Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
Hiszpańskie seriale Netflix
Hiszpański,  Języki

Hiszpańskie seriale Netflix – TOP 20

Hiszpańskie seriale zyskały ogromną popularność w ostatnich latach, a Netflix odegrał znaczącą rolę w ich międzynarodowym sukcesie. Od czasu premiery pierwszej serii „Domu z papieru” kilka lat temu, Netflix regularnie dostarcza nowe hiszpańskie produkcje. Trzeba to wykorzystać, drogi miłośniku języka hiszpańskiego! Dziś przygotowałam dla Ciebie 20 produkcji po hiszpańsku*, dzięki którym Twój hiszpański wskoczy na nowy level. Oglądając hiszpańskie seriale nie tylko osłuchasz się z językiem, jego melodią, ale poznasz też kolokwializmy i codziennie wyrażenia, używane przez native speakerów

Tematyka seriali jest różnorodna i na pewno znajdziesz coś dla siebie. Wybrałam najbardziej popularne produkcje, podzieliłam spis na różne gatunki i dodałam moje recenzję. Uwaga, nie wszystkie recenzje są pozytywne, ale wszystkie pozycje łączy jeden niezaprzeczalny atut – oczywiście jest to język hiszpański. 😀

*Wbrew temu, co sugeruje tytuł, artykuł zawiera polecenia seriali hiszpańskojęzycznych. Są to produkcje głównie z Hiszpanii, ale też kilka produkcji z Ameryki Łacińskiej. 

Spis treści:

Hiszpańskie seriale Netflix – thrillery

La Casa de Papel

Dom z papieru, Hiszpania, 2017

La Casa de Papel szturmem porwała Hiszpanię, Południową Amerykę i stopniowo zabrała się za resztę świata. Fabuła typu heist, z nietuzinkowym napadem na fabrykę pieniędzy i równie nietuzinkowymi bohaterami, całość podszyta zapachem buntu i młodzieńczej rewolucji. Nie da się ukryć, że serial to połączenie thrillera i akcji z wątkami rodem z telenoweli.

By faktycznie móc cieszyć się produkcją trzeba przełknąć kilka clichés i przymknąć oko na parę banalnych zagrań. Wtedy gwarantuję wam, że nie będzie wam lekko poprzestać na jednym odcinku, a niezliczone plot twists podniosą wam ciśnienie lepiej niż kawa. Pamiętacie jeszcze te czasy przed Netflixem, kiedy w telewizji leciał wasz ulubiony serial, a w czasie reklamy biegliście do toalety na łeb na szyję, żeby tylko zdążyć wrócić o czasie? Gdyby to Casa de Papel leciała w telewizji, nie ważylibyście się opuścić fotela nawet w czasie reklamy. Niestety, wraz z każdym kolejnym sezonem, jakość intryg szybuje w dół, dlatego disfrútalo mientras dure (ciesz się, póki możesz).

Jeśli jakimś cudem jeszcze nie widziałeś/aś Domu z papieru to zarezerwuj sobie następny weekend na porządny seans. Zanim jednak siądziesz przez ekranem, zerknij na ten wpis, dzięki któremu nie zaskoczą Cię słówka takie jak: chaleco czy careta.

Alta mar 

Pełne morze, Hiszpania, 2019

Jedna z recenzji nazwała ten serial “efektownym kiczem” i lepiej nie mogła oddać ducha tej produkcji Netflixa. Będzie błyszcząco, nieco przaśnie, lekko absurdalnie i stanowczo przerysowanie, ale czy to znaczy, że tej produkcji nie polecam? A no nie znaczy. Ten serial może cię przenieść na pokład luksusowego statku w latach 40 XX-wieku i zapewnić moc wrażeń, jeśli tylko zdecydujesz się na wyłączenie komentarzy Twojego skrupulatnego umysłu, pokrzykującego “Przecież prawdziwe życie tak nie wygląda!”. Zapomnijmy o prawdziwym życiu. W końcu często o to nam właśnie chodzi odpalając Netflixa.

Aż chciałoby się zaśpiewać “Będzie się działo, będzie głośno, będzie radośnie..”, chociaż “radośnie” to nie najlepsze określenie dla tego serialu. “Pełne morze” zapewni nam dużo napięcia, kryminalnych zagadek, tajemniczych morderstw, sekretów i naturalnie, dla równowagi wiele romansów. Wszystko wydarzy się w scenografii pełnej przepychu i brokatu. Jeśli czujesz, że codzienne życie nie dostarcza Ci wystarczającej ilości bodźców, to masz odpowiedź, jak je dopompować. Ach, zapomniałabym, serial jest oczywiście po hiszpańsku. 😉  Tym razem, by odnaleźć się w pełnej intryg fabule, polecam włączyć napisy i dać się ponieść morzu w kierunku Brazylii.

Toy Boy

Hiszpania, 2019

Ten serial pojawił się w kilku rankingach, więc postanowiłam tutaj również się do niego odnieść, żebyście wiedzieli, czego się po nim można spodziewać. Jak już możecie się z tego artykułu domyśleć, nie jestem z tych, co rzucają kamieniem w produkcje typu guilty pleasure. Toy Boy niestety poszedł o krok dalej, co ja mówię, o kilometr dalej i z produkcji, która na pierwszy rzut oka zdaje się być idealnym, lekkim kąskiem na wieczór, staje się kawałem żałosnego, niedogotowanego mięcha. Można by pomyśleć, że scenarzyści spotykają się po każdym odcinku i dopiero planują następny. “Zdzichu, odwaliliśmy trochę ostatnio, musimy teraz to przebić i wymyślić coś nowego”. Kleją więc tak tę fabułę, jak popadnie, to tu, to tam wrzucają trochę striptizu, mając ogromną nadzieję, że pod wpływem sześciopaków widzowie przymkną oczy ma absurdy fabuły. Widzowie jednak nie zapominają i nie lubią, jak ktoś nie liczy się z ich poziomem IQ.

Gdyby nie język hiszpański, serial byłby dla mnie nie do zniesienia. Jeśli chcesz więc dać Toy Boy szansę, to podejdź do tego serialu sin expectativas (bez oczekiwań) i po prostu ciesz się językiem hiszpańskim oraz wyrzeźbionymi brzuchami. 

Hasta el cielo

Na szczyt, Hiszpania, 2023

Miało być porządne kino, ale no cóż, wyszło jak wyszło. Bohaterką serialu jest Sole, twarda babka, która wraz ze śmiercią męża zostaje sama z synkiem i niezałatwionymi, gangsterskmi sprawami. Reżyser bardziej skupia się na skutkach niż przyczynach i szybko przechodzi do sedna, karmiąc widza rabunkami, bójkami i strzelaninami, które nie do końca mają pokrycie w logice. Nie martw się jednak: nadążysz za fabułą, ta jest dosyć przewidywalna. Zasnąć też nie zaśniesz, bo na straży trzymać cię będą: sceny akcji, przeskoki w czasie i wątki miłosne. Polecam? Nie. Odradzam? Też nie. Nie jestem jedną z fanów kryminalnych seriali, nie mi więc oceniać. Na pewno zauważam dwa niezmienne plusy: po pierwsze język hiszpański, po drugie możliwość pooglądania Río z Casa de Papel w innej roli (pues… szczególnie dla kobiecego grona). Jeśli potrzebujesz trochę akcji, adelante więc, do dzieła. 

Hiszpańskie seriale Netflix – kryminalne

Vis a vis

Hiszpania, 2019

Tym razem wraz z główną bohaterką Macareną (tak, tak, jak ta piosenka) zostajemy wrzuceni na głęboką wodę, wprost do hiszpańskiego więzienia. Zaślepiona miłością Macarena nieświadomie popełnia przestępstwo podatkowe, które wywraca jej życie do góry nogami. Macarena musi stawić czoła nie tylko trudnym warunkom więziennym, ale także brutalnym współwięźniarkom. Więzienie wydaje być się wszechświatem równoległym, w którym człowiek od zera uczy się zasad i reguł, pozwalających na przetrwanie. Oglądając serial, trudno nie zadać sobie pytania: “Co ja bym zrobiła na jej miejscu?”. Vis a vis to trzymający w napięciu, mroczny serial (choć nie obyło się bez absurdów w fabule), który sprawia, że nagle człowiek tak jakoś bardziej docenia swoją mało ekscytującą pracę i mocniej cieszy się na spacer z psem. 

La chica de nieve

Śnieżna dziewczyna, Hiszpania, 2023

Tajemnica, napięcie i niepokój towarzyszą nam, gdy obserwujemy, jak młoda dziennikarka próbuje rozwiązać sprawę sześcioletniej, zaginionej Amayi. To serial bez fajerwerków i szczególnych efektów wizualnych, oparty na intrydze i budowaniu napięcia. Czy zbudowane wokół zaginięcia dziewczynki napięcie zostaje uwolnione pod koniec sezonu w zadowalający dla widza sposób? To pozostawię do oceny Tobie. Serial osobiście mnie nie porwał, jednak to też kwestia braku sympatii do głównej bohaterki, Miren. Jeśli Tobie jej postać podpasuje, a do tego lubisz pełne emocji, kryminalne zagadki, to może to być idealny seans na wieczór. 

Narcos

USA, Kolumbia, 2015

Tutaj rozwodzić się nie będę, bo o kolumbijskim cesarzu kokainy słyszeliście już zapewne nie raz. Jeśli kręcą was klimaty karteli narkotykowych, władzy, pieniędzy i starcia z wymiarem sprawiedliwości, Narcos was nie zawiedzie. Jest w tym serialu coś, co odróżnia go od reszty, być może jest to doza autentyczności, wzmocniona elementami archiwalnych wideo. Być może jest to też zacieranie się granicy pomiędzy dobrem a złem, a może wielopłaszczyznowość fabuły, która oprócz ciemnej strony przestępczości, zawiera też opowieść różnych obliczach miłości i poświęcenia. Przekonajcie się sami, którą stronę waszej natury Narcos dopuści do głosu. Przy okazji wzbogacicie wasz słowniczek o „hiszpański dla gangstera” oraz „angielski dla policjanta”

Ingobernable

Królowa południa, USA , Hiszpania , Kolumbia , Meksyk, 2011

Mam dla was trzymającą w napięciu perełkę, a mianowicie rozgrywający się w Meksyku polityczny dramat. Choć nie brzmi to być może nader ekscytująco, mogę was zapewnić, że wbrew pozorom takie właśnie jest. Świetnie skonstruowane postacie bohaterów i idealny balans pomiędzy polityką a uczuciowymi zawiłościami. Znów trzeba od czasu do czasu patrzeć na ekran przez różowe okulary i zapomnieć, jak wygląda realne życie, ale serial tak wciąga w swoją fabułę, że robi się to automatycznie. Główną bohaterką, której śladami podążamy jest pierwsza dama. Spiski na wysokich szczeblach władzy przeplatają się z życiem mieszkańców w jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic miasta – Tepito. Akcja idzie na przód w zabójczym tempie, a znaki zapytania co do przeszłości mnożą się coraz bardziej. Co do przyświecającej nam motywacji – hiszpańskiego –  tym razem poznacie język w wydaniu Latinoamérica z bujnym repertuarem miejskiego slangu.

Vivir sin permiso

Życie bez pozwolenia, Hiszpania, 2018

Ten serial przybliża nam zachodnie wybrzeże Hiszpanii – Galicję i za to ma już u mnie pierwszy plus. Im dalej jednak, tym plusów mniej. Jest w nim trochę rodzinnej sagi i telenoweli, a trochę wątku kryminalno-sensacyjnego, z dużą przewagą kryminalnej historii w drugim sezonie serialu.

Nemo, główny bohater i szef kartelu narkotykowego zostaje zdiagnozowany chorobą Alzheimera. Nemo, walczy z czasem i chorobą, próbując przygotować biznes do przejęcie przez następcę. Nie jest to serial wysokich lotów, historia nie trzyma się czasami kupy, a ja nie jestem też szczególną fanką seriali o nielegalnych interesach, narkotykach, które emanują przemocą (tej jest zdecydowanie więcej w drugim sezonie).  Jednak, jest coś co takich hiszpańskich frikis jak my zachęca do zostania przed odbiornikiem. Jest to naturalnie język hiszpański, jego różne akcenty (od drugiego sezonu również akcenty z Ameryki Łacińskiej), ciekawe dialogi. Jeśli więc kręcą się kryminalne klimaty i chcesz przenieść się na chwilę na północ Hiszpanii wraz z narkotykowymi gangsterami, go for it

Monarca

Meksyk, 2019

Serial opowiada historię rodziny Carranza, która jest właścicielem tequilli „Monarca”, jednej z najbardziej prestiżowych marek alkoholi w Meksyku. Akcja serialu rozgrywa się w środowisku meksykańskiego biznesu i polityki. „Monarca” porusza tematy takie jak korupcja, przemoc, wykorzystywanie władzy i zdrada, ukazując, jak te kwestie wpływają na życie rodziny Carranza. Trochę przewidywalny, momentami nieco zbyt powolny, jednak jeśli chcesz popatrzeć na piękne krajobrazy Meksyku oraz bliżej przyjrzeć się kulturze i tradycjom meksykańskim (o języku nie wspominając) to nie będzie to stracony czas. 

Hiszpańskie seriale romantyczno-komediowe 

Valeria

Hiszpania, 2020

Coś w stylu “Seksu w wielkim mieście” w hiszpańskim wydaniu. Tytułowa bohaterka, Valeria, przeżywa kryzys. Jej małżeństwo utknęło w martwym punkcie, a wena do napisania powieści nie nadchodzi. Wtedy na horyzoncie pojawia się on, przystojniak, który zmienia bieg wydarzeń i powoduje, że Valeria puszcza wodze fantazji. Nad rozwojem wydarzeń czuwają trzy przyjaciółki Valerii, które swoimi odmiennym usposobieniem i historiami nadają serialowi kolorytu. W tle o przyjemne wrażenia wzrokowe dba Madryt, jego architektura i nocne życie. Seans idealny na babski wieczór z una copa de vino (lampka wina). Koniecznie zajrzyj do tego wpisu z najciekawszymi, kolokwialnymi zwrotami i wyrażeniami z serialu, których serial jest pełen! Dzięki temu jeszcze bardziej skorzystasz z seansu.     

Smiley 

Hiszpania, 2022

Kolejny serial skoncentrowany na relacjach, tym razem nie tylko damsko – męskich, a przede wszystkim męsko – męskich oraz damsko – damskich. Ten 8-odcinkowy miniserial to przyjemna w odbiorze, choć również momentami pikantna komedia romantyczna. Oprócz głównego wątku miłosnego pomiędzy Álexem i Bruno, serial opowiada kilka innych pobocznych historii, które mają ukazać jak najwięcej odcieni miłości. To kolejny serial, który wchodzi pod kategorię guilty pleasure i który sprzeda nam trochę banałów. Jednak na równi z banałami, odnajdziemy ciekawe spostrzeżenia o miłości, a także miejscami zaskakujący rozwój wydarzeń. Co najważniejsze, odnajdziemy też całe bogactwo potocznych zwrotów, hiszpańskich powiedzeń i kolokwializmów dotyczących randkowania bez tabu. Po tym serialu język hiszpańskiego Tindera nie będzie miał dla Ciebie tajemnic.

Hiszpańskie seriale młodzieżowe

Tú no eres especial

Nie jesteś wyjątkowa, Hiszpania, 2022

Serial wpisujący się pod kategorię “Guilty pleasure”. Przewidywalna fabuła, nastoletnie problemy, miłostki i odrealniony scenariusz. Czy dobrze się bawiłam oglądając go? Jak najbardziej. 😀 Dla hiszpańskich frikis to prawdziwy skarbiec kolokwialnych wyrażeń i idiomów, a na dodatek można zapoznać się z euskera (językiem Basków) . Serial opowiada o przeprowadzce nastoletniej Amaii z Barcelony do pueblo (miasteczka) na północy Hiszpanii w Kraju Basków, gdzie dorastała jej mama. Dziewczyna odkrywa przeszłość swojej mamy oraz babci, która była szamanką i posiadała magiczne moce. Czy Amaia odziedziczyła jej dar? Przekonaj się sam – bierz notatnik na nowe słówka, palomitas (popcorn), zapomnij na chwilę, że jesteś dorosły i rozpocznij relaksujący seans.

Élite 

Szkoła dla elity, Hiszpania, 2018

Poprzedni serial to był guilty pleasure w niewinnym wydaniu. Teraz zapnij pasy, bo nadchodzi porządne guilty pleasure, pełne nastoletnich, burzliwych romansów, tajemniczych morderstw, narkotyków, korupcji i seksu. Bohaterami Élite są uczniowie elitarnej prywatnej szkoły w Hiszpanii. Serial porusza też problemy związane z przynależnością do różnych grup społecznych. Seans obfituje w dramaty, intrygi i napięcia. Ogląda się go mając nadzieję, że mózg powie w końcu “stop”, jednak ten moment najczęściej nie nadchodzi. 😀 Mam jednak dla Ciebie wspaniałe usprawiedliwienie. Serial jest bowiem pełen ciekawych kolokwialnych zwrotów i wyrażeń, używanych przez młodych ludzi w Hiszpanii. Potraktuj więc seans jako społeczno – językowy research. Zacznij badania od tego wpisu, w którym pomogę Ci zapoznać się ze slangiem (nad)używanym w serialu, bez którego ani rusz podczas seansu. 

Merlí. Sapere Aude

Hiszpania, 2019

Researchując informacje o serialu, zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę chciałam obejrzeć serial “Merlí”, jednak Netflix zaproponował mi spin-off serialu, czyli “Merlí. Sapere Aude”.

Serial Merlí opowiada historię Merlíego Bergeron, nauczyciela filozofii, który pracuje w szkole średniej w Barcelonie. Przekazuje on zagadnienia filozoficzne swoim uczniom w niebanalny sposób, ożywiając i wprowadzając je do codziennego życia młodych ludzi. Jednym z uczniów Merliego jest Pol, na którego postaci skupia się spin-off, dostępny na Netflix. Pol rozpoczyna studia filozofii. Z jednej strony targają nim młodzieżowe miłosne zagwostki, definiowanie swojej seksualności i szukanie przyjaźni, a z drugiej strony refleksje nad zagadnieniami filozoficznymi. Lekki serial, który próbuje przemycić trochę poważniejszych tematów i nie robi tego w pretensjonalny sposób, co jest na plus. 

Uwaga, jeśli po obejrzeniu pierwszych kilku minut stwierdzisz, że Ty z tego hiszpańskiego to jednak noga jesteś, to musisz wiedzieć, że serial przeplata kataloński i hiszpański. Uff, jednak nie wszystko jeszcze stracone. 

Todas las veces que nos enamoramos

Zakochani raz po raz, Hiszpania, 2023

Ten serial został lekko zbiczowany przez internautów, ale hej, czego można się spodziewać po następującym opisie fabuły: Irene i Julio zakochują się w sobie, zrywają ze sobą i wracają do siebie raz po raz. Już wiesz, że będą buzujące nastoletnie hormony  dużo absurdalnych decyzji, mało kierowania się wartościami i nastoletnie miłosne dramaty. Wiem, to nie powinno się nikomu podobać. A jednak?

Umówmy się, wszystkie seriale młodzieżowe możemy zaliczyć do seriii guilty pleasures. Przyznajmy sobie otwarcie, że każdy czasem chce wrócić do czasów High School Musical i poczuć ten młodzieńczy duch, a to jest właśnie takie High School Musical, tylko ze scenami łóżkowymi. Dla mnie ten serial ma jeden niepodważalny plus: jest to mieszanka hiszpańskiego z Półwyspu z hiszpańskim z Argentyny, do którego mam słabość. Wyciągniesz z tego serialu dużo kolokwializmów i modnych, młodzieżowych wyrażeń, a także poznasz koloryt hiszpańskich akcentów. Pásalo bien (baw się dobrze).

Hiszpańskie seriale obyczajowe i romantyczne

Las chicas de cable

Telefonistki, Hiszpania, 2015

Nie ukrywam, że miałam spore oczekiwania wobec tej serii, słysząc dookoła wiele pochlebnych opinii. I o ile jestem w stanie przełknąć sporo banałów i cieszyć się serialem jako odskocznią od rzeczywistości, w tym przypadku wymagało to ode mnie sporo samozaparcia i regularnego przewracania oczami. Główna postać i jej wątki miłosne są według mnie pretensjonalne, jednak serial rozgrywający się w latach 20 przedstawia również warte uwagi realia życia kobiet w tamtych czasach, które niejednego skłonią do przewartościowania idei feminizmu. Do tego ciesząca oczy oprawa estetyczna i naturalnie dźwięki hiszpańskiego, niczym miód na sercu rozchodzące się po mieszkaniu, skłoniły mnie do dobrnięcia do końca. Jeśli myślicie zatem, że macie wystarczająco cierpliwości i potrzebujecie odskoczni od rzeczywistości, poznajcie cztery kobiety, które zabiorą was w podróż do krajowej centrali telefonicznej w Madrycie lat dwudziestych, a przede wszystkim w podróż zaułkami swojego pełnego intryg życia.

Intimidad

Prywatność, Hiszpania, 2021

Zaczęłam oglądać ze względu na piękne zdjęcia Bilbao i kraju Basków, do którego mam słabość. Kontynuowałam jednak ze względu na ciekawą historię i grę aktorów. Serial opowiada o ambitnej pani polityk, której kariera staje nagle pod znakiem zapytania. Do sieci wycieka erotyczne wideo z nią w roli głównej, co o 180 stopni zmienia relacje rodzinne i zawodowe. To wielowątkowy serial, który porusza tematy na czasie – mówi o prywatności i intymności w erze mediów społecznościowych; dorastaniu, równouprawnieniu, karierze politycznej, lojalności i godności. Serial opowiadając o politycznym świecie zawiera trudniejszy rejestr języka i formalne zwroty, dlatego trzeba odpowiednio do swoich umiejętności dostosować audio i napisy. Z mojej strony polecam obejrzeć po raz pierwszy z polskimi napisami, a później wrócić do serialu po jakimś czasie raz jeszcze i obejrzeć z napisami hiszpańskimi. 

Velvet

Hiszpania, 2014

Akcja serialu toczy się w latach 50. i 60. XX wieku w hiszpańskim domu mody „Galerías Velvet”, który jest miejscem, gdzie powstają najpiękniejsze suknie i garnitury dla elit. „Velvet” to serial dla widzów, którzy lubią lekkie, romantyczne historie z przepiękną scenerią i dobrą muzyką, w których szczęście przeplata się ze smutkiem. Serial porusza temat stary jak świat – miłość na przekór, wbrew przeciwnościom losu i różnicom klasowym. Będzie dobrą baśnią na jesienne wieczory pod kocem.

Pozostałe hiszpańskie seriale Netflix 

Paquita Salas 

Hiszpania, 2016

Serial komediowy w prześmiewczym i nieco groteskowym stylu. To satyra, obnażająca branżę telewizyjno-filmową. Jej główną bohaterka jest niezwykle charyzmatyczna Paquitas, w której rolę wciela się aktor Brays Efe. Serial zdobył uznanie widzów, a także przychylne opinie krytyków. Po tym zachęcającym intro, przyznam Ci się, że ja nie przebrnęłam przez pierwszy odcinek. Jesteś fanem The Office? Serial powinien Ci przypaść do gustu. Ja nim nie jestem i ten ironiczny charakter mi nie siadł. Czekam więc na Twoją opinię. Daj znać, czy powinnam dać Paquitas drugą szansę!

Hiszpańskie seriale Netflix

Uff, od samego myślenia o tych wszystkich serialach i godzinach spędzonych przed ekranem, muszę udać się na spacer. Jestem jednak niezwykle ciekawa, który z hiszpańskojęzycznych seriali jest Twoim ulubionym, a który uważasz za zupełny niewypał. 

Jeśli jesteś fanem hiszpańskiego, to zapraszam Cię na mój Instagram @jaktosiemowi, gdzie na co dzień dzielę się ciekawymi hiszpańskimi wyrażeniami, piosenkami oraz hiszpańską kulturą.

Zapraszam na zajęcia z hiszpańskiego indywidualne oraz grupowe. Zajrzyj TUTAJ, żeby dowiedzieć się więcej oraz przeczytać opinie uczniów. Żegnamy blokady językowe i otwieramy się na komunikację. Pokażę Ci, że nauka języków to puro placer

Pobierz też darmowy rozdział “Zwierzeń Cyfrowej Nomadki” i ucz się hiszpańskiego, świetnie się przy tym bawiąc! To pierwszy taki e-book! Zabawne (i prawdziwe!) historie z moich podróży, napisane autentycznym językiem, jakim posługują się Hiszpanie na co dzień. Dzięki temu e-bookowi poznasz kolokwialne zwroty i codzienne wyrażenia, dzięki którym dogadasz się w Hiszpanii. Kliknij TUTAJ i pobierz darmowy rozdział próbny!

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *