Języki. Podróże. Edukacja.

Hiszpański,  Języki

3 strony do nauki hiszpańskiego

Oto trzy strony do nauki hiszpańskiego, które umiliły mi naukę, a do tego zadbały o mój kontakt z żywym i autentycznym językiem. Kluczowe jest jednak, byście mieli podstawy hiszpańskiego zanim się za nie zabierzecie. Osłuchiwanie się jest jak najbardziej dobrą metodą, ale przynosi dużo więcej efektów, gdy jesteście w stanie wyłapać ze słuchu pewne słówka lub struktury gramatyczne. Wtedy zapamiętacie je na dłużej.

1. Pelispedia

Taka lista naturalnie nie może obyć się bez filmów i seriali. Oczywiście Netflix daje nam bardzo dobre warunki do nauki języka, bo możemy ustawić i język mówiony, i język napisów, jednak dziś chcę wam zaproponować wyłącznie darmowe rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań jest strona Pelispedia, która oferuje filmy i seriale w języku angielskim z napisami po hiszpańsku. Warto zaznaczyć, że jest to odmiana latino, więc niektóre wyrażenia różnią się od hiszpańskiego castellano, jednak nie będą to różnice kolosalne. Na początek możemy wybrać takie produkcje, które już dobrze znamy i w ten sposób przyswajać sobie nowe słówka i użycie czasów.

2. Interpals

Ta strona okazała się moim prawdziwym zbawieniem i pozwoliła mi bardzo szybko oswoić się z mówieniem po hiszpańsku, do tego w sposób niezwykle przyjemny. Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście, to zabawa polega na tym, że tworzycie swój profil oferując pomoc w nauce jakiegoś języka w zamian za pomoc w przyswojeniu innego języka – jest to więc typowy tandem, tyle że online.

Muszę was szczerze ostrzec, że zanim znajdziecie swojego tutora, może minąć trochę czasu, a waszą skrzynkę zapełnią wiadomości różnej treści. Ale nie poddawajcie się, bo z własnego doświadczenia wiem, że są też tam osoby niezwykle pomocne i pasjonujące się językami.

Ja trafiłam na Jaime, Hiszpana w moim wieku, z którym wysyłaliśmy sobie wiadomości głosowe na Whatsappie. Rozmawialiśmy dosłownie o wszystkim, zaczynając od podróżowania, filmów, upodobań kulinarnych przez nasze życiowe doświadczenia po kosmitów i zagadnienia z psychologii. Początkowo, nie będąc w stanie mówić płynnie, robiłam sobie notatki i przemyślałam dokładnie to, co chcę wyrazić, a z czasem próbowałam, by notatki były coraz mniej obszerne.

Mogę śmiało powiedzieć, że Jaime stał się moim przyjacielem, a nauka języka stała się w naszych rozmowach dodatkowym profitem.

3. RTVE

Wróciwszy z Hiszpanii, próbuję stworzyć swoją codzienność i rutynę na nowo i RTVE towarzyszy mi często w tle, gdy gotuję. Jest to kanał hiszpańskiej telewizji, z którym możecie próbować swoich sił w rozumieniu autentycznego hiszpańskiego. Wiele programów ma napisy hiszpańskie i dodatkowo transkrypcję z prawej strony. Ja najczęściej wybieram telediario, czyli wiadomości (nie zawierają niestety napisów), ale opcji jest wiele. Warto mieć gdzieś pod ręką kartkę i długopis, by zapisać nieznane słówka, które uda wam się wyłapać. Szczególnie w programach informacyjnych, wiele słów i zwrotów się powtarza, dlatego warto stopniowo zaznajamiać się z używanym tam językiem. Początki nie są łatwe, ale warto zacząć osłuchiwać się z językiem, nawet jeżeli efekty nie są natychmiastowe.

To już koniec propozycji na dzisiaj. Chętnie posłucham też waszych sugestii – z jakich stron korzystacie, ucząc się hiszpańskiego? Mam też kilka pomysłów na ułatwienie wam oglądania programów po hiszpańsku, więc stay tuned (ang. zostańcie ze mną)!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *