angielski dla dzieci
Angielski,  Edukacja,  Języki

Angielski dla dzieci – pierwszy kurs angielskiego dla maluchów

Każdy z nas, kto podjął próbę nauki choć jednego języka, wie ile wysiłku i czasu to kosztuje. Niewiele osób ma dobre wspomnienia ze szkolnej nauki języków i często swobodna komunikacja w obcym języku przychodzi nam z trudem. A gdybym powiedziała Ci, że jest dużo łatwiejsza droga? Ta łatwiejsza droga do nauki języków stoi otworem przed dziećmi przez pierwsze lata życia. Czas to wykorzystać i wprowadzić angielski dla dzieci.

W dzisiejszych czasach możemy zajrzeć do mózgu uczącego się dziecka i rozpoznać jakie zachodzą w nim procesy. Nauka wie tak wiele o predyspozycjach dzieci do nauki języków. Mimo to w obecnym systemie edukacji nie wykorzystuje się predyspozycji językowych dzieci. Nie dość, że nauka rozpoczyna się o wiele za późno, to sposób, w jaki dzieci uczą się języków obcych pozostawia wiele do życzenia. Zadbanie o język angielski dla dzieci to inwestycja w przyszłość. To podarowanie dziecku swobody w posługiwaniu się drugim językiem. W dzisiejszym wpisie chcę powiedzieć Ci, dlaczego warto wprowadzić drugi język we wczesnym dzieciństwie i w jaki sposób to zrobić. 

Kiedy wprowadzać język angielski dla dzieci? 

Badania nie pozostawiają wątpliwości, co do najlepszego momentu na rozpoczęcie nauki języka. Kiedy najlepiej to zrobić? TERAZ

To znaczy – jak najwcześniej. Dzieci przyswajają informacje o języku już w łonie matki. W okresie niemowlęctwa mamy szansę zakodować obcy język w ich mózgu, tak, by jego nauka była dla dziecka całkowicie naturalna. Nigdy nie jest za wcześnie na wprowadzenie języka obcego. Dzięki kontaktowi z drugim językiem we wczesnym dzieciństwie dajesz dziecku stabilny fundament do dwujęzyczności. 

Niezwykłe predyspozycje dzieci.

Dzieci przychodzą na świat obdarzone naturalnym wspomaganiem przy nauce języków. Wszystkie mechanizmy, dzięki którym dziecko przyswaja język ojczysty, działają równie dobrze przy nauce drugiego i trzeciego języka w dzieciństwie. Mając tego świadomość, możesz wykorzystać to biologiczne wspomaganie i ułatwić dziecku naukę drugiego języka.

Jakie są główne predyspozycje małych dzieci do nauki języka?

Gramatyka

Pierwsze miesiące życia to kluczowy moment rozwoju struktur mózgu odpowiedzialnych za mowę i jej rozumienie. Mózg jest wtedy najbardziej chłonny i plastyczny. Dziecko przychodzi na świat „wyposażone” w biologiczne mechanizmy, które pomagają mu wyabstrahować zasady językowe. Mózg dziecka oczekuje struktur i tam, gdzie ich nie znajduje, sam je stwarza. 

Rodzice nie tłumaczą przecież dzieciom gramatyki języka, dostarczają mu jedynie kontaktu z językiem. Dziecko samo odkrywa strukturę języka i rozgryza zasady rządzące językiem. 

Wymowa 

Dziecko, które przychodzi na świat może nauczyć się każdego języka. Jego organy mowy nie są jeszcze ukształtowane i dziecko jest w stanie przygotować się do wyprodukowania dźwięków z każdego języka świata. Do 6 miesiąca życia dzieci reagują na dźwięki ze wszystkich języków tak samo. 

Jako że dziecko jest małym sprytnym analitykiem, to pod koniec pierwszego roku zdaje sobie sprawę, które dźwięki słyszy często i wyłapuje te 40, czy 50 fonemów, które faktycznie słyszy wokół. I to na nich koncentruje swoją uwagę. 

Jak skorzystać z tych niezwykłych predyspozycji malucha w zakresie mowy? Zapewniając dziecku KONTAKT z językiem od najmłodszych lat. Dziecko, które regularnie ma kontakt z językiem obcym we wczesnym etapie rozwoju, ma podwaliny do naturalnej wymowy w tym języku. Zupełnie bez wysiłku!

Motywacja

Zastanów się, jak wiele wysiłku kosztuje nas, dorosłych zmotywowanie się do nauki języka czy innych, nowych umiejętności. Często nasz sukces zależy właśnie od motywacji i samodyscypliny. Coraz to nowe książki, kursu i podcasty podsuwają pomysły na obudzenie w sobie pokładów motywacji. Dziecko nie musi się nawet nad tym zastanawiać. 

Nauka języka jest dla małego dziecka zupełnie naturalnym elementem w jego rozwoju. Dzieci mają wewnętrzną motywację, aby przyswajać wiedzę bez świadomego procesu uczenia się. Małe dziecko nie wpadnie na pomysł, że nauka angielskiego jest trudna, chyba że usłyszy to od rodzica. Ono po prostu słucha, analizuje, naśladuje i mówi. Simple as that! 

Angielski dla dzieci poprzez dwujęzyczność zamierzoną

O dwujęzyczności zamierzonej mówimy wtedy, gdy rodzic wprowadza w życie dziecka język obcy, sam nie będąc rodzimym użytkownikiem tego języka. Mówisz po angielsku w stopniu komunikatywnym? Uczyłeś się angielskiego w szkole, ale niewiele już pamiętasz? A może używasz języka angielskiego na co dzień? 

Niezależnie od tego, na które pytanie odpowiedziałeś twierdząco, możesz podarować swojemu dziecku znajomość języka obcego, a co za tym idzie, lepszy start w przyszłość. Nauka angielskiego dla dzieci w domu to wzbogacająca przygoda dla całej rodziny. Wymaga nieco przygotowania, dyscypliny i chęci, ale gra jest warta świeczki.

Rozprawmy się raz na zawsze z restrykcyjnymi poglądami dotyczącymi dwujęzyczności. Według popularnej definicji profesora Francois Grosjean jesteś osobą dwujęzyczną jeśli posługujesz się dwoma językami na co dzień i jesteś komunikatywny w obu językach. Nie musisz mówić idealnie w drugim języku, by móc określić się osobą dwujęzyczną.

Jak wprowadzić język angielski w życie dziecka?

Przede wszystkim, podjąć decyzję i zacząć mówić! Czego taka decyzja wymaga od rodzica? Musisz pomyśleć, kiedy i w jaki sposób będziesz wprowadzać obcy język w życie dziecka. Jest kilka strategii, które mogą ci pomóc w ustaleniu jasnych zasad. 

Do tego dochodzi wspomniany wyżej kontakt z językiem obcym – kontakt odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości. Wymaga to przemyślenia i przygotowania treści, które będziesz dostarczać dziecku. Zadbaj o kontakt z językiem obcym z różnych źródeł. Wspólnie słuchajcie piosenek w obcym języku, ruszajcie się do nich, czytajcie opowiadania. Jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie, czytając opowiadania po angielsku, znajdziesz wiele książeczek z wersją audio czytaną przez rodzimego użytkownika języka. Ważna jest twoja uwaga i poświęcenie czasu dziecku, okazanie twojego zainteresowania i emocji. Interakcja pomiędzy tobą a dzieckiem wspomaga jego motywację, a także zapamiętywanie.

Angielski dla dzieci

Nie mam czasu! Nie znam dobrze angielskiego!

Nawet kilka minut dziennie z językiem angielskim przyniesie dla mózgu Twojego dziecka niesamowite efekty i da dziecku solidny fundament do nauki języka. Nie musisz rzucać się od razu na głęboką wodę. Najważniejsze jest, żeby po prostu zacząć, niezależnie od tego czy możesz na zabawę z angielskim poświęcić 5 minut czy godzinę.

To całkowicie naturalne, że nie będziesz mieć wymowy native speakera, i że będą Ci się zdarzały błędy. Pamiętaj jednak, że nie będziesz dla twojego dziecka jedynym źródłem kontaktu z językiem obcym. Wiesz, że mózg twojego dziecka to niezwykła maszyna? Przyjdzie jeszcze czas, że twoje dziecko skoryguje ciebie. Dziecko, osłuchując się z językiem, samo naturalnie wyczuwa, jaka wymowa jest naturalna. To samo tyczy się błędów. Twoje dziecko to mały analityk, w którego mózgu wykonywane są statystyki na temat, tego co słyszy. To, czego twoje dziecko potrzebuje, by nauczyć się języka to odpowiedni kontakt z tym językiem. 

Ułatwienie dla rodzica 

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy rodzic ma wystarczającą ilość czasu i motywacji, by przygotowywać materiały do nauki z dzieckiem. Ważne jest, by materiały te były dopasowane do wieku dziecka, zawierały autentyczne wyrażenia i odpowiednią wymowę, a dodatkowo by były powtarzalne i angażowały różne zmysły.

Dlatego stworzyłam kurs LingoStarKid. Kurs daje rodzicowi wszystkie materiały, jakie są potrzebne do wprowadzenia angielskiego w życie małego dziecka. Zadaniem rodzica jest tylko wygospodarowanie tych kilku minut na zabawę z dzieckiem. Kurs jest tak stworzony, żeby każda rodzina mogła dopasować tę naukę do siebie i właśnie wcisnąć zabawę z angielskim pomiędzy codzienne obowiązki. Materiały są  dopasowane do małych dzieci i wspierają ich ogólny rozwój. Kurs składa się z krótkich lekcji audio-wizualnych i w zależności od wieku dziecka, praca (a właściwie “zabawa”) z tymi materiałami będzie trochę inaczej wyglądać.

Rodzic dostaje całkowite wsparcie. Do każdej lekcji dołączony jest Przewodnik dla Rodzica, w którym mówię, jak tej lekcji z dzieckiem używać, żeby przyniosło to najlepsze efekty, daję pomysły na dodatkowe proste zabawy w domu. Dla rodziców, którzy być może nie do końca pewnie czują się z językiem angielskim dodana jest transkrypcja i tłumaczenie całej lekcji na język polski.

Zrób pierwszy krok – angielski dla dzieci

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z językiem angielskim ze swoim dzieckiem, wypróbuj darmową lekcję próbną kursu LingoStarKid.

Jeśli chcesz dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat przyswajania języków przez małe dzieci zajrzyj do wpisu o tym, dlaczego dzieci to językowi geniusze. Zajrzyj też na kanał YouTube LingoStarKid, by dowiedzieć się więcej o nauce angielskiego przez małe dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mikołajki 30% zniżki! 🤩

Kod: santa

KUP 2 PRODUKTY LUB WIĘCEJ ● HISZPAŃSKI 🇪🇸 ● PODRÓŻE 🌴 ● ANGIELSKI 🇺🇸