Obecna sytuacja polityczno – ekonomiczna Sri Lanki i osłabienie się lokalnej waluty sprawiły, że dla zachodnich turystów ceny na Sri Lance są niezwykle korzystne. Ceny usług idą na Sri Lance lekko w górę, jednak wciąż nie w takim stopniu, by dostosować je do słabnącej waluty. Większość menu w restauracjach ma cennik pozaklejany coraz to nowymi cenami, wyższymi a to o 100, a to o 200 rupii. Tylko niektóre miejsca zmieniają ceny na dolary i przeliczają je na rupie według kursu danego dnia, by nie być stratnymi.
Jakie są koszty życia i ceny na Sri Lance w 2022 roku? Mieszkałam na Sri Lance od marca do maja 2022 roku i przybliżę Ci średnie koszty życia oraz ewolucję cen na tej rajskiej wyspie. Przed Twoim wyjazdem zorientuj się jednak jaki jest aktualny przelicznik lokalnej waluty. Koniecznie zorientuj się również w politycznej sytuacji kraju i bezpieczeństwie. Tutaj oraz tutaj możesz przeczytać więcej o tle ekonomiczno – politycznym. Sytuacja zmienia się dynamicznie. Zanim więc radośnie złapiesz oszczędności ze świnki skarbonki i wsiądziesz do samolotu, przeczytaj ostatnie wiadomości z kraju. Zorientuj się w obecnym kryzysie i stopniu niestabilności politycznej.
PS. Na końcu dzielę się jednym kulturowym wglądem, dzięki której unikniesz konsternujących sytuacji na Sri Lance. 😀
Przelicznik waluty
Gdy wylądowałam na Sri Lance 1 marca za 1 euro otrzymałam 270 rupii lankijskich. Obecnie za 1 euro otrzymasz 370 rupii lankijskich. Łatwo więc policzyć, że obecnie za 100 euro otrzymasz o 10 000 rupii więcej niż jeszcze 2 miesiące temu. A co można kupić za 10 000 lkr na Sri Lance? Całkiem sporo. Poznaj ceny na Sri Lance.
Ceny na Sri Lance
Nocleg
Ceny tańszych noclegów wahają się od 2000 do 4000 lkr za noc, czyli od 5 do 10 euro. Są to zazwyczaj rodzinne guesthouses (pensjonaty prowadzone przez lokalne rodziny), ale też niższej klasy hotele. Czego można oczekiwać w tej cenie?
Standardowego pokoju dla 2 osób z klimatyzacją bez śniadania.
Naturalnie możesz też bardziej luksusowe opcje, które w porównaniu do cen hoteli na zachodzie wciąż będą bardzo korzystne.
Rada! Nie rezerwuj noclegu przez booking. Odezwij się bezpośrednio do właściciela przez Whatsapp i zapytaj o cenę. Ceny na bookingu są często dwukrotnie wyższe niż cena, którą można dogadać osobiście, szczególnie jeśli chcesz w danym miejscu zatrzymać się na dłużej. Booking pobiera też prowizję, dlatego dla właściciela hotelu prywatny kontakt będzie również bardziej korzystny.
Moje wydatki za noclegi:
Południe wyspy: 1500 do 3000 lkr za noc. (18 zł – 37 zł)
Arugam Bay (wschodnie wybrzeże): 3000 lkr za noc. (37 zł)
Trincomalee (północny wschód): 2000 lkr za noc. (25 zł)
Ella (centralna część wyspy): 3000 lkr za noc. (37 zł)
Kandy (centralna część wyspy): 2000 lkr za noc. (25 zł)
Transport
Na Sri Lance jest sporo możliwych opcji transportu, zaczynając od wszechobecnych tuk-tuków, taksówek, przez pociągi i autobusy aż po wypożyczone skutery. Komunikacja publiczna działa na wyspie całkiem sprawnie. Do tego transport publiczny ma niezwykle niskie ceny na Sri Lance. Za przejazd kilkuset kilometrów zapłacisz kilka złotych! Autobusy jeżdżą bardzo często, jednak nie są najwygodniejszym środkiem transportu na dłuższe trasy. Polecam za to przejazd pociągami.
Skuter/miesiąc – 300zł
Komunikacja miejska:
Przejazd autobusem na dystansie 20 km – 100 lkr (1.20zł)
Przejazd pociągiem na dystansie 250 km – 500 lkr (6 zł)
Jedzenie
Temat jedzenia na Sri Lance to dla mnie jeden z najciekawszych tematów. Lokalna kuchnia jest naprawdę pyszna, bogata w dobre przyprawy, świeże warzywa, ryby oraz owoce morza. Na deser oczywiście egzotyczne owoce! Podczas mojego pobytu stołowałam się zarówno w lokalnych knajpach, gdzie byłam jedyną turystką, a także w restauracjach w bardziej zachodnim stylu. Prawie zawsze to te lokalne knajpki wygrywały w stosunku jakości do ceny.
Średnie ceny dań i przekąsek:
Wegetariański rice&curry w lokalnej knajpie – 300 lkr (3.70zł)
Wegetariański rice&curry w restauracji – od 700 lkr (od 8.5 zł)
Smażony ryż z warzywami i jajkiem – od 500 lkr (od 6 zł)
Danie z rybą/owocami morza – od 1200 lkr (od 15zł)
Roti z warzywami (placek pszenny z nadzieniem warzywnym) – 100 lkr (1.20 zł)
Hoppers z jajkiem (naleśnik z mąki ryżowej) – 120 lkr (1.50zł)
Bułka pszenna – 50 lkr (0.6zł)
Średnie ceny napojów:
Woda z kokosa – 150 lkr – 1.80zł
Świeżo wyciskany sok – od 300 lkr (3.70zł)
Lassi (sok z dodatkiem lokalnego jogurtu) – 500 lkr (6.80zł)
Kawa lokalna – od 300 lkr (od 3.70zł)
Kawa w kawiarni – od 550 lkr (od 6.80zł)
Ceny w supermarkecie:
Orzeszki solone (100g) – 300 lkr (3.70 zł)
Curd (jogurt z bawolego mleka) – od 300 lkr za 400 gramów (3.70 zł)
Mleko krowie – 400 lkr (5zł)
Mleko sojowe – 1150 lkr (14zł)
Ryż (1 kg) – 500 lkr (6 zł)
Ceny owoców w supermarkecie
Banany/kg – 150 lkr (1.8zł)
Ananas/kg – 250 lkr (3 zł)
Awokado/kg – 400 lkr (5zł)
Mango/kg – 400 lkr (5zł)
Arbuz/kg – 180 lkr (2.2zł)
Sporty wodne
WIele osób wybiera Sri Lankę na wakacje właśnie ze względu na możliwość uprawiania sportów wodnych. Surfing, nurkowanie, snorkeling, kitesurfing… you name it. Ceny są też nie do przebicia. Jak kształtują się ceny na Sri Lance za wodne i podwodne atrakcje?
Lekcja surfingu na południowym wybrzeżu – 2500 lkr (30 zł)
Lekcja surfingu na wschodnim wybrzeżu (Arugam Bay) – 5000 lkr (60 zł)
Wypożyczenie deski surfingowej na południowym wybrzeżu – 400 lkr (5 zł)
Wypożyczenie deski surfingowej na wschodnim wybrzeżu (Arugam Bay) – 800 lkr (10 zł)
Jednorazowe nurkowanie – około 30$ (130 zł)
Wycieczki i atrakcje
Sri Lanka oferuje mnóstwo atrakcji, wycieczek i doświadczeń. Od safari, lasów deszczowych, przez rejsy z oglądaniem wielorybów, snorkeling z żółwiami po antyczne świątynie i kopalnie kamieni szlachetnych. Większość z tych atrakcji ma stałe ceny w dolarach. Będą zatem utrzymywać się na tym samym poziomie i przypominać europejskie ceny podobnych atrakcji.
Półdniowe safari w Udawalawe – około 50$ (210zł) (z dojazdem z Południa i wypożyczeniem jeepa)
Półdniowe safari w Yala National Park – około 70$ (300 zł) (z dojazdem z Południa i wypożyczeniem jeepa)
Rejs z oglądaniem wielorybów (w Mirissa) – od 20$ (85zł)
Snorkeling z żółwiami – 15$ (64 zł)
Świątynie:
Polonnaruwa – 25$ (106 zł)
Sigirya – 30$ (130zł)
Anuradhapura – 25$ (106 zł)
Targowanie się a ceny na Sri Lance
Targowanie się to część kultury i trudno jest tego uniknąć. Podczas mojego pobytu przechodziłam od skrajności w skrajność. Czasami płaciłam kilkakrotnie więcej za podstawowe produkty, bo nie wiedziałam, jakie ceny są sprawiedliwe i nie targowałam się. Innymi razy, po dłuższym pobycie, wchodziłam w grę targowania się i dochodziłam do zadowalającej dla obu stron ceny. Było jednak kilku sytuacji, gdy targowałam się, by po chwili zdać sobie spraw: “Hej, właśnie próbujesz ubić interes na 50 groszy! Odpuść!”. Przed tym chcę Cię przestrzec. Łatwo wpaść w pułapkę myślenia, że to “przecież 100 dodatkowych rupii” i zapomnieć, że to niewiele ponad 1 zł. Oceń sam, ile te pieniądze znaczą dla Ciebie, a ile mogą znaczyć dla rolnika czy kierowcy tuk-tuka.
Uwaga! Czy ona mówi “nie”?
Gdy przyjechałam na Sri Lankę, bez zrobienia odpowiedniego researchu i wsiadłam do pociągu, byłam nieco zbita z tropu. Szukałam miejsca, chodząc od jednego pustego miejsca do kolejnego, pytając się pasażerów, czy mogę usiąść obok. Reakcja? Ruch głową od lewej do prawej, który w polskim kontekście kulturowym tłumaczylibyśmy jako: “Hmm, no nie wiem”. Szłam więc dalej i dalej, aż natrafiłam na turystów i usiadłam obok nich. Dopiero po jakimś czasie zdałam sobie sprawę, że ten ruch oznacza “tak”.
Gdy targujecie się i wasze poczynania zmierzają w dobrą stronę, Sri Lankijczycy będą właśnie delikatnie wykonywać ten ruch. Uśmiechają się przy tym delikatnie, jakby mówiąc “No dobra, masz mnie spryciarzu, troszkę Ci tę cenę zawyżyłam, ale wiesz, to z sympatii!”.
Sri Lanka to niesamowita wyspa, oferująca moc krajobrazów i wyspa spragniona turystów i ich wkładu ekonomicznego. Niestety, tak jak wspominałam na początku posta, zanim zdecydujesz się na wyjechać, upewnij się, że przyjazd wciąż jest bezpieczny. Warto zadzwonić do ambasady Sri Lanki w Polsce i dowiedzieć się, jak kształtuje się sytuacja na wyspie. Dodatkowo, można napisać do osób, tzw. expatów, którzy mieszkają tutaj na stałe, bądź też są tutaj na wakacjach. Do takich osób można dotrzeć poprzez grupy na Facebooku: Sri Lanka 🇱🇰 Foreigners | Expats | Digital Nomads lub Arugam Bay Surfers & Backpackers Community ~ Sri Lanka 🇱🇰. Można też odezwać się do takich osób poprzez Instagram, wyszukując osoby, które opublikowały niedawno zdjęcia z wyspy. Zastanawiasz się nad wyjazdem? Co jeszcze chciałbyś wiedzieć o Sri Lance?
Jeśli publikowane przeze mnie treści w jakiś sposób Ci pomagają, będzie mi miło, jeśli wspomożesz moją twórczą energię i postawisz mi kawę. 🙂
Title photo by David Emrich on Unsplash
20 komentarzy
Ewa
Bardzo fajny artykuł i napewno pomocny 😊 kawa się należy 👍😊pozdrawiam
Anna Wroniecka
Pani Ewo, niezmiernie mi miło! 🙂 Dziękuję za dodanie inspiracji do pisania. Gdyby pojawiły się jakieś pytania co do wyprawy na Sri Lankę to zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam! 🙂
Iza od pszczol
Dzień dobry Pani Anno. Bardzo konkretne i rzeczowe informacje . Dziękuję.
A moje pytanie jest takie:
Jak Pani ocenia mój pomysł wyjechania do Sri Lanki na dłuższy czas może rok może na dłużej. Czy mogłabym tam prowadzić pasiekę? Czy można liczyć na jakiś dochód z tego? Ewentualnie praca u pszczelarza. Mam dostateczną wiedzę i 25cioletnie doświadczenie w tym zawodzie. Z wykształcenia mgr matematyki programista.
Pozdrawiam serdecznie.
Anna Wroniecka
Dzień dobry Pani Izo. Myślę, że to dosyć skomplikowana sprawa. Sri Lanka ekonomicznie ma się bardzo źle, dlatego trudno będzie uzyskać dochody z prowadzenia pasieki. Może to też być widziane przez lokalnych mieszkańców niezbyt przychylnie, bo bądź co bądź zabierany jest im przychód z rolnictwa. Grupa docelowa do sprzedaży produktów musiałaby być wycelowana w turystów, a miód, który jest w Europie powszechny, myślę, że nie będzie dla turystów tak atrakcyjnym nabytkiem. To są tylko moje przemyślenia, dlatego musiałaby się Pani skontaktować z kimś, kto prowadzi jakiś biznes na Sri Lance. Myślę, że dużo łatwiej byłoby wyjechać wykonując pracę zdalną w zawodzie programisty. Pozdrawiam serdecznie!
Iza od pszczol
Bardzo dziękuję Pani Anno.
Tak błyskawicznej odpowiedzi nie spodziewałam się. Jeszcze raz dzięki.
Podziwiam trafność Pani oceny . Też miałam takie wątpliwości – ale czemu nie zapytać? A może????
Pewnie się tam wybiorę ale na dłuższy pobyt. Zima u nas jest dość trudna i to jest moja motywacja do wyjazdu.
Serdecznie pozdrawiam i życzę Pani kolejnych wspaniałych podróży.
Anna Wroniecka
Cieszę się, że mogłam pomóc Pani Izo! Zawsze warto pytać i próbować, też jestem tego zdania. Myślę, że wyjazd na kilka miesięcy w okresie zimowym to świetny pomysł. Przy wynajmie mieszkania na dłuższy okres może Pani liczyć na niższą cenę, a sama wyspa jest przepiękna. Trzymam kciuki za wszystkie plany i bardzo dziękuję!
Grażyna
Dzień dobry, myślę o wyjeździe na kilka miesięcy. Proszę o podanie w przybliżeniu, czy wynajem mieszkania/ domu i utrzymanie się na miesiąc , to koszt jakiego rzędu ?
Anna Wroniecka
Dzień dobry, Gdy byłam w marcu 2022 roku miałam oferty mieszkania z dobrym Internetem za 450$ na miesiąc, a pokoju z dzieloną kuchnią 300$ na miesiąc. Do tego dochodzi koszt wyżywienia, który należy sobie wyliczyć na podstawie wpisu. Transport publiczny jest tani (autobusy i tuk-tuki). Uważam że koszty życia będą niższe niż w Polsce.
Asia
Jak najtaniej tam dolecieć
Anna Wroniecka
Linie flydubai do Kolombo z przesiadką w Dubaju były najtańszą opcją, gdy ja leciałam. 🙂
Asia
Gdzie można znaleźć tanie noclegi
Anna Wroniecka
Najlepiej szukać przez booking, a następnie znaleźć miejsce w Google Maps i jeśli mają podany numer telefonu kontaktować się przez Whatsapp i negocjować cenę. Można też na miejscu iść bezpośrednio do hostelu/homestayu i zapytać o cenę. Wiele miejsc można znaleźć pytając miejscowych, każdy tutaj zna każdego i każdy Srilankojczyk ma rodzinę/znajomych, którzy prowadzą hostele. Wszystko się tu dzieje przez znajomości.
Magdalena
Witam serdecznie, planujemy z mężem spędzić sezon zimowy tam, bardzo Panią proszę o informacje gdzie znajdziemy oferty domków przy morzu nie za miliony , pozdrawiam serdecznie tel +48791404751
Anna Wroniecka
Dzień dobry Pani Magdaleno, nie jestem w stanie podać namiarów na konkretne domki, gdyż sama mieszkałam głównie w guesthousach u rodzin i wynajmowałam pokój. Jeśli szukają Państwo czegoś długoterminowego to warto poszukać na grupach na Facebooku. Jedynie, po stronie wschodniej wyspy w Arugam Bay mieszkałam tuż przy plaży, również jednak w pokoju, a nie w całym domku. Hotel nazywał się Galaxy Lounge i mogę go polecić. Po stronie zachodniej szukałabym czegoś w rejonie Polhena Beach (jest mniej turystycznie niż w Weligama, Unawatuna i naprawdę pięknie) lub dalej na południe nieopodal Tangalle Beach.
Kinga
Witam serdecznie,
Lecimy z mężem na koniec sierpnia do połowy września. Noclegów będziemy szukać według Pani wskazówek. Natomiast mam pytanie odnośnie plaż tym terminie (chcielibyśmy spędzić ok 4-5 dni na totalnym leniuchowaniu), myślałam że dobrze będzie na koniec, ale ze wschodniego wybrzeża (doszły mnie wieści ze tam najlepiej w tym okresie?) Dotarcie na lotnisko do Colombo komunikacja zajmie ok 9 godzin, jaka Pani polecalaby ostatnia destynację a kiedy leniuchowanie. Dodam że pierwszy raz wyruszamy z plecakami.
Będę wdzięczna za wskazówki.
Anna Wroniecka
Cześć Kinga. Faktycznie pora deszczowa w południowo-zachodniej części trwa do września, ale to będzie akurat na przełomie pory deszczowej i suchej, dlatego myślę, że moglibyście zaryzykować i te ostatnie kilka dni zaplanować leniuchowanie w tej części, np. Tangalle, Hiriketya. Za miesiąc można się już dowiadywać na grupach na FB i pytać, jak tam wygląda sytuacja z pogodą. Bo przy tak krótkim pobycie myślę, że nie zapuszczałabym się do Arugam Bay, bo jest to jednak dosyć daleko, a sama miejscowość jest niewielka. Pamiętajcie, żeby koniecznie zwiedzić centrum wyspy: Ella, plantacje herbaty, przejażdżka chociaż kawałka trasy z Ella do Kandy (albo odwrotnie). 🙂
Dorota
Witam,
moja corka chce na 2 tygodnie jechac jako wolontariusz na Sri Lanke. Chcialabym zapytac czy taniej jest kupic karte telefniczna i jaka kupic by moc dzwonic do Europy i miec internet. Ile kosztuje karta i jaka jest najlepsza. Gdzie najtaniej kupowac owoce i swieze soki i czy mozna wywozic owoce do Europy?
Anna Wroniecka
Myślę, że taniej będzie kupić kartę już na miejscu i zapytać o najkorzystniejszą ofertę, obejmującą telefony do Europy. Ja bym postawiła raczej na pakiet z większą ilością Internetu, tak by córka mogła dzwonić do Polski przez Whatsapp czy Messanger. Owoce najlepiej kupować w sklepikach z warzywami i owocami w mniejszych miejscowościach, jednak trzeba mieć na uwadze, że sprzedawcy często podnoszą ceny, widząc, że ktoś jest turystą. Niech córka ma na uwadze ceny z tego wpisu, tak by miała punkt odniesienia i w razie czego się targowała. (Naturalnie trzeba pamiętać że to ceny z tamtego roku, więc delikatnie mogły teraz wzrosnąć). Nie wiem niestety, jakie ilości owoców są dozwolone do przewożenia.
Szczepan
Witam. Zastanawiam się nad zamieszkaniem na Sri Lance. Za niecały rok przechodzę na emeryturę. Czy polecałaby Pani taki scenariusz? Moja emerytura w/G info z ZUS sięgnie dobrze powyżej 1.000 $. Jakie są ceny mieszkań lub małego domku? Interesuje mnie spokojna miejscowość nad morzem. Czy ruch jest lewostronny i jakie są ceny samochodów oraz benzyny. I tak chyba zaspałem pytaniami.
Anna Wroniecka
Cześć Szczepan, na Sri Lance byłam tylko 2 miesiące, więc trudno mi doradzać w kwestii przeprowadzki. Myślę, że dobrym punktem zaczepenia są grupy ekspatów i digital nomadów na Sri Lance, warto poszukać takich grup na Facebooku i poradzić się osób, które dłużej tam mieszkają. 🙂