowienia znajomych. Można także zrobić pamiątkowe zdjęcia przy stoisku i od razu dostać ich odbitkę.

Około 15 minut przed rozpoczęciem studenci i goście zajmują miejsca na sali. 5 minut przed rozpoczęciem ma miejsce grupowe zdjęcie.

Główna ceremonia

Rozbrzmiewa muzyka. Ceremonia rozpoczyna się od procesji grona akademickiego i wyróżnionych gości. Ubrani są w różne szaty, mieniące się barwami i fasonami,  w zależności od tytułu i funkcji. 

Rektor uroczyście otwiera ceremonię. 

Następnie Duncan Wardle otrzymuje honorowy doktorat. Jego życiorysem można byłoby obdarować kilkoro ludzi. Ten propagator kreatywności i innowacyjności pracował 30 lat w Walt Disney Company, jeżdżąc po całym świecie. Z ciekawych faktów, Duncan wysłał Buzz’a z Toy Story w kosmos wraz z NASA oraz wleciał ogromnych rozmiarów balonem Mickey Mouse do byłego Związku Radzieckiego. Przemowa Duncana jest inspirująca. Tematem przewodnim jest ludzka kreatywność, chęć uczenia się i ciekawość, która nawet w dobie sztucznej inteligencji  będzie nas od niej odróżniać. Dlatego jest to kapitał,na którym powinniśmy bazować. 

Dziekan kierunków związanych z biznesem rozpoczyna ceremonię rozdania dyplomów. Wszystko jest dokładnie przemyślane i zaplanowane. Studenci usadzeni są według kierunków i kolejno całe rzędy ustawiają się w kolejce do sceny. Od studentów zbierane są kartki z danymi, z których osoba zapowiadająca na scenie będzie czytać nazwiska i przyznane wyróżnienia. Moment chwały nie trwa długo. Wchodzisz na scenę, ustawiasz się na w wyznaczonym taśmą miejscu, czekasz aż dziekan wyczyta twoje imię. Wtedy dumnym krokiem ruszasz na środek sceny, by uścisnąć rękę rektorowi, myśląc o tym, by się nie potknąć. Idziesz dalej, na koniec sceny, gdzie jeden z profesorów wręcza ci dyplom i przyznane nagrody. Jeszcze tylko kilka schodków do pokonania (dla wielu studentek w niebotycznych szpilkach dosyć duże wyzwanie). I już jest się z powrotem na swoim miejscu, oglądając resztę studentów, kroczących przez scenę. 

Przerwa muzyczna. Aria operowa w wykonaniu studentów. 

Następuje dalsza część przyznawania dyplomów. 

Kolejne przemowy. Prorektor uczelni, Andrea Nolan, czyni wątkiem głównym swojej przemowy wagę weryfikacji informacji w świecie zalewającym nas ogromem danych, często ze sobą sprzecznych. Studia uczą nas przesiewu informacji, zarówno w życiu codziennym, jak i w procesie przyswajania wiedzy. Ważny jest wybór źródeł, z których czerpiemy informacje, a także zawsze włączone logiczne myślenie i zdolność kwestionowania informacji, które dochodzą nas zewsząd. 

Graduation w Wielkiej Brytanii

Przemowa rektora na koniec, podkreślającego, że oto przed nami najbardziej ekscytujące, a jednocześnie najbardziej dezorientujące lata naszego życia. Rektor prezentuje poniższą  grafikę do zobrazowania, że jest to proces konieczny do osiągnięcia naszych marzeń, a może dowiedzenia się też, o czym tak naprawdę marzymy. Będzie to czas pełen zmian, przeobrażeń, wątpliwości, ale także nowych ekscytujących doświadczeń i wyborów. Zwraca nam także uwagę, byśmy docenili moment, w którym się znajdujemy. Tyle milionów naszych rówieśników nie ma dostępu do edukacji. Nie traćcie czasu na strach, mówi. “Only fear not trying” – bój się tylko niepodejmowania prób. 

Po wyjściu z sali 

Naturalnie po wyjściu z sali rozpoczynają się kolejne sesje zdjęciowe, tym razem z dumnie trzymanym w ręku dyplomem. Studenci, profesorzy, członkowie rodziny przechadzają się z uśmiechem. Toczą się rozmowy, ktoś się żegna, wzajemnie się sobie gratuluje. Podniosły nastrój wciąż unosi się w powietrzu. Studenci z niechęcią zwracają togi i powoli rozchodzą się wraz z rodzinami, by uczcić ten niezapomniany dzień. 

Photo by MD Duran on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *