Popularność języka hiszpańskiego rośnie w zaskakującym tempie. Ale co wiemy tak naprawdę o języku hiszpańskim? Jestem ciekawa, ile z poniższych faktów o hiszpańskim cię zaskoczy.
Wypróbuj najpierw swoją wiedzę i spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania. W dalszej części wpisu możesz sprawdzić odpowiedzi.
- Którym z kolei najczęściej używanym językiem świata jest hiszpański
a) czwartym b) drugim c) pierwszym
2. W ilu krajach język hiszpański jest oficjalnym językiem urzędowym?
a) 54 b) 14 c) 21
3. Wymień 5 krajów, w których hiszpański jest językiem urzędowym.
4. Do jakiej grupy języków zaliczysz język hiszpański?
a) do języków romańskich, podobnie jak włoski, francuski.
b) do języków germańskich podobnie jak angielski, niemiecki.
c) do języków słowiańskich
5. Jaką drugą nazwą określa się język hiszpański?
6. Wpływ jakiego obszaru kulturowego jest zauważalny w hiszpańskiej sztuce, architekturze oraz języku? (Wskazówka: Alhambra)
7. Kto stoi na straży poprawności języka hiszpańskiego?
8. Czy hiszpański jest fonetycznym językiem?
9. Czy zaliczyłbyś/zaliczyłabyś hiszpański do jednego z łatwiejszych języków świata?
I jak oceniasz swoją wiedzę o języku hiszpańskim? Poniżej możesz doczytać o nurtujących cię pytaniach.
Hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem świata.
Dla ponad 400 milionów ludzi na całym świecie język hiszpański jest językiem ojczystym. Na pierwszym miejscu plasuje się język chiński, natomiast na trzecim miejscu podium odnajdziemy język angielski.
Hiszpański jest oficjalnym językiem w 21 krajach.
Hiszpański jest oficjalnym językiem urzędowym w 21 krajach na świecie, co daje mu mocną globalną pozycję. Nikogo nie zaskoczy pewnie, że to angielski plasuje się na pierwszym miejscu, a kolejno francuski i arabski. Hiszpański zajmuje zatem dumnie czwartą pozycję w światowym rankingu krajów.
Kraje, w których hiszpański jest urzędowym językiem:
Meksyk, Kolumbia, Hiszpania, Argentyna, Peru, Wenezuela, Chile, Ekwador, Gwatemala, Cuba, Bolivia, Republika Dominikańska, Honduras, Paragwaj, Salvador, Nikaragua, Costa Rica, Panama, Urugwaj, Puerto Rico, Gwinea Równikowa.
Hiszpański jest jednym z języków romańskich
Języki romańskie należą do grupy języków indoeuropejskich. Języki romańskie wywodzą się z łaciny. Oprócz hiszpańskiego odnajdziemy w tej grupie między innymi portugalski, francuski, włoski i rumuński. Języki te rozwinęły się łaciny, którą posługiwano się na obszarach imperium rzymskiego.
Hiszpański nazywany jest kastylijskim (castellano)
Język kastylijski to średniowieczny język romański, który stał się podstawą współczesnego języka hiszpańskiego. Hiszpanie, by odróżnić go od innych języków używanych w Hiszpanii, zaczęli nazywać go właśnie kastylijskim (od nazwy geograficznej, w której się narodził – Kastylii). Do innych języków używanych w Hiszpanii zaliczymy: kataloński, baskijski, galicyjski.
Język arabski miał wpływ na język hiszpański
Ten, kto trochę podróżował po Hiszpanii, jest na pewno świadomy arabskich wpływów w Hiszpanii. Wystarczy pomyśleć o perełce architektury w Granadzie – Alhambrze, która była niegdyś twierdzą mauretańskich kalifów.
Arabskie wojska zaczęły podbój Półwyspu Iberyjskiego około 700 roku, wprowadzając arabską sztukę, architekturą i język. Arabski stopniowo wymieszał się z hiszpańskim i doprowadził do stworzenia języka, którym mówi się dzisiaj.
Jedno z moich ulubionych słów po hiszpańsku – (la) almendra – ma swoje korzenie właśnie w arabskim. Słówko ojalá także pochodzi z arabskiego i oznacza: jak Bóg chciał.
RAE stoi na straży poprawności językowej
Nazwa RAE obiła się pewnie o uszy każdemu, kto uczy się hiszpańskiego. Hiszpańska Akademia Królewska, czyli Real Academia Española to instytucja odpowiedzialna za regulowanie i rozpowszechnianie języka hiszpańskiego. To do niej należy ostatnie słowo w kwestii poprawności językowej i ustanawianiu norm i zasad. Jeżeli szukacie odpowiedzi na wasze pytania w forach i słownikach internetowych, polecam wam zajrzeć do słownika RAE. Przynajmniej będziecie mieli pewność, że jest to poprawna forma.
Tutaj pisałam o kampanii przeciw często bezmyślnie używanym anglicyzmom, którą opublikowała Akademia. Zajrzyjcie, zrobili to w całkiem zabawny sposób.
RAE rozpoczęła swoją działalność w XVIII wieku i wydała od tamtej pory słowniki i podręczniki do gramatyki, które są filarem języka hiszpańskiego. Oprócz tego dumą RAE są odwrócony znak zapytania i wykrzyknik, które wprowadziła, i które są specjalną cechą hiszpańskiego. Inną wyjątkową cechą języka jest litera ñ, która została wprowadzona do języka w XVIII wieku.
Hiszpański jest fonetycznym językiem
Dobra wiadomość dla osób rozpoczynających przygodę z hiszpańskim. Dzięki temu, że hiszpański (podobnie jak polski) jest językiem fonetycznym, patrząc na dane słowo, wiemy, jak je wymówić. Hiszpański stanowczo nie płata nam tylu figli w wymowie, co język angielski. Naturalnie im dalej w las, tym więcej drzew. Również hiszpański będzie miał swoje niuanse i wymowa niektórych dźwięków będzie wymagać praktyki. Jednak ogólnie, hiszpańska wymowa nie sprawi nam tylu trudności.
Hiszpański zalicza się do najłatwiejszych języków do nauki
Powodów jest kilka. Przede wszystkim to, o czym powiedzieliśmy już wyżej, czyli nieskomplikowana wymowa. Ponadto, łatwość odgadywania znaczenia słów dzięki podobieństwu hiszpańskiego do łaciny, a co za tym idzie, również do angielskiego. Znając już angielski i niemiecki, muszę przyznać, że nauka idzie dużo szybciej, niż w przypadku dwóch ostatnich języków. A poza tym, to sama przyjemność!
Dla tych, którzy wytrwali do końca i wciąż chcą dowiedzieć się czegoś o języku hiszpańskim, mam jeszcze małą ciekawostkę. Wiecie skąd pochodzi wszystkim znane słówko adiós (do widzenia)? Okazuje się, że pochodzi od wyrażenia: a Dios te encomiendo (powierzam cię Bogu). Skrócono je ze względu na wygodę i częstotliwość użycia. No to adiós kochani!
Zapraszam na zajęcia z hiszpańskiego indywidualne oraz grupowe. Zajrzyj TUTAJ, żeby dowiedzieć się więcej oraz przeczytać opinie uczniów. Żegnamy blokady językowe i otwieramy się na komunikację. Pokażę Ci, że nauka języków to puro placer. Zapraszam Cię również do pobrania darmowego Przewodnika – „Hiszpański w 6 krokach”, gdzie znajdziesz wskazówki oraz polecenia hiszpańskojęzycznych, darmowych treści.
Photo: Dan Gold on Unsplash