Jak to się mówi

Języki. Podróże. Edukacja.

Szukaj
Close this search box.
Teneryfa
Podróże,  Wyspy Kanaryjskie

Nietypowa Teneryfa – atrakcje spoza utartego szlaku

Szukasz na wakacjach czegoś więcej niż kąpiel na plaży i górskie wędrówki? Chcesz poczuć szczyptę adrenaliny, zajrzeć do alternatywnych miejsc i zejść z wytartego przez turystów szlaku? Teneryfa jest na to przygotowana. Mam dla Ciebie nietypowe atrakcje wyspy, które zagwarantują Ci nowe doświadczenia i pozwolą poznać wyspę z innej strony. Zaczynamy? 

Abades – wioska trędowatych

Jeżeli lubisz opuszczone budowle i miejsca o lekko mrocznej historii, to Abades jest atrakcją dla Ciebie. Trąd w XX wieku dziesiątkował mieszkańców Wysp Kanaryjskich. Powzięto decyzję, by odseparować chorych i rozpoczęto budowę wioski dla trędowatych ze szpitalem, krematorium i kościołem. Kompleks budowli nigdy nie został ukończony, gdyż już dwa lata później wprowadzono antybiotyk, który leczył trąd. Zaprzestano więc prac, a niedokończone budynki do tej pory stoją puste. Sanatorium jest odwiedzane przez nielicznych turystów, a późnymi wieczorami zbiera się tam podobno towarzystwo, odprawiające czarne msze.

Cueva del Viento dla miłośników geologii 

Chcesz odbyć spacer w głąb ziemi? Teneryfa, zaraz po Hawajach to najlepsze do tego miejsce. To tutaj znajdziesz piątą największą na świecie polawową jaskinię, którą tworzy sieć podziemnych labiryntów. Cueva del Viento powstała w wyniku erupcji wulkanu Pico Viejo. Jej nazwa – “Jasknia wiatru” – nie jest przypadkowa, odnosi się do wiatrów, które tworzą się wewnątrz tuneli. Długość tuneli wynosi około 18 kilometrów, a jaskinia ma groty aż na trzech poziomach. 

Sama nie odwiedziłam jaskini na Teneryfie, jednak byłam w tego typu polawowej jaskini na sąsiedniej wyspie el Hierro. Na mnie jako, no cóż, osobie niezbyt zainteresowaną geologią i wulkaniczną aktywnością, jaskinia nie zrobiła zbyt wielkiego wrażenia. Mimo że Cueva del Viento to fenomen na skalę światową, warto zastanowić się najpierw, czy ten fenomen leży w zakresie Twoich zainteresowań.

Odwiedzenie jaskini odbywa się z przewodnikiem. Cała wycieczka trwa około 2 godziny, jednak w samej jaskini spędza się około 30 minut. Przez resztę czasu słucha się przewodnika, spacerując przez pola uprawne na zboczach wzgórz, lasy sosnowe i wrzosowiska, pola lawy i stare gospodarstwa. Na zwiedzanie jaskini załóż długie spodnie i adidasy o mocniejszej podeszwie. 

Tutaj możesz zaplanować wizytę w jaskini.

Odkrywanie wyspy na quadach 

Jeżeli czegoś żałuję na Teneryfie, to tego, że nie doświadczyłam więcej ekstremalnych wypadów. Wyspa jest do nich wręcz stworzona dzięki bliskości gór i oceanu. Jednym z takich przeżyć jest zwiedzanie Teneryfy na quadach. Umożliwia to doświadczanie wyspy z innej, bliższej perspektywy i gwarantuje zastrzyk adrenaliny. Takie wypady można odbyć w różnych rejonach wyspy i przejechać się po lasach, wybrzeżach, przez malowniczą wioskę Masca czy w Parku Narodowym Teide. Marcin z firmy Atrakcyjna Teneryfa poleca w szczególności bardziej dzikie trasy wiodące przez lasy lub wybrzeża, które oferują część trasy offroadowej, a co za tym idzie – więcej adrenaliny! 

Photo by James Baldwin on Unsplash

Teneryfa nocą

Co oferuje wyspa dla miłośników nocnych atrakcji? Przede wszystkim niebo usiane gwiazdami! Obszar Parku Narodowego El Teide, położonego z dala od cywilizacji, na wysokości ponad 2000 metrów to jedno z najlepszych miejsc do eksploracji nieba na świecie. Na podium miejsce obok Teneryfy zajmuje La Palma. O istnieniu tej wyspy po wybuchu wulkanu w 2021 roku dowiedział się cały świat. La Palma i Teneryfa, są siedzibą dwóch międzynarodowych obserwatoriów astronomicznych KIA, które zajmują się badaniem ciał niebieskich.

Jak najlepiej odkrywać nocne niebo na Teneryfie? Jeżeli tak jak ja, chcesz po prostu popatrzeć w gwiazdy i niekoniecznie wykazujesz głębsze zainteresowanie astronomią, wystarczy samodzielne wybranie się do Parku Narodowego późnym wieczorem. Ciepło się ubierz (temperatury wieczorem znacząca spadają), zabierz koc, herbatkę w termosie, włącz ulubioną playlistę i w drogę. Na obszarze Parku zatrzymaj się na jednym z parkingów i napawaj się nocnym niebem. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej o ciałach niebieskich i poobserwować niebo z użyciem teleskopów możesz wykupić zorganizowaną wieczorną wyprawę

Obozy jogowo – medytacyjne

Współczesne szybkie tempo życia i nieustanny zalew informacyjny sprawiły, że obozy, gdzie człowiek może odciąć się na chwilę od świata, zyskały w ostatnich latach na popularności. A gdzie znajdziemy lepsze miejsce na oderwanie się od cywilizacji, jak na wyspie otoczonej górami, oceanem i dziką, egzotyczną roślinnością? Teneryfa oferuje wiele obozów tego typu z różnymi atrakcjami. Ja, jako miłośniczka jogi, polecam w szczególności obozy łączące jej regularną praktykę i odkrywanie wyspy. Sama w ostatnim roku przekonałam się, że joga potrafi być antidotum na stres, a mata bezpiecznym miejscem, gdy wokół panuje chaos. Nawet jeśli nigdy nie miałeś/miałaś styczności z jogą, znajdziesz wiele obozów dla początkujących. 

Teneryfa
fot. Nick Fewings on Unsplash

Naturalnie, możesz też poszukać obozów oferujących zajęcia w zakresie Twoich zainteresowań, np. obozy surferskie czy rowerowe. Myślę, że podarowanie sobie kilku dni w pięknym miejscu, danie sobie czasu na refleksję i otoczenie się ludźmi o podobnych zainteresowaniach może być zmieniającym życie doświadczeniem. 

Okna Güimaru czyli wędrówka pełna adrenaliny

Już na samym początku muszę Cię ostrzec – to nie jest szlak dla osób z lękiem wysokości czy cierpiących na klaustrofobię. To szlak dla osób lubiących adrenalinę. Wybierając się na tę wędrówkę, musisz być świadomy możliwości osunięcia się skał i niebezpieczeństw. To nie jest oficjalna trasa dla turystów. Droga jest często bardzo wąska i nie ma żadnych zabezpieczeń, dlatego trzeba być ostrożnym i zadbać o dobre obuwie. Trasa “Okna Güímaru” wiedzie starymi akweduktami i tunelami wykutymi w skale, a jej punktem kulminacyjnym są właśnie okna wykute w tunelach. Przez okna można podziwiać piękną zieloną dolinę z niecodziennej perspektywy. Ja przeszłam trasą do tunelu z oknami i tam zawróciłam. Zajęło mi to niecałe trzy godziny. Trasa nie wymaga specjalnie dobrej kondycji, a raczej ostrożności i koordynacji ruchowej. Pamiętaj o zabraniu latarki (czołówka super się sprawdzi, ale latarka w telefonie też daje radę). 

Teneryfa na koniu

Jesteś miłośnikiem jazdy konnej? W takim razie możesz pomyśleć o odkrywaniu dzikiej przyrody Teneryfy właśnie z końskiego grzbietu. Wiele gospodarstw oferuje wycieczki na koniach. Dodatkowo, na Teneryfie znajduje się fundacja ratująca konie i inne zwierzęta z trudnych warunków. Można odwiedzić to miejsce, spędzić czas ze zwierzętami lub odbyć wolontariat. Tutaj dowiesz się więcej o Tenerife Horse Rescue. 

To już wszystkie nietypowe atrakcje Teneryfy na dzisiaj. Chcesz podzielić się swoim ulubionym, niecodziennym miejscem na Teneryfie? Napisz do mnie tutaj lub odezwij się na IG @jaktosiemowi

Jeśli wybierasz się na Teneryfę lub zastanawiasz się nad wyjazdem, koniecznie zajrzyj do mojego przewodnika o wyspie, dzięki któremu zobaczysz najpiękniejsze miejsca wyspy, zjesz w lokalnych knajpach i unikniesz turystycznych pułapek. 🙂

Title photo: Photo by Devon Janse van Rensburg on Unsplash  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zwierzenia Cyfrowej Nomadki - ebook hiszpańsko polski

PREMIERA • PROMOCJA DO 23.04

POBIERZ DARMOWY ROZDZIAŁ 🎁