język hiszpański
Hiszpański,  Języki

Język hiszpański – moja historia

Dziś chcę wam opowiedzieć o tym, jak zrodziła się moja pasja do hiszpańskiego i nie będzie to taka oczywista historia. Nigdy nie planowałam nauki tego języka, nie interesowałam się też nadmiernie Hiszpanią. Jak to często w życiu bywa, na mojej drodze pojawiło się kilka przypadków, one thing led to another i język hiszpański stał się częścią mnie. Zanim przejdziemy do tego, jak zaczęłam uczyć się hiszpańskiego, cofnijmy się trochę w czasie. 

Obojętność

Przez cały szkolny okres uczyłam się niemieckiego i angielskiego, z naciskiem na ten pierwszy język. Jeździłam na konkursy, brałam udział w olimpiadach, uczęszczałam też na dodatkowe zajęcia z angielskiego i wydawało mi się, że na żaden inny język nie ma już w moim życiu miejsca. Moja siostra, mając kilkanaście lat, postanowiła, że kiedyś wyjedzie do Hiszpanii. Ot tak. Rodzice potakiwali głowami, ale zapisali ją na kurs hiszpańskiego. I wiecie co? Moja siostra mieszka teraz w Madrycie. O jej przeprowadzce możecie przeczytać tutaj

———————————————————————————————–

Zderzenie z rzeczywistością

Studia były dla mnie dosyć oczywistym wyborem. Kocham języki, check ✓. Chcę dalej rozwijać się językowo, zgadza się. Chcę w przyszłości na co dzień zajmować się językami, check ✓. No to lingwistyka stosowana. No i już niedługo po rozpoczęciu, jak mi się wydawało, wymarzonych studiów, nastąpił taki brzęk szkła (jeżeli kojarzycie ten odcinek How I Met Your Mother) i czar prysł. Studia z różnych względów mnie nie zadowalały. Zrozumiałam, że nie kocham języków, tak jak kocha je lingwista i nie chcę być perfekcyjna w tym, jak się nimi posługuję. Potrzebowałam innego kontaktu z językiem. 

język hiszpański

———————————————————————————————–

Bye lingwistyko!  

Rzuciłam studia. A wraz z nim moje poukładane, przemyślane życie i dotychczasowe wyobrażenia. Zaczęłam szukać opcji za granicą i wyjechałam na studia do Szkocji. Jeżeli interesuje was temat studiów w UK, tutaj możecie przeczytać o moich refleksjach.

Skoro studiowałam po angielsku, stwierdziłam, że pojawiło się miejsce na kolejny język obcy. Miałam do wyboru hiszpański lub francuski. Bez większych emocji wybrałam język hiszpański, bo francuskiego nigdy specjalnie nie lubiłam. No i się zaczęło. 

———————————————————————————————–

Początki miłości

Nauka sprawiała mi od początku niezwykłą przyjemność. Dwie lekcje w tygodniu mi nie wystarczały i zaczęłam douczać się sama. Uczyłam się słówek, oglądałam filmiki na YouTubie, słuchałam muzyki po hiszpańsku, oglądałam nawet świnkę Peppę (która o dziwo wcale nie była taka łatwa do zrozumienia). Zauważyłam, że nauka kolejnego języka przychodzi mi z dużo większą łatwością. Znałam już cały proces i rozumiałam, gdzie leżą kamienie milowe. 

Po jakimś czasie znalazłam sobie tandem online i zaczęłam oswajać się z mówieniem, wysyłając wiadomości głosowe po hiszpańsku. Decyzja, dokąd wyjechać na Erasmusa, była prosta. Musiała to być Hiszpania. Ze względu na oferowane kursy, padło na Alicante, a ponad 300 słonecznych dni w roku w tamtych rejonach przekonało mnie, że to dobry wybór. 

język hiszpański

———————————————————————————————–

Słoneczne Alicante

Odwiedzałam Hiszpanię już wcześniej. Jednak, rozumienie języka sprawiło, że zaczęłam odkrywać ten kraj w zupełnie inny sposób. Tak jakbym tym razem weszła do dotychczas ukrytej przede mną rzeczywistości, do nowego hiszpańskiego uniwersum. Rozumiałam rozmowy starszych pań na przystanku, rozumiałam z daleka krzyczane pozdrowienia sąsiadów, które roznosiły się po całej ulicy. Przysłuchiwałam się slangowi moich rówieśników na uczelni i musiałam przełamać się na tyle, by mówić po hiszpańsku przed klasą pełną Hiszpanów. Zapisałam się na bachatę, chodziłam więc na zajęcia taneczne po hiszpańsku. Pokonałam opory przed mówieniem, które miałam przy nauce ostatnich języków. Tym razem, sama odzywałam się po hiszpańsku i szukałam interakcji. A błędy? Oczywiście, że je popełniałam, ale to część procesu. Chłonęłam język wszędzie, gdzie się dało – na uczelni, na ulicach i oglądając telewizję. Wpadłam po uszy! 

———————————————————————————————–

Szkockie lochy

Powrót do zimnej Szkocji był dla mnie jak zejście do podziemi po bardzo słonecznym dniu. Trudno było przyzwyczaić się do zimna i ponurych, deszczowych dni. Dodatkowo, na głowie miałam pracę licencjacką, znalezienie dorywczej pracy oraz znalezienie pokoju w Edynburgu. Po powrocie język hiszpański dalej mi jednak towarzyszył. Znalazłam w Edynburgu tandem i spotykałam się z Hiszpanem na hiszpańsko – angielskiego pogaduszki. Chodziłam też na zajęcia do language society oraz wznowiłam moją taneczną przygodę. Edinburgh Salsa Society zapewniła mi jedne z najlepszych wspomnień ze szkockiego okresu. 

———————————————————————————————–

Ciepłe objęcia Hiszpanii

Każdy powrót do Hiszpanii od tamtej pory był właśnie jak ciepłe objęcie przyjaciela. Jak tylko przyjeżdżam, siadam gdzieś na hiszpańskim placu, zamawiam café con leche i chłonę codzienne, miejskie życie, nadmiernie ekscytując się słyszanym językiem. Hiszpania to nie jest tylko słoneczny raj, który znamy z wakacji. To kraj, jak każdy inny, targany problemami i daleko mu do ideału. Ale to kraj, który pokochałam i jeszcze na pewno wrócę tam na dłużej. 

———————————————————————————————

Jestem ciekawa waszych historii związanych z Hiszpanią. Co sprawiło, że zainteresowaliście się tym krajem? Dlaczego chcecie się uczyć hiszpańskiego?

Ostatnio dużo czasu poświęciłam na przemyślenie mojego procesu nauki hiszpańskiego i szykuję dla was coś specjalnego! Udało mi się zdefiniować aktywności, które pomogły mi nauczyć się hiszpańskiego dużo szybciej niż pozostałych języków, a także źródła, które były nieocenioną pomocą na początku nauki. Już niedługo podzielę się z wami tą wiedzą. Stay tuned!

One Comment

  • Wojciech Wilczyński

    Anno! przeczytalem Twoj tekst. Piszesz pięknie i bardzo obrazowo, masz w sobie i precyzję wyrazu i romantyczność. Będę obserwować Twoje wpisy. Jesteś jak w Ani z zielonego wzgórza „bratnią duszą”
    Wojciech Wilczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *