Jak to się mówi

Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
Teneryfa informacje praktyczne
Podróże,  Wyspy Kanaryjskie

Teneryfa – praktyczne informacje o wyspie. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Dzisiaj mam dla Ciebie kilka informacji, które ja chciałabym znać przed moim pierwszym wyjazdem na Teneryfę, przed trzema laty. Życie na skrawku lądu na Oceanie Atlantyckim rządzi się swoimi prawami. Inaczej wygląda rytm życia mieszkańców, transport publiczny, a także warunki pogodowe. Przed tobą Teneryfa i praktyczne informacje o wyspie, które pomogą Ci w przygotowaniu się do wyprawy.

Auto, a może guagua?

Wypożyczenie auta uważam za niezbędne, by móc odkryć piękno wyspy, dotrzeć do mało turystycznych charcos (basenów wykutych przez naturę) i podziwiać zachody słońca na dzikich plażach. Mimo że transport publiczny funkcjonuje całkiem dobrze, to nie dociera do wszystkich zakątków wyspy. W wielu mniej uczęszczanych destynacjach trzeba przygotować się na duże odstępy czasowe pomiędzy kolejnymi kursami. Na upartego można zaplanować pobyt, poruszając się guaguas (kanaryjski termin na określenie autobusu). Będzie to jednak po pierwsze organizacyjne wyzwanie, po drugie stracisz sporo czasu na dojazdy i oczekiwanie na autobus, a po trzecie nie odkryje się przed Tobą pełny potencjał wyspy. 

Wskazówka: jeżeli Twoją jedyną opcją jest transport publiczny, dołącz do grupy na Facebooku:  “Tenerife Remote Workers & Digital Nomads”. Tam znajdziesz linki do prężnie działających grup na Whatsapp dla digital nomadów na północy i południu, a także grupę dla miłośników hikingu. Wiele osób szuka kompanów do wspólnych wypraw. Możesz dorzucić się komuś do paliwa i wybrać się na wspólną wycieczkę. 

Górski roller-coaster

Zdecydowałeś się na auto? To świetnie. Jest jednak coś, o czym powinieneś wiedzieć. Jazda po Teneryfie niewiele ma wspólnego z poruszaniem się po polskich drogach. Pamiętaj, że Teneryfa jest domem dla największego szczytu Hiszpanii i trzeciego największego wulkanu na świecie – el Teide. Zróżnicowanie terenu, spadki i wzniesienia są  naturalną częścią krajobrazu wyspy. Musisz być przygotowany na wiele serpentyn i wąskich, górskich dróg. Takie drogi, zapewniające kierowcom i pasażerom dawkę adrenaliny (a niektórym lekkie mdłości), prowadzą do największych atrakcji Teneryfy, takich jak wąwóz Masca czy park Anaga. 

Wskazówka: jeśli nie czujesz się pewnie za kółkiem lub nie masz zbyt wiele doświadczenia, przed wyjazdem na Teneryfę, poćwicz ruszanie na ręcznym. Ruszanie i parkowanie na wzniesieniach to niezbędna umiejętność na wyspie. Dodam jednak od siebie, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Trzy lata temu, będąc na wakacjach na Teneryfie i nie wiedząc nic o ukształtowaniu wyspy, wynajęłam samochód. Nie miałam wtedy dużo doświadczenia za kierownicą, jednak sobie poradziłam. Gdy jesteś zmuszony zmierzyć się z jakimś wyzwaniem, to po prostu to robisz.

Czasem słońce, czasem deszcz

Wiesz już, że Teneryfa jest pełna górskich wzniesień, a zmiany wysokości są naturalną częścią krajobrazu wyspy. Centralną jego część zajmuje olbrzym Teide, który dzieli wyspę na dwie strefy klimatyczne: chłodniejszą na północy i dużo słoneczniejszą na południu.  Wiatry, prądy i górzyste ukształtowanie terenu powodują też tworzenie się wielu pomniejszych mikroklimatów. Nie bez powodu Teneryfa nazywana jest kontynentem w miniaturze. Składa się na to zarówno bogactwo krajobrazów, roślinności, jak i warunków pogodowych. Czasem wystarczy pokonanie 30 kilometrów, by pogoda diametralnie się zmieniła. Możesz zacząć dzień od 25 stopni w Puerto de la Cruz, by przejść przez wilgotny chłód parku Anaga i doświadczyć spadku temperatury nawet o 10 stopni, a zakończyć dzień, znów wygrzewając się w 30 stopniowym upale na południu wyspy. Musisz o tym pamiętać, pakując się na wyjazd. Zabierz ze sobą koniecznie kurtkę od wiatru i deszczu, cieplejszą bluzę i adidasy. 

Wskazówka: wybierając się na jakąkolwiek wycieczkę na wyspie, zawsze miej przy sobie bluzę, strój kąpielowy i ręcznik. Nigdy nie wiesz, kiedy jeden z tych trzech elementów będzie przydatny. 

¿Habla español?

Mimo że w większości turystycznych instytucji, dogadasz się w języku angielskim, to wybierając się w bardziej odległe zakątki wyspy lub do małych, lokalnych miasteczek, możesz napotkać sporo trudności. W miejscach o dobrym zasięgu nie stanowi to naturalnie zbyt dużego problemu, jednak schody pojawiają się, gdy gubisz szlak, lądujesz w małej miejscowości w górach bez zasięgu, a nikt nie mówi słowa po angielsku. Na Teneryfie, taki mało prawdopodobny scenariusz, jest bardziej prawdopodobny, niż mogłoby się wydawać. 

Nie tylko z tego względu polecam Ci liznąć trochę hiszpańskiego i przyswoić kilka podstawowych zwrotów. Mieszkańcy doceniają próby komunikacji w języki hiszpańskim, a Ty przekonasz się, jaką satysfakcję i radość może Ci to dać. 

W e-booku o Teneryfie przygotowałam dla Ciebie listę przydatnych zwrotów po hiszpańsku. Znajdziesz tam wyrażenia do zapytania o drogę, parking, złożenia zamówienia w restauracji i kawiarni, a także kilka innych przydatnych zwrotów. 

Woda zdrowia (nie) doda

Krótko i na temat: woda z kranu nie nadaje się do picia. Polecam zaopatrzyć się w ośmiolitrowe butelki wody w supermarkecie i przelewać ją do swojej butelki na drogę. Pamiętaj, że możesz zabrać ze sobą pustą butelkę na wodę na lotnisko. Na coraz większej ilości lotnisk, po przejściu security check, znajdziesz fontanny z wodą pitną. Zabierając swoją butelkę na wodę i nie kupując małych butelek z wodą, możesz przyczynić się do zredukowania ilości plastiku, produkowanego na wyspie. 

Po bułki do … kawiarni

Supermarkety, inaczej niż w Polsce, nie otwierają się już z samego rana, by można było pobiec po świeże bułeczki, a otwierają się dopiero około 9:00 rano. Na wyspie wiele osób udaje się na śniadanie do pobliskiej kawiarni, te są otwarte już od 7:00 rano i wiele z nich pełni również funkcję piekarni. Tradycyjne śniadanie na Teneryfie składa się z kawy, kanapeczki (pulga/pulguita) i soku pomarańczowego – wszystko w rozmiarze MINI. Myślę, że większość z nas przyzwyczajona jest do bardziej treściwych śniadań, dlatego polecam Ci zamówić bocadillo, czyli kanapkę w większym rozmiarze lub croissanta. 

Co do supermarketów, jest ich na wyspie dużo. Do wyboru masz Mercadonę, SuperDino (hiszpańskie supermarkety), a także Lidl i Auchan. Pamiętaj, że supermarkety są zamknięte w niedzielę. Oprócz supermarketów do dyspozycji masz także mniejsze markety a małych miasteczkach, gdzie możesz zakupić najpotrzebniejsze produkty. 

Wskazówka: Polecam Ci kupować owoce i warzywa w lokalnych fruterías. Owoce i warzywa są często smaczniejsze, a ceny niższe niż w supermarketach. 

To już wszystkie wskazówki na dziś. Jeśli wciąż wahasz się, czy Teneryfa będzie dla Ciebie odpowiednim miejscem na urlop, zerknij na wpis o highlightach Teneryfy – o miejscach i cudach natury, które nie pozostawią Cię obojętnym.

Jak zawsze, widzimy się też na Instagramie. Hasta pronto.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zwierzenia Cyfrowej Nomadki - ebook hiszpańsko polski

PREMIERA • PROMOCJA DO 23.04

POBIERZ DARMOWY ROZDZIAŁ 🎁